Czy na przyjęciu komunijnym powinien być alkohol?

Alkoholizm/fot. Fotolia
Organizując przyjęcie komunijne stajemy czasem przed poważnymi dylematami. Jednym z nich jest kwestia podawania alkoholu w trakcie tego, bądź co bądź, dziecięcego święta. Sprawdź, co przemawia za, a co przeciw obecności trunków na stole komunijnym.
/ 12.05.2010 14:39
Alkoholizm/fot. Fotolia

Przeciwny obecności alkoholu na przyjęciu komunijnym jest przede wszystkim Kościół. Kapłani podczas nabożeństwa nawołują do wstrzemięźliwości – przecież impreza przeznaczona jest dla dziecka i z myślą o nim! Dodatkowo pijąc na komunii dajemy dziecku zły przykład. Przecież uczymy je w ten sposób łamania zasad, zwłaszcza zasad Kościoła – skoro ksiądz na ambonie postuluje brak napojów procentowych, a rodzice piją, znaczy to, że wszystkie zasady można obejść.

Nie chcemy dać dziecku złego przykładu, ale też nie chcemy narazić się na komentarze starszego pokolenia, że organizowana przez nas komunia jest sprzeczna z tradycją. Najlepiej zapytać dziecko, co sądzi na ten temat. Jeśli odpowie nam lub samo poprosi o zrezygnowanie z trunków powinniśmy to zrobić.

Pod żadnym pozorem nie można próbować oszukać dziecka – picie alkoholu na stronie lub przelewanie go do butelek po innych napojach jest absolutnie niewskazane. Lepiej już pić jawnie – przynajmniej nie uczymy dziecka tchórzostwa oraz różnych technik kamuflażu złego postępowania.

Nic złego nie będzie w podaniu alkoholu do obiadu – jeden kieliszek szampana lub wina na wzniesienie toastu za zdrowie i szczęście najważniejszego tego dnia – dziecka. Pamiętajmy jednak, by unikać wódki. Jest to trunek, który z zasady pije się, aby wprowadzić się do stanu błogości. Lepiej podać wino, którym można się delektować. Pamiętajmy też, aby młodsze dzieci nie były odosobnione w toaście – można przecież kupić im szampana dla dzieci.

Najlepszym wyjściem jest znalezienie złotego środka. Niestety zapraszając różne osoby i znając ich przyzwyczajenia, znalezienie tego środka może być bardzo trudne. Uważajmy jednak, żeby dziecko zapamiętało swoją komunię jako coś wyjątkowego, żeby czuło się tego dnia w centrum uwagi. Czy podchmielona rodzina może mu to zapewnić?

Zobacz też : Przyjmowanie Hostii św. do rąk

Pierwszą podstawową zasadą przyjęcia komunijnego organizowanego w restauracji jest umiar i dyskrecja. Jeśli zamówisz sobie do obiadu kieliszek wina dziecko, ani inni nie powinni dostrzegać w tym nic złego. Jeśli jednak zamówisz sobie cała butelkę może powstać mała konsternacja. Często jesteśmy świadkami, kiedy podczas wystawnego obiadu w restauracji część gości zachowuje się niekulturalnie i upija się. Jest to w bardzo złym guście – takie zachowanie pokazuje brak szacunku wobec dziecka oraz jego rodziców.

Jeśli nie wiesz co zamówić, a boisz się, że będziesz jedyną osobą pijącą w towarzystwie alkohol - lepiej z niego zrezygnuj. Po co masz zakłócać swoją postawa harmonię przyjęcia?
może zdarzyć się też tak, że rodzice poproszą w imieniu swojego dziecka o wstrzemięźliwość od trunków tego dnia. Wtedy należy bezwzględnie uszanować ich prośbę.

Zobacz też : Prezenty komunijne: nie popadajmy w przesadę

Redakcja poleca

REKLAMA