dzień kobiet dlaczego świętujemy fot. Adobe Stock

Dzień Kobiet: 3 powody, dla których Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzimy 8 marca

8 marca to od ponad 100 lat Międzynarodowy Dzień Kobiet. Tego dnia panie - i te starsze i te młodsze - świętują na całym świecie i cieszą się z tego, że są kobietami! Dlaczego jednak na święto wybrano właśnie 8 marca?
Weronika Kwaśniak / 18.02.2020 04:57
dzień kobiet dlaczego świętujemy fot. Adobe Stock

W 1910 roku Druga Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet. Miał on służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. Dlaczego na święto kobiet wybrano właśnie dzień 8 marca?

Pomysłodawczynią Międzynarodowego Dnia Kobiet była niemiecka socjalistka Klara Zetkin (1857-1933), która od długiego czasu pozostawała pod silnym wrażeniem działań kobiet z Socjalistycznej Partii Ameryki. To Amerykański Narodowy Dzień Kobiet ustanowiony przez tę partię zainspirował Zetkin do ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kobiet. Zgłoszona przez nią propozycja została jednogłośnie przyjęta na kongresie, ale żadna konkretna data nie została zaproponowana.

Dlaczego więc właśnie 8 marca?

Strajk pracownic fabryki tekstylnej

Na datę złożyło się kilka wydarzeń z udziałem kobiet. Pierwszym był strajk 5000 pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1857 r. w Nowym Jorku domagały się polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki, chcąc uniknąć rozgłosu, zamknął strajkujące szwaczki w fabryce. Wybuchł pożar, który pochłonął życie 129 przebywających w środku kobiet.

20 lutego 1908 r. aktywistki Nowojorskiej Organizacji Socjaldemokratycznej zorganizowały na pamiątkę tamtego wydarzenia demonstrację, głosząc hasła walki o poprawę politycznych i ekonomicznych praw kobiet oraz przyznania kobietom prawa do udziału w wyborach. Pierwsze obchody Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.

Obietnica króla Prus ws. reform

Po ustanowieniu w Kopenhadze Międzynarodowego Dnia Kobiet pierwszy taki dzień obchodzony był 19. marca 1911 r. w Niemczech. Data została wybrana przez niemieckie socjalistki w nawiązaniu do wydarzeń z 1848 r., kiedy to król Prus, stojąc w obliczu zbrojnego powstania, złożył obietnicę przeprowadzenia szeregu reform – w tym przyznania praw wyborczych kobietom. 19 marca Dzień Kobiet obchodzono także w Austrii, Danii i Szwajcarii.

Demonstracja robotnic w Rosji

Szczególnie dramatyczny przebieg Dzień Kobiet miał w rosyjskim Piotrogrodzie (obecnie Sankt Petersburg). W 1917 r. pracownice przemysłu tekstylnego wyszły na ulice, domagając się chleba i zakończenia wojny. Manifestacja przerodziła się w antycarski wiec. Cztery dni później Mikołaj II abdykował, a powołany następnie Rząd Tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze.

Wydarzenia te – nazwane później Rewolucją Lutową – rozegrały się według obowiązującego w Rosji kalendarza juliańskiego w dniu 23. lutego, czyli 8. marca według kalendarza gregoriańskiego. Po rewolucji październikowej, feministka bolszewicka Aleksandra Kołłontaj, przekonała Lenina, do uczynienia tego dnia oficjalnym świętem w Rosji.

W 1922 r. organizacje kobiece ogłosiły dzień 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 06.03.2011 przez gabrielle1

Zobacz więcej na temat Dnia Kobiet:
Piosenki na Dzień Kobiet - 7 niezapomnianych hitów
Dzień Kobiet męskim okiem
Życzenia na Dzień Kobiet - 18 propozycji