Jak wpoić dzieciom savoir – vivre?

Jak dziecko powinno jeść? Czy Twoje dziecko je normalnie? My podpowiadamy, jak powinno jeść!
Savoir – vivre to cenna umiejętność, której nie można nauczyć się w dziesięć sekund. Trzeba pracować nad tą umiejętnością od najmłodszych lat. Zatem zainwestuj trochę czasu w dobre wychowanie własnego dziecka.
/ 28.04.2011 19:57
Jak dziecko powinno jeść? Czy Twoje dziecko je normalnie? My podpowiadamy, jak powinno jeść!

Dlaczego dobre wychowanie

Dobre wychowanie to prawdziwa inwestycja, która zwróci się już niebawem. Kulturalny przedszkolak zyska sobie sympatię rówieśników i dorosłych, dobrze wychowany uczeń będzie lubiany przez kolegów i koleżanki, bez trudu będzie umiał się właściwie zachować w teatrze, czy na akademii.

Jak nauczyć dobrych manier

Ta nauka zaczyna się niemalże od kołyski. Wystarczy, że podczas ubierania maluszka będziesz mu mówiła, że dziś jest ważny dzień, bo odwiedzi ich babcia i trzeb ładnie wyglądać. A kiedy babcia przyjdzie z wizytą powiedz, że z babcią trzeba się przywitać, tłumacz też, że zawsze trzeba mieć czyste rączki i utrzymywać ład w zabawkach. Kiedy maluszek podrośnie i zacz nich chodzić do przedszkola tłumacz mu, że trzeba dzielić się z innymi, ale nie wolno też pozwolić, by ktoś mu dokuczał. Zwracaj uwagę na mycie rąk przed jedzeniem i po wyjściu z toalety. Przypominaj, że trzeba mówić „dzień dobry” i „do widzenia”, „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam”.

Polecamy: Szanuj starszych

Dobry przykład jest najważniejszy

Pamiętaj, że sposób w jaki wypowiadasz się na temat innych osób, czy je szanujesz, czy poniżasz – to wszystko jest źródłem wiedzy dla Twojego dziecka.

Twoje dziecko obserwuje, czy zamieniasz strój w zależności od okazji, czy dbasz o swój wygląd, czy pomagasz innym. Ważny jest nawet sposób w jaki podajesz posiłki, sposób w jaki rozmawiasz z koleżankami i członkami rodziny.

To, czy sama dobrze czujesz się w teatrze, kinie czy operze wpływa na to, czy Twoje dziecko też będzie chciało tam bywać.

Co jeszcze można zrobić

Możesz też reagować na każde zachowanie wymuszające ze strony dziecka, upominać, gdy zauważasz kłamstwo, ale chwalić, gdy dziecko zachowuje się właściwie. 

Czytaj także: Przy stole

Redakcja poleca

REKLAMA