senior/fot. Fotolia

W jaki sposób radzić sobie z procesem starzenia się?

Proces starzenia się jest nieuchronnym etapem w naszym życiu. Jak zwykle postrzegamy starość? Jak radzić sobie z pojawiającymi się problemami okresu starzenia? W jaki sposób pogodzić się ze starością? Co to jest Uniwersytet Trzeciego Wieku?
/ 13.11.2012 08:39
senior/fot. Fotolia

Stereotyp starości – jak się go wyzbyć?

Istnieje silnie ugruntowane, przekonanie, że to upływające lata mają nad nami władzę, że jesteśmy uzależnieni od wpływu, jaki na nas wywierają i jedyne, co możemy zrobić, to poddać się upływowi czasu. Prawda jest natomiast taka, że prawdziwy wiek jest tak naprawdę ściśle uzależniony od tego, jak my sami go potraktujemy, jaką wobec niego przyjmiemy postawę.

Oczywiście nie ulega wątpliwości, że starzenie się jest procesem fizjologicznym, mającym wpływ na wiele sfer naszego życia:  duchową, psychiczną, emocjonalną. Jednak kiedy ciało wykazuje różne oznaki upływającego czasu, kiedy lata rzeźbią zmarszczki na Twojej twarzy, Ty przecież cały czas możesz panować nad swoim umysłem. Masz prawo czuć się młodo i jesteś w stanie to osiągnąć dopóki utrzymujesz umysł w poczuciu siły i witalności. Można stwierdzić, że „jakie myślenie o starości, taka starość.”.

„To od Ciebie zależy na co tak naprawdę wyrazisz zgodę, czy zaakceptujesz wszystkie fizyczne i psychiczne zmiany, jakie zachodzą w Twoim organizmie, czy też będziesz czuć się młodo, do czego masz prawo.” mówi ekspert z portalu PoProstuZdrowo.pl.

Jak radzić sobie z pojawiającymi się problemami okresu starzenia?

Pewnych chorób, niegodności życia, różnego typu niedostatków oczywiście nie jesteśmy w stanie ominąć, ale nie zmienia to faktu, że wiele kłopotów możemy sami uniknąć, podejmując już wcześniej odpowiednie działania oraz wyrabiając w sobie nawyki służące zachowaniu zdrowia.

Mimo różnego typu trudności, które mogą pojawić się na Twojej drodze życia,  jesteś w stanie zapanować nad tym wszystkim co przytłacza, bo siła tkwi w Twoim umyśle. Jeżeli zamierzasz przeżyć kolejne lata w fizycznej witalności, z uśmiechem na twarzy i w dobrych relacjach z innymi, jest duża szansa, że tak się właśnie stanie.

Zobacz także: 12 sposobów na długowieczność

W jaki sposób pogodzić się ze starością?

Na początku należy uświadomić sobie, że nie istnieje recepta na jeden konkretny i sprawdzony lek, który będzie skuteczny dla każdego. Każdy z nas jest inny, inaczej u każdego z nas przebiega proces starzenia się. Niemniej istnieje kilka niemal elementarnych zasad, z którymi warto się zapoznać i które – jeżeli zostaną wprowadzone w życie – będą procentować.

Wykorzystaj w pełni wolny czas

Wielu z nas, prędzej czy później,  znajdzie się w sytuacji , gdy nie będzie narzekał na brak wolnego czasu, a wręcz odwrotnie – będzie go miał w nadmiarze. Sytuacje, które są tego powodem,  to np.: przejście na emeryturę, kiedy wolnego czasu jest więcej i trzeba odpowiednio go zagospodarować, bądź usamodzielnienie się dzieci  i ich wyprowadzka z  domu.  Jak odnaleźć się w takich sytuacjach ? W zasadzie masz dwa wyjścia – albo narzekać na zaistniały stan rzeczy, albo stwierdzić, że możesz teraz wykorzystać ten okres na rozwój swoich zainteresowań, na to, na co do tej pory nie starczało Ci czasu.

Obierz cel i konsekwentnie dąż do jego realizacji

Ważne jest, abyś obrał cel, do którego będziesz dążyć. Może będzie to nauka dyscypliny sportu (np. gra w tenisa, pływanie), może wyremontowanie motocykla z lat młodości, by po kilkudziesięciu latach móc jeszcze raz na niego wsiąść i udać się w krótką przejażdżkę, a może przeczytanie książek, na które do tej pory nigdy nie było czasu? Pomysłów może być wiele, ważne, by wybrać to, co będzie sprawiać satysfakcję.

Organizacja, stowarzyszenie a może wolontariat?

Istnieją różnego typu instytucje, których celem jest właśnie pomoc takim osobom jak Ty. Może zostaniesz członkiem Związku Emerytów i Rencistów albo zdecydujesz się przynależeć do organizacji przykościelnej, wybranego stowarzyszenia, które stwarza osobom w starszym wieku różne możliwości działania i rozwoju.  Sprawdź, czy w Twojej okolicy działają ośrodki dla seniorów – z pewnością wśród ofert różnego typu zajęć znajdziesz coś dla siebie.

A może wolisz swój wolny czas spożytkować w pracy dla lokalnej społeczności? Istnieje wiele instytucji, które pomagają innym, dla których Twój czas i Twoje zaangażowanie z pewnością będą niezwykle cenne. Angażowanie się w sprawy innych, niesienie innym pomocy od dawna uważane jest za doskonały sposób dbania o dobry stan fizyczny i psychiczny. Kiedy człowiek działa na rzecz innych, czuje się potrzebny i doceniany, a dzięki temu ma lepsze samopoczucie, zdecydowanie mniej koncentruje się na własnych problemach i ma również szansę spoglądania i oceny własnego życia przez pryzmat problemów z jakimi borykają się inni.

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Jeżeli masz taką możliwość, możesz też skorzystać z oferty, jaką dysponuje Uniwersytet Trzeciego Wieku (w szczególności, jeżeli działa w pobliżu Twojego miejsca zamieszania i nie będziesz mieć problemów z dotarciem na miejsce, w którym prowadzone są zajęcia).

W ciągu kilku ostatnich lat tego typu uniwersytety powstały (i wciąż są tworzone) w wielu miejscowościach.  Dają możliwość nie tylko zdobywania wiedzy (wykłady, zajęcia, wycieczki), ale również dbania o sprawność fizyczną przez organizowanie różnego typu zajęć sportowych. Możesz też samodzielnie zdobywać wiedzę, w dziedzinie, która Cię szczególnie interesuje. Każde ćwiczenie intelektualne pozwoli zachować Ci sprawny umysł.

Zobacz także: Jakie wartości są istotne dla osób starszych?

Jak uchronić się przed genetyczną drogą starzenia się?

To nieprawda, że musimy kopiować ścieżkę starzenia się, po której szli nasi dziadkowie czy rodzice. Owszem, różnego typu badania ujawniły fakt, że do winowajców sposobu naszego starzenia się należą różnego typu czynniki, w tym genetyczne, biochemiczne czy hormonalne.

 Oczywiście pewne uwarunkowania genetyczne mogą mieć wpływ na wystąpienie pewnych zaburzeń czy chorób w Twoim życiu, niemniej nie należy traktować obciążenia genetycznego jako wyroku. Jak sama nazwa wskazuje są to „obciążenia”, a to, czy wystąpią, zależy od tego, czy im w tym pomożesz swoim stylem życia albo sposobem odżywiania się. Obrona,  w przypadku wiedzy o występowaniu jakiejś choroby u bliskiego członka rodziny, zagrażającej również Tobie, jest przede wszystkim zmiana postawy wobec niej, podejmowanie takich kroków, które będą mogły jej zapobiec lub spowodują, że będzie mieć  łagodniejszy przebieg.

Jeżeli konieczna będzie zmiana nawyków (np. systematyczna aktywność fizyczna, porzucenie nałogu palenia papierosów), a stawką będzie polepszenie jakości życia, warto zaryzykować.

Zobacz też: Jak zachować dobrą kondycję fizyczną i umysłową?

Źródło: materiały prasowe Good one PR/ib

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)