Jak odpowiednio zachować się w czasie gościny?

Prawdopodobnie ten jesienny, zlotem malowany miesiąc będzie bardzo energetyczny
Nasi znajomi zapraszają mnie i mojego męża do swojego domu na Mazurach. Z chęcią skorzystamy z tego zaproszenia, jednak nie jestem pewna jak się zachować, by nie zrobić gospodarzom kłopotu i by pozostawić po sobie jak najmilsze wspomnienia. - Olga z Gdyni.
/ 26.06.2011 12:45
Prawdopodobnie ten jesienny, zlotem malowany miesiąc będzie bardzo energetyczny

Wspólny weekend czy kilka dni spędzonych na Mazurach ze znajomymi to może być świetny sposób na odpoczynek i relaks. Oczywiście masz rację, że należy postarać się, by pobyt był miły i nie był ostatnim.

Przyjazd

Postarajcie się, by wybrać taką porę przyjazdu, by gospodarze nie musieli zrywać się w nocy lub bardzo wcześnie wstawać. Gdy w czasie drogi będą, np. korki czy remonty dróg koniecznie powiadom znajomych, iż godzina Waszego przybycia się zmieni. Koniecznie przed wyjazdem porozmawiaj z przyjaciółmi na temat zwierząt. Niedopuszczalne jest przywożenie psa czy kota do domu, gdzie nie ma zwierząt. Jeżeli znajomi mają dzieci nie zapomnij o drobnym upominku dla nich - słodyczach czy zabawkach.

Pokój i łazienka

W pokoju, w którym będziecie mieszkać zachowajcie maksymalny porządek. Rano pościelcie łóżko, nie zostawiajcie swoich rzeczy osobistych na podłodze, w łazience czy innych częściach domu. Oczywiście przywieź ze sobą kosmetyki, ale po użyciu ich w łazience spakuj do kosmetyczki i postaw w swoim pokoju. Rano niedozwolone jest chodzenie po całym domu w piżamie, nie siadaj do śniadania bez ubrania. Pamiętaj, by przestrzegać godzin wstawania i posiłków gospodarzy, nawet jeżeli nie do końca Ci one pasują.

Jeżeli jesteście na tyle blisko, by przygotowywać posiłek w kuchni, to pamiętaj by nie zaglądać niepotrzebnie do szafek, odstawiać brane rzeczy na miejsce. Starajcie się brać udział w drobnych czynnościach, np. pójście do sklepu, mycie naczyń.

Polecamy: Jak zachować się podczas wizyty

Czego się wystrzegać i jak naprawiać drobne błędy

Jeżeli chcesz zachować po sobie miłe wspomnienia nie krytykuj dzieci gospodarzy, nawet jeżeli uważałabyś, że są niegrzeczne. Nie zwracaj też dzieciom uwagi, od tego są rodzice. Gdybyś mimo uważania stłukła lub zniszczyła jakąś rzecz postaraj się odkupić taki sam przedmiot lub przynajmniej bardzo podobny.

W dniu wyjazdu zostawcie pokój w porządku, zdejmij zużytą pościel i złożoną w kostkę połóż na rogu łóżka. Zastaw też w należytej czystości łazienkę. Wybierz odpowiednią dla wszystkich porę wyjazdu. Bardzo serdecznie podziękuj gospodarzom za gościnę. 

Czytaj także: Czy każdemu wypada kupić kwiaty doniczkowe?

Nie wiesz jak należy się zachować w danej sytuacji? Kiedy popełnia się gafę, a kiedy uchodzi za dobrze wychowaną damę lub dżentelmena? Chcesz poznać zasady savoir-vivre'u? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@next.pl! Na Twoje pytanie odpowiedzą eksperci od dobrych manier.