Prezent na chrzciny dla dziewczynki fot. Adobe Stock

Prezent na chrzciny dla dziewczynki - kto co kupuje i ile włożyć do koperty

Prezent na chrzciny dla dziewczynki - jeśli jesteś dalszą rodziną, do koperty powinnaś włożyć ok. 300 zł. Raczej nie kupuj zabawki. Jako chrzestna możesz założyć lokatę, kupić złoty medalik lub sztabkę złota - warto też złożyć się na prezent z Chrzestnym lub uzgodnić go z rodzicami chrzczonego dziecka.
Edyta Liebert / 21.02.2020 09:17
Prezent na chrzciny dla dziewczynki fot. Adobe Stock
Od lat dziewczynki jak prezent na chrzciny otrzymują medaliki lub złote wisiorki, z których wyrastają. Jeśli nie gotówkę, to jaki prezent na chrzciny dla dziewczynki będzie trafiony? Ile włożyć do koperty?
 
Chrzest Święty to religijne wydarzenie i jest okazją do zakupu dewocjonaliów, które dziecko gromadzi w ciągu życia od Chrztu Świętego, przez Pierwszą Komunię i Bierzmowanie, na ślubie kończąc. Najbliższa rodzina często decyduje się na zakup pamiątkowych upominków, a często to jest:
 
 • eleganckie wydanie Biblii,
 • ikona świętego (patrona-imiennika),
 • różaniec,
 • ozdobną świecę,
 • łańcuszek lub medalik (złote),
 • srebrną łyżeczkę z grawerem,
 • dziecięce wydania modlitewnika.
Dziadkowie zazwyczaj decydują się na wręczenie gotówki, Matka Chrzestna kupuje w prezencie na chrzciny dla dziewczynki biżuterię, a Ojciec Chrzestny - pieniądze. Ważna jest współpraca, by Rodzice Chrzestni nie zdublowali kategorii prezentu.
 
Zdarza się tak, że osoby z dalszej rodziny, jeśli nie decydują się na wręczenie gotówki, to obdarowują dziewczynki „przyszłościowymi” zabawkami, najczęściej interaktywnymi, które mają starczyć na lata, tzn. rosnąć razem z dzieckiem. Są to grające zwierzęta, wózek dla lalek lub same mówiące lalki, jeździk, tablet czy sortery.
Bez zbędnej kokieterii każdy jednak przyzna, że laserowo grawerowana pamiątka, świeca czy srebrna łyżeczka to upominki, które zalegają w pudłach na strychu lub zbierają kurz. Są miłe, ale niepraktyczne, dlatego najczęściej w prezencie na chrzciny dla dziewczynki daje się gotówkę
 

Gotówka w prezencie na chrzest - ile wręczyć

Uśredniając, do koperty wkładamy średnio ok. 300 zł, jeżeli jesteśmy dalszymi członkami rodziny. Jeśli rodzice urządzają obiad po chrzcinach, a ty przychodzisz z dwójką dzieci, weź pod uwagę, że warto aby suma w kopercie była adekwatna do Waszej liczebności. Warto włożyć do koperty na chrzciny ok. 450 zł oraz np. dołączyć kartkę z życzeniami.

W wypadku dużej gotówki, którą chcemy sprezentować dziecku (jesteśmy dziadkami, pradziadkami, chrzestnymi), to dobrym pomysłem może być lokata. Mogą ją założyć rodzice i prosić o wpłacanie tam kwot dla dziecka lub może ją założyć ktoś w prezencie.
 
Warto też rozważyć ulokowanie pieniędzy w złocie, ale niekoniecznie w biżuterii. W Mennicy Polskiej można zakupić sztabki złota inwestycyjnego od 1g do 10g. Dziewczynka w przyszłości może wykorzystać to złoto do np. obrączek lub spieniężyć z zyskiem. 
 

Czy można się zrzucić na prezent na chrzciny dla dziewczynki

Jeśli chrzestnych, bliską rodzinę nie stać na podarowanie kwoty rzędu 300 zł, mogą kupić jakiś większy prezent za mniejszą sumę i złożyć się na niego. Możliwe, że rodzice 6-miesięczniaka marzą o dobrej jakościowo macie edukacyjnej lub potrzebują konkretnych akcesoriów do wózka, np. torby czy plecaka, bujaczka. Najlepiej jednak wcześniej skonsultować pomysł z rodzicami. 
 

Prezenty, które mogą być dodatkiem do gotówki

 • gipsowy zestaw do zrobienia odcisku stópki dziecka,
 • eleganckie etui na pierwszy ząbek i pamiątki.,
 • pięknie zdobione lub oprawione albumy na zdjęcia,
 • pamiątkowe metryczki do powieszenia na ścianie,
 • wizerunek Anioła Stróża,
 • pamiątkowe księgi dzieci lub księgi chrztu,
 • haftowane zestawy pościeli.

Planujesz rodzinną uroczystość lub będziesz gościem? Przeczytaj:
Jaki prezent na Komunię warto kupić dziecku - pomysły i porady
Jaki prezent na Komunię warto kupić dziecku - pomysły i porady
Prezent na Komunię nie musi być drogim, modnym gadżetem, a przemyślaną inwestycją. Pierwsza Komunia to okazja do obdarowania dziecka np. sztabką złota, gotówką, voucherem czy wycieczką.
Chrzest i chrzciny od A do Z – wszystko, co musisz wiedzieć
Chrzest i chrzciny od A do Z – wszystko, co musisz wiedzieć
Chrzest i chrzciny to dla rodziców nowo narodzonego malucha duża radość, ale również spory stres. Jak zorganizować całą uroczystość? Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko? Jak wybrać rodziców chrzestnych? Jak wyglądają chrzciny od strony formalnej? Co jest najlepszym prezentem dla ochrzczonego maleństwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku – chrzest od A do Z!
W co się ubrać na chrzciny, komunie i inne uroczystości rodzinne?
W co się ubrać na chrzciny, komunie i inne uroczystości rodzinne?
W co się ubrać na chrzciny? Chrzciny i inne uroczystości rodzinne to nie lada wyzwanie stylizacyjne. Oczywiście wszystko zależy od figury, osobowości i charakteru tej uroczystości, ale nasza stylistka podpowiada kilka konkretów naszej Czytelniczce Asi.
Życzenia na chrzciny - najpiękniejsza pamiątka
Życzenia na chrzciny - najpiękniejsza pamiątka
Pamiątkowe życzenia są nie tylko wyrazem radości, które niesie za sobą nowo narodzone dziecko, ale przede wszystkim zbiorem mądrości i rad, które chcemy mu udzielić. Oto przykładowe wiersze i życzenia, które można zamieścić w pamiątkach chrztu świętego.
Chrzciny – w domu czy w restauracji
Chrzciny – w domu czy w restauracji
Gdy podejmujemy się organizacji dużego przyjęcia czy skromnej kolacji w rodzinnym gronie, zawsze nasuwa się pytanie, gdzie zaprosić gości – do domu, czy do restauracji.
Tagi: prezent
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)