Dzień świętej Łucji to święto światła, które zgodnie z tradycją jest obchodzone 13 grudnia. To właśnie ten dzień uznaje się za najkrótszy w roku. Chociaż obchody dnia świętej Łucji wydają się w Polsce mało znane, to zwyczaj jest kultywowany np. w rejonie podhalańskim.
Spis treści:
Historia dnia świętej Łucji
Święta Łucja pochodziła z Włoch, tam początkowo rozszerzył się jej kult. Obecnie jest popularnie czczona w Szwecji. Dawniej 13 grudnia miał wyznaczać początek Adwentu - to spora różnica w porównaniu z obecnym kalendarzem kościelnym, który zakłada, że Adwent ma obejmować 4 niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia.
Przed nastaniem poranka, rodziny spożywały obfitą ucztę po raz ostatni przed Wigilią. Jedzono specjalne ciastka z rodzynkami i szafranem, popijano kawę oraz grzane wino.
Dzień świętej Łucji w Polsce
Podhalańscy górale zgodnie ze starą tradycją, 13 grudnia zaczynają intensywne przygotowania do świąt. Nieprzestrzeganie tej daty granicznej, miałoby rzekomo spowodować niezgodę w rodzinie. 13 grudnia o poranku przestaje ubywać dnia. Jest to więc pora, gdy mrok przestaje triumfować nad światłością. Mówi o tym popularne przysłowie: święto Łucy, nocy króci.
Od tego terminu zwyczajowo przepowiada się pogodę na nadchodzący rok. Ponieważ do świąt pozostaje jeszcze 12 dni, każdy z nich zwiastuje pogodę dla poszczególnych miesięcy przyszłego roku.
Chociaż ta tradycja stopniowo zanika, jeszcze w XX wieku na Podhalu okadzano tej nocy domostwa. Wonne kadziło miało odganiać demony oraz czarownice i zapewniać powodzenie domownikom. Teraz ten rytuał ustąpił miejsca innym zwyczajom adwentowym.
Dzień świętej Łucji w Skandynawii
Współcześnie Szwedzi kultywują efektowne obchody dnia świętej Łucji. W tym dniu organizowane są świąteczne procesje. Orszak prowadzi zawsze dziewczyna ubrana w białe szaty, na głowie niesie wieniec ze świecami.
fot. Podobizna świętej Łucji/Adobe Stock, Little Adventures
Chociaż całe przedsięwzięcie wydaje się nieco ryzykowne, każda młoda dziewczyna marzy o tym, żeby choć raz w życiu wcielić się w rolę świętej Łucji, prowadzącej orszak. W niektórych miejscowościach są organizowane w tym celu specjalne wybory, które mogą przypominać konkursy piękności.
Wieczorem rodziny zasiadają do uroczystej kolacji. Ta tradycja popularna jest nie tylko w Szwecji, ale również innych krajach skandynawskich.
Czytaj także:
Literackie życzenia na Boże Narodzenie
Zaproszenie na Wigilię - gotowe wzory