Odpowiedni ubiór na chrzciny

Odpowiedni ubiór na chrzciny

Jak każde ważne wydarzenie, również chrzciny wymagają właściwego ubioru. Zasada – ubieram się w to, w czym dobrze się czuję – tym razem raczej się nie sprawdzi.
/ 10.09.2009 14:21
Odpowiedni ubiór na chrzciny

Od jakiegoś już czasu chrzciny przestały być wyłącznie obrzędem kościelnym, a stały się uroczystością w gronie rodziny i przyjaciół. Są jednak dosyć specyficzną okazją, gdyż łączą w sobie powagę z radością. Powinno to znaleźć swoje odbicie również w stroju przygotowanym na tę uroczystość. O ile często pojawiają się wskazówki dotyczące ubioru na bankiet czy przyjęcia, o tyle rzadko można coś takiego odszukać na temat chrzcin.

Niezależnie od tego, czy przybywa się na uroczystość w roli rodzica chrzestnego, czy też zwykłego gościa, strój na chrzciny wymaga wielkiego wyczucia. Idąc za radami stylistów, powinno się sięgnąć po ubranie eleganckie, ale bez przesady. Nie ma tu mowy, rzecz jasna, o żadnych sukniach wieczorowych, czy też smokingach lub frakach. Najodpowiedniejsze będą odpowiedniki, tzw. stroju koktajlowego.

Dla kobiety najbardziej odpowiednie będą:

  • sukienka koktajlowa, sięgająca do kolan, najlepiej w kolorach pastelowych lub odcieniach brązu, ewentualnie szarości;
  • połączenie bluzki ze spodniami materiałowymi;
  • strój koktajlowy – różni się on od stroju nieformalnego tym, że jest wykonany ze znacznie delikatniejszych tkanin, np. atłasu lub innych lejących się materiałów; dopuszcza się w nim większe dekolty;
  • w przypadku przyjęcia na zewnątrz kobieta może sięgnąć po kapelusz, najlepiej z dużym rondem, w stylu Audrey Hepburn, oraz długie rękawiczki, ale nie jest to obowiązkowe;
  • ponieważ chrzciny są uroczystością kościelną, nie powinno się przesadzać z dodatkami, dlatego styliści zalecają umiar w ich doborze; stąd też decydując się na złoty lub srebrny pierścionek z brylantem, powinno się raczej zrezygnować z bardzo zdobnych kolczyków czy bransoletek; ważne jest, by tylko jeden dodatek wyróżniał się bardziej, nie jest zaś istotne czy będzie to torebka, czy kolczyki; uchroni to nas z pewnością przed przesadą niestosowną do sytuacji.

Jeśli zaś chodzi o mężczyzn to zaleca się:

  • garnitur w ciemniejszych barwach, choć coraz częściej zdarza się, że mężczyźni sięgają po odcienie jasne, charakterystyczne raczej dla stroju weekendowego;
  • do ciemnego garnituru powinno się dobrać odpowiednio jasną koszulę, obecnie nie musi być to wyłącznie kolor biały;
  • krawat nie jest wymagany, choć czasami zalecany;
  • jeśli zaś chodzi o buty to obecnie wybór jest tak szeroki, że można nawet dobrać obuwie wzorowane na sportowym, o ile jest ono umiarkowanie eleganckie.

Obecnie wybór stroju na chrzciny nie jest już tak sztywno wyznaczony, jak jeszcze kilka lat temu. Trendy w modzie obecnie zmierzają do tego, by ludziom było coraz wygodniej. Ubranie powinno być więc eleganckie, ale i wygodne, tak, by móc swobodnie się w nim poruszać.

Również paleta kolorów jest znacznie szersza. Oczywiście nie wypada nałożyć na siebie krzykliwych kolorów, ale kolory pastelowe będą na pewno doskonałym rozwiązaniem na tę wyjątkową okazję.