POLECAMY

W taksówce

Jest wiele powodów, dla których rezygnujemy ze środków komunikacji miejskiej, wolimy też zostawić własny samochód na parkingu lub w garażu. Czasem, po prostu inaczej nie można dojechać pod wskazany adres, jak tylko taksówką.
W taksówce

Taksówka okazuje się być doskonałym środkiem transportu, kiedy musimy się szybko przemieszczać lub omijać zakorkowane ulice. Dzięki dobremu kierowcy szybko i bezpiecznie dotrzemy do miejsca przeznaczenia: na dworzec, lotnisko, wrócimy z zabawy sylwestrowej. 

Czy to moja taksówka

Jeśli taksówka była zamówiona telefonicznie – z czego coraz częściej korzystamy – wsiadając powinniśmy podać swoje nazwisko lub numer karty – jeśli radiotaxi wydaje karty dla swoich klientów. Może się tak zdarzyć, że wsiądziemy do taksówki, której nie zamawialiśmy, albo ktoś zajmie taksówkę, która przyjechała po nas. Dlatego lepiej przedstawić się wsiadając do samochodu – taksówkarz będzie wiedział, że wsiada właściwa osoba lub sprostuje, jeżeli przyjechał po kogoś innego.

Jak zajmować miejsca w taksówce

Jeśli pasażerami jest jedna lub dwie osoby, należy zając miejsca z tyłu samochodu. W przypadku większej ilości pasażerów, obok kierowcy powinna usiąść osoba albo najstarsza, albo „zajmująca” najwięcej miejsca, albo ten, kto będzie płacił za kurs. Po zajęciu miejsca należy zapiąć pasy.

Czytaj także: Jak zajmować miejsca w samochodzie

Trasa

Po wejściu do taksówki podaj kierowcy adres docelowy. Możesz też podać swoje preferencje dotyczące trasy przejazdu. Jeśli tego nie zrobisz, taksówkarz powinien podać ci dwie alternatywne drogi. Warto skorzystać z jego rad. Wiele godzin i dni spędził jeżdżąc po mieści i wie, gdzie najczęściej tworzą się korki, gdzie trwają remonty. Wybór trasy należy do ciebie – to twój czas i twoje pieniądze, może bardziej zależy ci na krótszym czasie przejazdu niż na kosztach, lub odwrotnie.

Rozmowy w czasie jazdy

To kierowca taksówki powinien zaproponować temat rozmowy. Nawet jeśli rozmowa dotyczy pogody, nie staraj się zmieniać tematu na bardziej gorący i ciekawy – taksówka to nie miejsce na zacięte spory polityczne czy moralne. Jeśli jedziesz taksówką z inną osobą lub osobami podejmujcie lekkie tematy rozmów. Nie zachowujcie się tak, jakby kierowcy z wami nie było. O ile rozmowa taksówkarza z pasażerem jest dozwolona, to rozmowy przez telefon nie. Kierowcy nie powinni prowadzić rozmów telefonicznych w czasie czynnej pracy – kiedy wiozą pasażerów.

Palenie papierosów

W przypadku, gdy to kierowca pali papierosy możesz poprosić o uchylenie okna. Jeśli zaś dym ci naprawdę przeszkadza – poproś o zgaszenie papierosa. Gdy ty – jako pasażer jesteś osobą palącą, a wsiadając do taksówki kierowca prosi, byś nie palił – powstrzymaj się przez kilka minut przed zapaleniem kolejnego papierosa.

Polecamy: Jak zachować się w samochodzie

Płacenie za kurs

Warto mieć przy sobie „drobne” pieniądze, by nie sprawiać kierowcy i sobie kłopotu związanego z rozmienianiem banknotu stuzłotowego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
LICZBA osób, nie ilość. Błagam, jeśli pisze się artykuły, to wypada stosować logikę i zasady ojczystego języka. To głównie artykuły kształtują powszechną świadomość zasad pisowni.
/5 lat temu
Ja bardzo często korzystam z taksówek- w Krakowie w sumie najszybciej sie jest tez w taki sposób dostać w wyznaczone miejsce. Ma w sumie też swoją ulubioną korporację Wawel Taxi i żadne niespodzianki z tej strony mnie nie spotykaja. A nawet lubie jezdzic taksówkami.
/8 lat temu
Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie w o ogóle, że kierowca podczas kursu pali papierosy w mojej obecności. Zamiast o uchylenie okna stanowczo poprosiłabym o zgaszenie papierosa...