POLECAMY

Jak się przejawia jawna niegrzeczność?

W swoim czasie napisałem materiał o braku grzeczności i o niegrzeczności. Przypomnę, że osoba objawiająca brak grzeczności nie jest niegrzeczna, nie robi niczego niegrzecznego. Ona po prostu nie robi tego, co powinna – tego, co jest podyktowane przez grzeczność, a osoba niegrzeczna, to osoba, która poprzez swe zachowania manifestuje brak szacunku i troski o drugiego człowieka.
Jak się przejawia jawna niegrzeczność?

Niegrzeczność, jak o tym już tylko wspomniałem, może być skryta, jawna, "na zimno" i podyktowana emocjami. Łatwo zauważyć, że pojawiają się w praktyce następują typy niegrzeczności: jawna niegrzeczność na zimno, jawna niegrzeczność podyktowana emocjami, skryta niegrzeczność na zimno, skryta niegrzeczność podyktowana emocjami.

Niegrzeczność jawna na zimno to niegrzeczność dokonana z premedytacją, zaplanowana i manifestowana. Ktoś jest dla nas w sposób rzucający się w oczy niegrzeczny i sygnalizuje, że jest niegrzeczny, bo chce być niegrzeczny.

Oto przykład. Kobieta ma ciężką paczkę i mieszka na trzecim piętrze. Przed klatką schodową spotyka sąsiada z czwartego pietra i prosi go, by pomógł jej wnieść paczkę na górę.

Sąsiad może się od tego, z zachowaniem form grzecznościowych, uchylić. Może, np. powiedzieć, że ma przepuklinę albo zrezygnować z wejścia na klatkę schodową i oddalić się od domu stwierdzając, że zapomniał o czymś ważnym i wymagającym natychmiastowego załatwienia.
Może jednak okazać jawną i na zimno niegrzeczność i powiedzieć spokojnie: „A od czego Pani ma męża. Ja go nie będę zastępował. Nie zamierzam się dla Pani męczyć. Niech się Pani męczy sama”.

Inny przykład

Ta sama kobieta z ciężką paczką trzymając ją w jednej ręce, drugą próbuje otworzyć drzwi od klatki schodowej. Jej sąsiad, z którym co rano wymieniają ukłony i gawędzą od czasu do czasu o pogodzie podchodzi do drzwi klatki, otwiera je i bez słowa zamyka jej przed nosem.

Jeszcze inny przykład

Wchodzi kobieta do sklepu z sukienkami i prosi sprzedawczynię o pokazanie sukienki z wystawy. Sprzedawczyni stwierdza spokojnie. „Nie będę się fatygować. To nie jest sukienka dla pani. Za stara jest pani na nią”.

Polecamy: Jak uniknąć gaf słownych?

Ostatni przykład

Pytamy się o coś urzędnika, a on odpowiada nam podniesionym tonem lub krzycząc „wsiada na nas” mówiąc potocznie.

Niegrzeczność jawna na zimno to oczywiście najgorsza postać niegrzeczność, niegrzeczność, na którą nie można nie reagować. Trzeba grzecznie przywołać taką osobę do porządku, a gdy będzie brak reakcji rozstać się z nią i jeśli to możliwe unikać z nią kontaktów.

Gdy w grę wchodzą emocje

Niegrzeczność jawna może być w sposób rzucający się w oczy efektem zdenerwowania, podyktowana różnego typu emocjami. Charakter tych emocji i okoliczności powinny pozwolić nam ocenić odpowiednio na ile jest to czyn „w afekcie” i ewentualnie okazać wyrozumiałość i wielkoduszność.

Czytaj także: Czym są zachowania niegodne?

Zobacz stronę Eksperta: www.savoir-vivre.com.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)