POLECAMY

Jak uczyć dziecko dobrych manier?

Jestem mamą małej dwuletniej Małgosi. Chciałabym, aby moja córka w przyszłości wyrosła na kulturalną osobę. Czego i jak uczyć moje dziecko.- Iza z Torunia.
Jak uczyć dziecko dobrych manier?

To bardzo dobrze, że już teraz zwracasz na ten temat uwagę. Nauka dobrego wychowania odbywa się na co dzień, szczególnie przez przykład jaki sama dajesz córce. Pamiętaj, by zachowywać elementarne zasady jedzenia, rozmów z innymi czy uprzejmego traktowania ludzi w rożnych codziennych sytuacjach.

Ważne słowa

Powoli ucz swoją córkę używania słów: proszę, dziękuję, przepraszam. To bardzo ważne słowa, które ułatwią Małgosi w przyszłości współżycie z innymi ludźmi.
Ważne jest, by zwracać dziecku uwagę na zachowanie się przy stole. W miarę jak dziecko będzie rosło pokazuj jak grzecznie prosić i jak odmawiać jedzenia danych potraw. Ucz jak korzystać ze sztućców.

Polecamy: Jak wpoić dzieciom savoir-vivre

Szacunek

Staraj się wpoić dziecku szacunek do wszystkich ludzi i do przedmiotów. Nie pozwól dziecku niszczyć zabawek, a po zabawie najlepiej, by odłożyło je na miejsce. Uczysz tym samym dziecko porządku i odpowiedzialności za otoczenie, w którym przebywa. Oczywiście bardzo ważne jest współżycie z innymi ludźmi. Już od dziecka możesz pokazywać, że wszyscy są ważni, zasługują na szacunek. W czasie zabaw nie pozwól, by dziecko zabierało zabawki innym dzieciom, biło je czy w inny sposób dokuczało. Ucz Małgosię tolerancji oraz gotowości do współpracy z innymi. Jeżeli jesteście osobami o dużych zasobach finansowych ani Ty ani Twoje dziecko nie powinno w związku z tym wywyższać się, wskazywać na braki u innych dzieci.

Czytaj także: W autobusie

Pamiętaj też by uczyć dziecko odpowiedniego zachowywania na ulicy i w innych miejscach, w których przebywa. Na ulicy dziecko musi iść za rękę, przechodzić tylko na pasach, zwracać uwagę na kolor świateł, chodzić po chodniku. Gdy jesteście w sklepie, autobusie, przychodni dziecko powinno w miarę cicho się zachowywać, by nie przeszkadzać innym ludziom.

Oczywiście Twoja dwuletnia córka jeszcze dosyć długo nie będzie przestrzegała wszystkich tych zasad, ale powoli ją tego ucz, a zaprocentuje to w przeszłości.

Nie wiesz jak należy się zachować w danej sytuacji? Kiedy popełnia się gafę, a kiedy uchodzi za dobrze wychowaną damę lub dżentelmena? Chcesz poznać zasady savoir-vivre'u? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@next.pl! Na Twoje pytanie odpowiedzą eksperci od dobrych manier.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)