Dzień świętej Łucji. 13 grudnia jako rozpoczęcie przygotowań do Bożego Narodzenia

dzień świętej Łucji fot. Adobe Stock, bzzzup
13 grudnia, czyli dzień świętej Łucji, to tradycyjna data, gdy należy rozpocząć przygotowania do Bożego Narodzenia. To zwyczaj popularny w krajach skandynawskich, w Polsce bardzo znany na Podhalu.
Weronika Kwaśniak / 02.12.2021 20:42
dzień świętej Łucji fot. Adobe Stock, bzzzup

Dzień świętej Łucji to święto światła, które zgodnie z tradycją jest obchodzone 13 grudnia. To właśnie ten dzień uznaje się za najkrótszy w roku. Chociaż obchody dnia świętej Łucji wydają się w Polsce mało znane, to zwyczaj jest kultywowany np. w rejonie podhalańskim. 

Spis treści:

  1. Historia dnia świętej Łucji
  2. Dzień świętej Łucji w Polsce
  3. Dzień świętej Łucji w Skandynawii

Historia dnia świętej Łucji

Święta Łucja pochodziła z Włoch, tam początkowo rozszerzył się jej kult. Obecnie jest popularnie czczona w Szwecji. Dawniej 13 grudnia miał wyznaczać początek Adwentu - to spora różnica w porównaniu z obecnym kalendarzem kościelnym, który zakłada, że Adwent ma obejmować 4 niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia. 

Przed nastaniem poranka, rodziny spożywały obfitą ucztę po raz ostatni przed Wigilią. Jedzono specjalne ciastka z rodzynkami i szafranem, popijano kawę oraz grzane wino.

Dzień świętej Łucji w Polsce

Podhalańscy górale zgodnie ze starą tradycją, 13 grudnia zaczynają intensywne przygotowania do świąt. Nieprzestrzeganie tej daty granicznej, miałoby rzekomo spowodować niezgodę w rodzinie. 13 grudnia o poranku przestaje ubywać dnia. Jest to więc pora, gdy mrok przestaje triumfować nad światłością. Mówi o tym popularne przysłowie: święto Łucy, nocy króci.

Od tego terminu zwyczajowo przepowiada się pogodę na nadchodzący rok. Ponieważ do świąt pozostaje jeszcze 12 dni, każdy z nich zwiastuje pogodę dla poszczególnych miesięcy przyszłego roku.

Chociaż ta tradycja stopniowo zanika, jeszcze w XX wieku na Podhalu okadzano tej nocy domostwa. Wonne kadziło miało odganiać demony oraz czarownice i zapewniać powodzenie domownikom. Teraz ten rytuał ustąpił miejsca innym zwyczajom adwentowym.

Dzień świętej Łucji w Skandynawii

Współcześnie Szwedzi kultywują efektowne obchody dnia świętej Łucji. W tym dniu organizowane są świąteczne procesje. Orszak prowadzi zawsze dziewczyna ubrana w białe szaty, na głowie niesie wieniec ze świecami.

dzień świętej Łucji w Skandynawii
fot. Podobizna świętej Łucji/Adobe Stock, Little Adventures

Chociaż całe przedsięwzięcie wydaje się nieco ryzykowne, każda młoda dziewczyna marzy o tym, żeby choć raz w życiu wcielić się w rolę świętej Łucji, prowadzącej orszak. W niektórych miejscowościach są organizowane w tym celu specjalne wybory, które mogą przypominać konkursy piękności.

Wieczorem rodziny zasiadają do uroczystej kolacji. Ta tradycja popularna jest nie tylko w Szwecji, ale również innych krajach skandynawskich.

Czytaj także:
Literackie życzenia na Boże Narodzenie
Zaproszenie na Wigilię - gotowe wzory

Redakcja poleca

REKLAMA