POLECAMY

Czego nie robić, by nikogo nie obrazić?

Kilkakrotnie pisałem już o zachowaniach negatywnych i sposobach reagowania na nie przez ludzi dobrze wychowanych. Zachowania negatywne można podzielić, przypomnijmy to jeszcze raz, ze względu na ich ciężar gatunkowy, na zachowania: niewłaściwe, niestosowne, niegodne i obraźliwe.
Czego nie robić, by nikogo nie obrazić?

W poprzednich materiałach omówiłem większość zachowań niewłaściwych – zachowań o najmniejszym ciężarze gatunkowym i niedużej, z reguły, szkodliwości.

Ktoś może powiedzieć, że wiele z tych zachowań to już nie tylko zachowania niewłaściwe, ale również obraźliwe. Na pewno obraźliwe nie są: faux pas, gafa, niezręczność, nietakt czy brak grzeczności. Nieuprzejmość i nieżyczliwość mogą posiadać pewne znamiona zachowań obraźliwych, ale o obrazie sensu stricte trudno tu jednak mówić. Niegrzeczność, poufałość, lekceważenie, złośliwość, kpina, drwina, szyderstwo, arogancja i impertynencja mogą od pewnego poziomu stanowić ewidentne zachowania obraźliwe. Trzeba by tu każdy konkretny przypadek przeanalizować oddzielnie.

Przykłady zachowań obraźliwych

Nie ma jednak żadnych wątpliwości co do zakwalifikowania takich zachowań jak uchybienie, ubliżenie, zniewaga, obelga, pomówienie, afront, despekt, dyshonor.

Uchybiamy komuś, gdy obrażamy go podważając jego jakieś, w tym, przede wszystkim moralne, kwalifikacje.

Uchybiamy komuś zatem, gdy np. mówimy, że ten ktoś „ze względu na swoje wcześniejsze niegodne zachowania” nie może pełnić funkcji kierowniczych.

Ubliżamy komuś, gdy zarzucamy mu niesprawiedliwie jakiś czyn niegodny.

Ubliżamy zatem komuś, gdy twierdzimy, np. że prowadził samochód po pijanemu, gdy to nie miało miejsca.

Znieważamy kogoś, gdy ten zarzucany przez nas czyn czy postawa itp. są szczególnie odrażające.

Znieważamy więc kogoś, gdy np. bez żadnego uzasadnienia twierdzimy, że coś ukradł.


Polecamy: Jak z klasą nić biżuterię?


Czytaj także: Nie wyśmiewaj się z innych


Zobacz stronę eksperta: www.savoir-vivre.com

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)