Dekoracja stołu na komunię: pomysły na wystrój domowego stołu

Dekoracja komunijnego stołu jest równie ważna, co dobrze skomponowane komunijne menu. Warto sięgać po stonowane i eleganckie kolory, świeże kwiaty i oryginalną zastawę.
Małgorzata Machnicka / 01.06.2020 06:00

Większość dekoracji stołu na Komunię Świętą można wykonać samodzielnie i niewielkim kosztem - wystarczy odrobina fantazji i kreatywności. Nie musisz wynajmować sali w restauracji, aby przygotować wspaniałe przyjęcie dla twojego dziecka. Odświętny klimat możesz stworzyć również w domu. 

Inspiracje przedstawione w naszej galerii tak naprawdę pasują na wiele różnych okazji - sprawdzą się też na chrzcinach, uroczystym obiedzie z okazji rocznicy ślubu, a nawet na przyjęciu weselnym. 

O czym warto pamiętać przy dekoracji komunijnego stołu?

Bez wątpienia stół, zaraz obok wyszukanego menu komunijnego, odgrywa najważniejszą rolę w dekoracji przyjęcia. To jemu powinnaś poświęcić najwięcej uwagi.

Kolor przewodni

Od tego powinnaś zacząć dekorację stołu na komunię - to bardzo ułatwia zadanie. Najczęściej wybieranym kolorem jest biel i pastele - róż, fiolet albo błękit. Ale najnowsze trendy mówią, aby korzystać z naturalnych barw ziemi - ciemnej zieleni, brązów i beżów.

Kolory możesz ze sobą łączyć, ale nie powinnaś wykorzystywać więcej niż 3 odcieni - wprowadzi to zupełnie niepotrzebny bałagan. Do wybranych barw dodaj nieco połysku w postaci złotych sztućców albo srebrnych świeczników.

Obrus i serwetki

Jeśli masz stół drewniany, nie nakrywaj go w całości obrusem - drewniany blat uszlachetni nawet najprostszą zastawę. Połóż przez środek bieżnik, najlepiej ze szlachetnej, naturalnej tkaniny - doskonale sprawdzi się len lub muślin.

Jeśli chcesz zakryć blat stołu zadbaj, aby obrus idealnie zakrywał całą jego powierzchnię delikatnie zwisając po bokach. 

Nie korzystaj z papierowych serwetek, one dobrze sprawdzają się na grillu, a nie na eleganckim przyjęciu. Niech będą bawełniane albo lniane. Możesz dodatkowo udekorować je obrączkami lub wstążkami. 

Kwiaty

Na komunijnym stole powinny znaleźć się świeże kwiaty. W maju i czerwcu znajdziesz już na targach niemal wszystkie gatunki. Doskonale sprawdzają się margarytki, róże, fuksje i piwonie.

Zastawa stołowa

Powinna być świąteczna. Jeśli nie masz takiej w swoich zasobach, bądź kreatywna - dodaj wyjątkowe ozdoby. W cenie są wszelkie skrawki materiałów, tasiemki, drobne gałązki kwiatów i ziół. Stwórz z nich kompozycję, która doda charakteru nawet najprostszym talerzom.

Świeczniki

Dodają wyjątkowego klimatu i sprawiają, że stół staje się bardziej wytworny. Możesz wykorzystać świeczniki, które znajdziesz w popularnych sklepach z wystrojem wnętrz albo stworzyć je sama - weź zwykłą szklankę, nasyp do niej kamyczków albo ziarenek kawy i włóż tealight. Całość obwiąż z zewnętrz wstążką. Gotowe!

Nas urzekły te elementy zastawy stołowej - rewelacyjnie sprawdzą się właśnie na przyjęciu komunijnym oraz podczas innych wyjątkowych spotkań!

Zobacz więcej na temat Komunii:
5 pomysłów na prezent komunijny do 300 zł! 
Jak rozsądnie wybrać prezent komunijny?