POLECAMY

Dlaczego obchodzimy Dzień Matki?

Poznaj historię tego wyjątkowego święta.
Dlaczego obchodzimy Dzień Matki? fot. Fotolia
Dzień Matki obchodzony jest w Polsce 26 maja. Historia tego święta jest jednak dość długa i wcale nie oczywista. Sprawdźcie sami, od kiedy i dlaczego obchodzimy Dzień Matki.

Obecnie na całym świecie Dzień Matki jest jednym z bardziej popularnych i cenionych świąt. Nie wszędzie jednak obchodzone jest tego samego dnia. Polska jest jedynym krajem, gdzie przyjęta jest data 26 maja. Większość państw świętuje Dzień Matki wcześniej - w pierwszej połowie maja. Są też państwa, gdzie to święto nie ma osobnej daty, ale wszystkie mamy celebrują je w Dniu Kobiet. A jak to się zaczęło?

Tradycja obchodzenia Dnia Matki

Z początkiem obchodzenia Dnia Matki związane są dwie historie - wcześniejsza europejska oraz późniejsza amerykańska.

Tradycja europejska sięga już czasów starożytnych, kiedy to czczone były boginie-matki jako symbol płodności. Pomysł ten powrócił w XVII-wiecznej Anglii, ale bardziej w kontekście religijnym - w jedną z niedziel w roku obchodzono dzień matki jako kościoła lokalnego. Ponieważ jednak w tym dniu spotykały się rodziny i świętowały, z czasem święto to przerodziło się w dzień mam - kobiet w danych rodzinach.

A Ameryce, z wiadomych przyczyn, Dzień Matki ma dużo krótszą tradycję. Zaczątki tego święta pojawiły się pod koniec XIX wieku, ale ostatecznie nazwa została ustanowiona przez kongres amerykański w 1914 roku.

Popularność Dnia Matki sukcesywnie rosła, jednak dopiero od połowy XX wieku święto to obchodzone jest tak powszechnie, jak dziś. Nic dziwnego, rola mam w świecie jest ogromna, należy im się choć jeden szczególny dzień w roku.

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)