POLECAMY

Jak kulturalnie plażować?

Czy na plaży obowiązuje nas jakiś savoir-vivre? Czy w wakacje mamy obowiązek pamiętać o dobrych manierach? Jak należy się zachowywać na plaży? Sprawdź, co odpowiada na wszystkie te pytania nasz ekspert!
Jak kulturalnie plażować?

W czasie wakacji przebywałam kilkakrotnie na plaży. Raz zwróciłam młodemu małżeństwu uwagę, gdyż słuchali na cały regulator muzyki. Oczywiście nie byli tym zachwyceni i powiedzieli, że plaża jest tak samo moja jak i ich i nie mogę im zabronić. Czy są zasady, które obowiązują na plaży? Tamara z Węgorzewa.

Ogólne zasady

Oczywiście że są. Plaża jest rzeczywiście miejscem wspólnym i każdy ma prawo na niej przebywać, ale tylko gdy przestrzega określonych zasad. Zasady dobrego wychowania również obowiązują na plaży, a letni luz wcale nas z nich nie zwalnia.
Plaża jest miejscem zabaw dla dzieci, ale pamiętajmy, że to też miejsce odpoczynku dla osób w starszym wieku. Dlatego gdy jesteś na plaży z dziećmi nie zabraniaj im zabawy, ale nie pozwól hałasować, zaczepiać nieznajomych, chlapać innych wodą. Pamiętaj też, żeby nie wołać głośno dzieci lub znajomych. Gdy grasz, np. w piłkę wodną odejdź trochę dalej niż kąpią się inni, bo możesz im co chwila rzucać piłkę na głowę. Gdy już przydarzy Ci się taka historia grzecznie przeproś.

Sprzęt dozwolony na plaży

Jeżeli chodzi o muzykę to oczywiście ma Pani rację, głośne słuchanie muzyki na plaży jest niedozwolone. Na wielu kąpieliskach wręcz jest zakaz przynoszenia radia czy magnetofonu.
Na plażę warto zabrać parasol od słońca. Rozbijając go zwróć uwagę, czy nie przeszkadzasz innych użytkownikom plaży, np. czy nie robisz cienia osobie, która akurat się opala.

Polecamy: Plażowy savoir - vivre

Bardzo ważną kwestią jest dbanie o porządek na plaży. Kategorycznie nie zostawiaj śmieci na plaży (ani też nie zakopuj ich w piasku). Niepotrzebne papiery, puszki, ogryzki i inne śmieci zbierz do foliowej torebki i wyrzuć do śmietnika. Pomyśl, że zakopana przez Ciebie puszka może skaleczyć czyjąś stopę.

Ważne też jest przestrzeganie zakazu palenia papierosów na plaży, gdyż większość osób przyjechała na plażę, by pooddychać świeżym powietrzem.

Przebieranie się

Gdy na plaży, na której przebywasz nie ma odpowiedniego miejsca do przebierania się wówczas jeszcze w domu włóż strój plażowy a na niego strój letni. Niestosowne jest publiczne przebieranie się na plaży. Zwróć jeszcze uwagę na to jak wyglądasz, gdy po plaży idziesz do miasta. Niewłaściwe jest spacerowanie czy robienie zakupów w stroju kąpielowym. Włóż sukienkę czy koszulkę i spodenki zanim wejdziesz do miejsca, gdzie przebywają inni turyści.

Czytaj także: Topless i etykieta

Nie wiesz jak należy się zachować w danej sytuacji? Kiedy popełnia się gafę, a kiedy uchodzi za dobrze wychowaną damę lub dżentelmena? Chcesz poznać zasady savoir-vivre'u? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@next.pl! Na Twoje pytanie odpowiedzą eksperci od dobrych manier.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)