Jak dobrać odpowiednie obuwie do stroju?

Jak dobrać odpowiednie obuwie do stroju?

W wypadku mężczyzn jest to stosunkowo proste. Do czarnego i szarego garnituru obuwie powinno być skórzane (ale nie zamszowe) czarne, sznurowane, najlepiej w klasycznym fasonie.
/ 02.04.2010 07:26
Jak dobrać odpowiednie obuwie do stroju?

Kolory męskich butów

Czarne półbuty pasują z reguły do większości strojów. Do garniturów w pozostałych kolorach, w tym do ubioru sportowego koordynowanego (marynarka i spodnie w innym kolorze; marynarka z reguły w pepitkę, jodełkę itp.) pasują buty brązowe w różnych odcieniach w zależności od tego czy ubiór jest bardziej jasny czy ciemny. Mokasyny i półbuty zamszowe można łączyć tylko z ubiorem sportowym koordynowanym i weekendowym.
Półbuty w innych kolorach oraz inne typy butów zakładamy tylko do ubiorów weekendowych i na wszelkie bardzo nieoficjalne okazje do ubiorów dowolnych, które nie są określane przez etykietę.

Buty półoficjalne i oficjalne

Polecamy: Kolorystyka stroju

Zdecydowana większość polskich mężczyzn nosi dziś na wszelkie okazje czy to brązowe czy czarne byty z otwartą przyszwą (buty te mają odstające „uszy”, których odległość od siebie jest regulowana przez sznurowadła, co powoduje, że dana para butów pasuje na różne stopy tej samej długości, ale innego kształtu).

Buty takie uznaje się w etykiecie za półoficjalne. Wyższa szkoła jazdy i wyższy stopień elegancji to buty z zamkniętą przyszwą (nie mają one uszu, a tylko coś w rodzaju przecięcia tak, że niezależnie od tego jak bardzo ściągniemy sznurowadła odległość pomiędzy dziurkami będzie taka sama). Etykieta wymaga takich butów wieczorem przy wszelkich bardzo oficjalnych i uroczystych okazjach.

Buty damskie

Buty kobiece to wielki, przede wszystkim kolorystyczny problem, który można by przedstawić wyczerpująco w dużym materiale z ilustracjami. W tym miejscu należy zatem tylko zasygnalizować podstawowe zagadnienia. Do wszelkich oficjalnych strojów, w tym ubioru do pracy w poważnej instytucji powinno się nosić buty z litej skóry o podwyższonym lub wysokim obcasie z zakrytymi palcami i piętami. Typ i kolor butów powinien być skoordynowany z fasonem i kolorem, z ubiorem oraz z torebką. W klasycznym stroju buty i torebka powinny być tego samego koloru.

Dziś etykieta tego bezwzględnie nie wymaga, ale wymaga, by były z tego samego tworzywa (torebka zamszowa, buty zamszowe) i odpowiadały sobie kształtem (torebka kanciasta, buty kanciaste, torebka o krągłych kształtach, buty wszędzie zaokrąglone) i typem ozdób (torebka z metalowymi okuciami, buty z metalowymi elementami, np. sprzączkami).

Czytaj także: Dodatki do ubioru

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)