Urlop ojcowski to jedno z uprawnień rodzicielskich przewidzianych przez Kodeks pracy. W 2016 roku wymiar urlopu ojcowskiego nie ulega zmianie i wynosi 2 tygodnie.
Komu przysługuje urlop ojcowski według przepisów na 2016 rok?
Zgodnie z art. 1823 pracownik ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.
Ojcowie adopcyjni mogą wykorzystać urlop do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia.
W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego urlop ojcowski może być wykorzystany do ukończenia przez malucha 10 roku życia.
Podsumowując, tata, który chce skorzystać z urlopu ojcowskiego, musi spełniać 3 warunki. Pierwszym z nich jest status pracownika, drugim - fakt wychowywania dziecka. Trzecim z warunków jest wniosek. Pismo należy złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.
Ważne! Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu pracownikowi, który prawidłowo złożył wniosek.
Termin rozpoczęcia urlopu ojcowskiego 2016
W zasadzie ojciec ma rok na wykorzystanie przysługujących mu 2 tygodni urlopu. Może to zrobić począwszy od urodzenia się dziecka (np. w okresie korzystania przez mamę z urlopu macierzyńskiego) do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.
Przykład: Pan Tomasz postanowił rozpocząć korzystanie z urlopu ojcowskiego na tydzień przed ukończeniem przez jego dziecko 12 miesiąca życia, myśląc, iż w ten sposób wymiar urlopu ulegnie wydłużeniu. Pan Jan jest w błędzie. W takiej sytuacji pracodawca udzieli mu jedynie części przysługującego mu urlopu.
Ważne! Urlop ojcowski nie może być podzielony na części. W praktyce termin dwóch tygodni to 14 kolejno po sobie następujących dni.
Jakie są dodatkowe uprawnienia taty na urlopie ojcowskim w 2016 roku?
Warto pamiętać, że korzystanie z urlopu ojcowskiego wiąże się z dodatkowymi uprawnieniami pracownika. Ma tu zastosowanie ochrona pracownika przed zwolnieniem tak jak w przypadku pracownic w ciąży i korzystających z urlopu macierzyńskiego.
Bezpośrednio po urlopie ojcowskim ojciec może skorzystać z urlopu wypoczynkowego, a pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu, jeżeli pracownik prawidłowo złoży wniosek.
Specjalnie dla was:
Pobierz wniosek o urlop macierzyński
Pobierz wniosek o przedłużenie urlopu macierzyńskiego!