Opłacalność urlopu macierzyńskiego - poznaj prawdę na temat kosztów i zysków fot. Fotolia

Opłacalność urlopu macierzyńskiego - poznaj prawdę na temat kosztów i zysków

Chcesz założyć rodzinę, ale martwi cię przejście na urlop macierzyński? Dowiedz się co zyskasz, a co stracisz!
Agata Bernaciak / 06.05.2014 06:29
Opłacalność urlopu macierzyńskiego - poznaj prawdę na temat kosztów i zysków fot. Fotolia

Potocznie mówi się, że po urodzeniu dziecka przysługuje rok wolnego od pracy. Prawnie ten czas podzielony jest na kilka etapów. Jak w praktyce wygląda urlop macierzyński? Co należy zrobić by go uzyskać oraz ile w tym czasie wynosi wypłacany zasiłek? Poznaj prawdę!

Na ile wolnego możesz sobie pozwolić po urodzeniu dziecka?

Podstawowy urlop macierzyński trwa 20 tygodni i zgodnie z prawem istnieje obowiązek jego całkowitego wykorzystania. Oprócz tego rodzice dziecka mogą liczyć na dodatkowy urlop macierzyński, który trwa 6 tygodni. Dodatkowe 26 tygodni zapewnia tzw. urlop rodzicielski, który można wziąć po skorzystaniu z pozostałych wolnych dni związanych z narodzinami potomka.

Jak w czasie urlopu na dziecko jest wypłacane wynagrodzenie z pracy?

Idąc na urlop macierzyński podejmujemy decyzję o sposobie otrzymywania zasiłku macierzyńskiego. Są jednak dwie drogi jego pobierania:
  1. W pierwszym przypadku przez pół roku wpłynie na nasze konto 100% wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy, a przez kolejne 6 miesięcy 60% tej kwoty.
  2. Drugi sposób to 80% pensji przez roczny okres urlopu.
Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że przez rok przed porodem średnia wysokość wynagrodzenia kobiety wynosiła 1600 zł netto. Idąc na urlop może ona otrzymywać 1600 zł netto przez pierwsze 6 miesięcy i 960 zł przez kolejne sześć. W przypadku drugim kobieta miesięcznie otrzymywać będzie 1290 zł netto przez cały urlop macierzyński.

Jak pracować w trakcie urlopu na dziecko?

Urlop macierzyński ma celu opiekę nad noworodkiem. Dlatego rodzic zostaje wykluczony z życia zawodowego. Wyjątek stanowić może zatrudnienie na umowę zlecenie lub dzieło, bądź okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego na określonych warunkach. Całość procesu urlopowego musi być jednak podparta złożonymi wcześniej odpowiednimi wnioskami.

Dowiedz się więcej o urlopach związanych z dzieckiem:


napisane na podstawie informacji prasowej Offigo.pl