Zgodnie z nauką Kościoła, sakrament chrztu powinien być udzielony w pierwszych miesiącach życia dziecka - jest to wygodne również z praktycznego punktu widzenia.

Chrzest i chrzciny od A do Z – wszystko, co musisz wiedzieć

Chrzest i chrzciny to dla rodziców nowo narodzonego malucha duża radość, ale również spory stres. Jak zorganizować całą uroczystość? Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko? Jak wybrać rodziców chrzestnych? Jak wyglądają chrzciny od strony formalnej? Co jest najlepszym prezentem dla ochrzczonego maleństwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku – chrzest od A do Z!
/ 24.07.2013 19:14
Zgodnie z nauką Kościoła, sakrament chrztu powinien być udzielony w pierwszych miesiącach życia dziecka - jest to wygodne również z praktycznego punktu widzenia.

Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?

W wyjątkowych przypadkach, np. kiedy dziecko jest poważnie chore, chrzest może zostać udzielony przez każdą osobę, nawet świecką. Powinno się to wtedy stać jak najszybciej. Wiele dzieci jest chrzczonych „z wody” przez lekarzy nawet zaraz po urodzeniu, gdy okazuje się że są chore lub mają wady wrodzone, stwarzające zagrożenie dla ich życia. Ceremonia chrztu powinna zostać później „powtórzona” w kościele.

Zgodnie z nauką Kościoła sakrament chrztu powinien być udzielony w pierwszych miesiącach (lub nawet tygodniach) życia dziecka. Jest to dobre rozwiązanie również z praktycznego punktu widzenia. Niemowlę prawdopodobnie w czasie ceremonii będzie spać, a większe dziecko może wręcz odmówić chrztu i głośno protestować, gdy ksiądz będzie polewał główkę wodą. Niektórzy rodzice uważają jednak, że nie mają prawa podejmować decyzji o chrzcie za dziecko i czekają z tym sakramentem, aż potomek skończy kilka lat i sam będzie w stanie wyrazić swoją opinię. Zdarzają się także chrzty osób pełnoletnich, które nie zostały ochrzczone przez rodziców i same musiały zadbać o to w dorosłym życiu.

Jakie formalności należy wypełnić przed chrzcinami?

Aby zorganizować chrzest, należy złożyć wizytę w kancelarii parafialnej. Niezbędnych jest wtedy kilka dokumentów: akt urodzenia dziecka, akt ślubu kościelnego rodziców oraz zaświadczenia z parafii chrzestnych. Niektóre parafie wymagają również dostarczenia zaświadczeń świadczących o tym, że chrzestni i rodzice przystąpili do sakramentu spowiedzi.

Do kancelarii parafialnej wybierz się na miesiąc przed planowanym terminem chrztu. Bierz pod uwagę również fakt, że w niektórych parafiach sakrament chrztu jest udzielany wyłącznie w konkretnych terminach – np. w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Zanim zarezerwujesz salę na przyjęcie, warto dowiedzieć się od księdza, w jakim dniu twoje dziecko może zostać ochrzczone – rzadko zdarza się, że ta data może być wybrana przez rodziców całkowicie dowolnie.

W wielu parafiach są również organizowane nauki przed sakramentem chrztu, powinni w nich wtedy uczestniczyć rodzice i chrzestni. Czasem spotkań jest kilka, czasem tylko jedno, bardziej organizacyjne – zależnie od parafii. Pamiętaj, że do sakramentu chrztu potrzebna jest świeca chrzcielna (ojciec chrzestny zapala ją w czasie ceremonii) oraz biała szatka (matka chrzestna nakłada ją podczas chrztu).

Ksiądz ma prawo nie zgodzić się na chrzest, kiedy zachodzi podejrzenie, że ochrzczone dziecko nie będzie wychowywane w wierze katolickiej. Dzieje się tak np. gdy rodzice dziecka pozostają w nieformalnym związku. Wszystko zależy jednak od indywidualnych ustaleń z proboszczem danej parafii.

Dowiedz się więcej: Świeca do chrztu

Jak wybrać rodziców chrzestnych?

Rodzicem chrzestnym może zostać ktoś, kto jest katolikiem. Nie może zostać nim osoba, która nie przyjęła sakramentu bierzmowania lub żyje w związku niesakramentalnym. W Polsce tradycyjnie na chrzestnych wybiera się członków bliskiej rodziny, chociaż zdarzają się również sytuacje, w których chrzestnym zostaje ktoś z dalszej rodziny, przyjaciel lub sąsiad.

Ważne jest, aby była to osoba, do której mamy zaufanie. Rodzicem chrzestnym powinien być ktoś, kto będzie zainteresowany naszym dzieckiem częściej, niż raz na kilka lat.

Czy ksiądz może odmówić wydania zaświadczenia do bycia rodzicem chrzestnym - matką chrzestną i ojcem chrzestnym? Może. Choć w praktyce bardzo rzadko się to zdarza. Wszystko zależy od indywidualnych sytuacji. Z pewnością osoba, u której zachodzi podejrzenie, że nie była bierzmowana i nie jest praktykującym katolikiem, czy żyje w nieformalnym związku może nie uzyskać takiego zaświadczenia.

Gdzie zorganizować przyjęcie?

Jeśli przyjęcie ma być niewielkie, warto zorganizować je w domu. Łatwo będzie stworzyć rodzinną atmosferę, a dziecko w znajomych ścianach będzie czuło się lepiej (w końcu sama uroczystość chrztu jest dla niego dość stresująca – nagłe polewanie główki zimną wodą). Organizacja chrzcin w domu nie zawsze jest jednak tak prosta, zwłaszcza gdy młoda mama nie ma nikogo do pomocy. Jednoczesna opieka nad maluchem i gotowanie obiadu dla dziesięciu lub więcej osób na pewno nie jest łatwym zadaniem.

Zorganizowanie przyjęcia w restauracji to dobre wyjście, zwłaszcza gdy domowy budżet nam na to pozwala. Dzięki temu unikamy stresu związanego z gotowaniem dla kilkudziesięciu osób, a po imprezie nie zostajemy w towarzystwie zmęczonego męża, płaczącego niemowlęcia i ogromnej sterty brudnych naczyń.

Sprawdź także: Sałatki na chrzciny

Jaki jest koszt zorganizowania chrztu w kościele i chrzcin w restauracji?

Jeśli chodzi o koszt zorganizowania chrztu, nie ma żadnej reguły. W niektórych parafiach jest to całkowicie darmowe, w większości można złożyć dowolną kwotę na ofiarę, a w niektórych kwota ta jest już z góry ustalona.

W Gdańsku, w jednej z parafii, za chrzest zapłacimy jedynie 35 zł. W jednej z wrocławskich parafii będzie to 75 zł. W Siedlcach za chrzest zapłacimy 100 zł. Z kolei w bytomskiej parafii będzie to niespełna 200 zł. W niektórych przypadkach pada określenie "co łaska, ale nie mniej niż 100 zł".

Cena chrzcin - przyjęcia organizowanego w restauracji również może się bardzo różnić. Wszystko zależy od umiejscowienia lokalu oraz wystawności menu, które wybierzemy.

W Szczecinie, klubokawiarnia „Pod Różami” za przyjęcie z okazji chrztu proponuje 55 zł, 85 zł lub 115 zł od osoby (w zależności od wybranego menu). Restauracja „Chatka Smaku” w Gdańsku proponuje cenę 55 zł, 59 zł lub 75 zł od osoby. Sala restauracyjna Orchis w Warszawie proponuje cenę od 75 zł za osobę. Restauracja Oranżeria w Lublinie oferuje organizację przyjęcia za 49 zł od osoby.

Zajrzyj koniecznie: Odpowiedni ubiór na chrzciny

Ubiór dziecka i dorosłych

Tradycja nakazuje, aby chrzczone dziecko było ubrane w jasne (najlepiej białe) ubranko, na znak swojej niewinności i czystości. Uważaj na wszelkiego rodzaju koronki i tiule, zwłaszcza latem, jeśli bezpośrednio dotykają do ciała dziecka – mogą spowodować powstanie potówek i podrażnień na delikatnej skórze. Lepiej, aby ozdobna tkanina nie miała kontaktu z ciałem malucha, może być jedynie wierzchnią ozdobą ubranka.

Ubiór kobiet (czy to gości, czy matki, czy chrzestnej) nie powinien być tak strojny jak na przyjęcie weselne. W tym dniu nie radzimy zakładać także jeansów – najodpowiedniejsza będzie sukienka koktajlowa, w jasnym kolorze - odpowiednim do kościoła i na przedpołudniową porę lub połączenie spodni czy spódnicy z bluzką.

Pamiętaj o tym, że chrzest to uroczystość kościelna, kobiecie nie wypada więc mieć gołych ramion, zbyt dużego dekoltu, ani maksymalnie króciutkiej sukienki. Najbezpieczniejsza długość to taka lekko przed kolano.

Najlepszym strojem dla mężczyzny jest garnitur lub spodnie w kant połączone z koszulą (zwłaszcza w upał).

Propozycje prezentów na chrzest

Co jest najlepszym prezentem na chrzest? Oto kilka naszych propozycji:

  • Pamiątkowy prezent, np. Pismo Święte w wyjątkowej oprawie, srebrny lub złoty łańcuszek z medalikiem, albo książeczka z pierwszymi modlitwami dla dzieci. Taki prezent jest ściśle związany z charakterem uroczystości, a dodatkowo staje się pamiątką na długie lata.
  • Innym rozwiązaniem mogą być mniej związane z religijnym charakterem uroczystości pamiątkowe drobiazgi typu: glinka do odciśnięcia nóżki maluszka, srebrne pudełeczko na pukiel włosków czy pierwszy ząbek, srebrna grzechotka, album na zdjęcia ze chrztu, książeczka pamiątkowa od chrztu do wypełnienia przez rodziców i gości, z wklejanymi zdjęciami.
  • Biżuteria, np. złote kolczyki, bransoletka. Często spotykanym zwyczajem jest kupowanie dziewczynce na chrzest eleganckiej biżuterii, którą będzie mogła nosić, gdy trochę podrośnie.
  • Bony prezentowe, np. na sesję zdjęciową malucha. Zafundowanie dziecku i jego rodzicom profesjonalnej sesji zdjęciowej będzie miłym gestem, a same fotografie staną się na pewno miłą pamiątką.
  • Praktyczny prezent, np. zestaw ubranek, krzesełko do karmienia, fotelik samochodowy, itd. Często młodzi rodzice nie mają jeszcze skompletowanej całej wyprawki dla błyskawicznie rosnącego malucha. Na pewno nie kupili też rzeczy, których dziecko będzie potrzebować w wieku kilku lat. Jeśli chcesz wesprzeć rodziców praktycznym prezentem, warto zapytać, czego potrzebują dla maleństwa.

Sprawdź też: Ubranka do chrztu

Ciekawostki – dawne przesądy związane z chrztem

Jeśli stresujesz się urządzaniem chrzcin swojego dziecka, przeczytaj o chrzcielnych przesądach, w które dawniej wierzono! Liczne nakazy i zakazy na pewno zwiększały jeszcze stres rodziców, na szczęście dzisiaj traktujemy je z większym przymrużeniem oka.

  • Według przesądów, rodzice chrzestni nie powinni być małżeństwem, ponieważ sprowadzi to nieszczęście na dziecko. Chrzestną nie może być również kobieta w ciąży.
  • Dawniej wierzono, że chrzczonemu nie powinno się dawać w prezencie krzyżyka – było to równoznaczne z nałożeniem na jego barki krzyża na całe życie.
  • Jeżeli ojciec chrzestny zapali świecę od Paschału za pomocą lewej ręki, chrześniak będzie leworęczny.
  • Dziecko powinno w prezencie otrzymać srebrną łyżeczkę, aby nigdy w swoim życiu nie było głodne.
  • Według przesądów rodzice powinni włożyć chrzczonemu maleństwu pieniądze i cukierki do ubranka, buta lub becika, aby zapewnić mu dostatnie i słodkie życie.

W czasie organizacji chrzcin na szczęście nie musisz pamiętać o monecie w buciku i o oczekiwaniu na podarunek w postaci srebrnej łyżeczki – pamiętaj za to o tym, że w tym dniu to nie goście są najważniejsi, ale maleństwo, które uczestniczy w swojej pierwszej ważnej uroczystości.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/05.01.2019 14:29
Bardzo trafny artykuł. Bravo
/30.01.2018 06:28
Ja najpierw miałam organizować chrzciny w domu, ale potem uznałam, że nie ma szans, że pomieszczę całą rodzinkę, nie chciałam robić jakoś poza centrum, żeby nie było problemu z dojazdem na obrzeża Warszawy no i zdecydowaliśmy się na Instalacje Art Bistro na Zamku Ujazdowskim- super klimat mają i w ogóle nie czuje się, że to centrum, dookoła piękny ogród, cisza i spokój
/24.10.2017 15:32
A ja przyjęcie z okazji chrztu mojego dziecka zorganizowałam u siebie w domu, co prawda ale na przykład zamawiałam catering z tej firmy margaretwroclaw.pl, dużo mi to ułatwiło zadanie. Gościom bardzo smakowało to jedzenie.
POKAŻ KOMENTARZE (7)