Ile czasu trwa urlop macierzyński 2014?
Wymiar urlopu macierzyńskiego uzależniony jest od liczby urodzonych podczas jednego porodu dzieci. Wynosi on:- 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
- 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
- 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
- 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
- 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Rezygnacja z urlopu na rzecz taty w 2014
Przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość rezygnacji przez pracownicę z części urlopu macierzyńskiego. Może to jednak nastąpić tylko po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu. W takiej sytuacji niewykorzystana część urlopu macierzyńskiego zostaje udzielona wychowującemu dziecko pracownikowi-ojcu na jego pisemny wniosek.Przykład: Pani Monika chciałaby po upływie 7 tygodni od rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego zrezygnować z jego pozostałej części, która przypadłaby ojcu dziecka. Nie jest to możliwe, ponieważ nie upłynął jeszcze 14-tygodniowy termin korzystania przez nią z urlopu. Wyjątek stanowi tu sytuacja, gdy matka wymaga opieki szpitalnej. W takim przypadku po wykorzystaniu przez pracownicę po porodzie urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni, pracownikowi–ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego odpowiadającej okresowi, w którym pracownica uprawniona do urlopu wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.
Dodatkowy urlop macierzyński w 2014 roku
Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownica ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka lub do 8 tygodni w przypadku ciąży mnogiej.Korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego można łączyć z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Odpowiedni wniosek powinien zostać złożony w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Nowością (w porównaniu z przepisami obowiązującymi przed 17 czerwca 2013 roku) jest to, iż pracodawca nie jest już bezwzględnie związany takim wnioskiem. Może on nie uwzględnić prośby pracownika, jeżeli nie jest to możliwe ze względu na organizację lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Pracodawca w przypadku odnowy powinien poinformować o tym pracownika na piśmie.
Które gwiazdy zdecydowały się na urlop macierzyński?
Pobierz wniosek o urlop macierzyński
Pobierz wniosek o przedłużenie urlopu macierzyńskiego!
Pobierz wniosek o urlop macierzyński
Pobierz wniosek o przedłużenie urlopu macierzyńskiego!
napisane na podstawie tekstu autorstwa Wiolety Mateli