POLECAMY

Ptasia stołówka. Można zbudować ją tradycyjnie z drewna, ale można też zrobić prostszą. Te pomysły są świetne, chociaż zaskakujące!

Dla skrzydlatej braci zima to trudny okres. Warto choć trochę pomóc ptakom, organizując dokarmianie. Karmnik najlepiej zrobić wspólnie z dzieckiem, bo to wspaniała lekcja ekologii. A z czego zrobić? Pomysłów jest bez liku.
/ 10 miesięcy temu
Ptasia stołówka. Można zbudować ją tradycyjnie z drewna, ale można też zrobić prostszą. Te pomysły są świetne, chociaż zaskakujące! fot. Fotolia

To oczywiste, że zimą ptakom trudniej znaleźć pożywienie niż latem. Podobnie zresztą jak innym dzikim zwierzętom. Ptasia stołówka w ogrodzie lub na balkonie ma więc sens. Dokarmianie, wg ornitologów, należy prowadzić od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Systematycznie, bo ptaki przyzwyczają się do miejsca i gdy zapomnimy dosypać pokarmu, mogą zginąć z głodu.

Wymiary tradycyjnego domku - karmnika dopasowujemy do wielkości ptaków jakie zamieszkują okolicę, ale raczej nie powinien on być duży. Wtedy bowiem przejmą go okazałe ptaki i żadnego małego szarego wróbelka czy sikorki po prostu tam nie wpuszczą. Jeśli, dla urody i w ramach konserwacji, zechcesz pomalować drewniany karmnik, to raczej spokojną jasną farbą. Ptaki boją się jaskrawych kolorów. W środku nie musisz go malować wcale. Będzie wtedy zdrowszy dla skrzydlatych gości. Karmniki mogą być też bardzo nietypowe, np. z szyszek, ze starej doniczki,  z kokosa, butelki. Niektóre opisujemy poniżej.

Karmnik dla ptaków: z drewna

Gotowe karmniki, wyglądające czasem jak domki w miniaturze, w cenie 30 – 50 zł, można kupić w supermarketach budowlanych i sklepach zoologicznych. Ale kto ma niewielkie kawałki desek i kantówki, ten może sam zrobić karmnik z drewna. Nie jest to trudna do wykonania "budowla", a stosunkowo trwała i może być nawet ozdobą ogrodu, jeśli zostanie starannie wykonana. Opisów jak zrobić karmnik jest dużo w internecie. Taki ptasi bar może mieć ściany i wtedy będzie chronił trochę przed wiatrem i mrozem, ale może składać się tylko z podłogi i dachu połączonych czterema słupkami lub tylko plecami.

Projekt karmnika dla ptaków można zrobić, wzorując się na tych oferowanych przez sklepy lub skorzystać z projektów zamieszczonych w internecie. Przy odrobinie wyobraźni można zamienić na drewniany karmnik np. skrzyneczkę po butelce wina. Wykonując samemu drewniany karmnik warto pamiętać, że bardzo przydaje się podwyższony brzeg podstawy – pokarm nie wysypuje się wtedy na zewnątrz.

Karmnik dla ptaków: z plastikowej butelki

To bardzo prosta, a całkiem funkcjonalna jadłodajnia dla skrzydlatej braci. No i ekologiczna, bo wykorzystujemy to, co poszłoby na śmieci. Do zrobienia karmnika potrzebujemy dużej, pięciolitrowej butelki typu PET po wodzie. Ostrym nożem wycinamy w niej, kilka centymetrów nad dnem, okrągły lub kwadratowy otwór i w zasadzie gotowe. Możemy jeszcze zabezpieczyć ostre krawędzie taśmą klejącą. Na dno wsypujemy nasiona i wieszamy butelkę – karmnik za szyjkę na drzewie. W takim karmniku ptaki są chronione przed wiatrem.

Karmnik dla ptaków: z rolek papieru toaletowego

Rolki smarujemy grubo masłem orzechowym kupionym w sklepie zoologicznym (bez soli i bez cukru), albo smalcem i rolujemy po rozsypanych grubo ziarnach, by oblepiły one tłuszcz. Wieszamy takie rolki – karmniki na sznurku przeciągniętym przez rolkę na gałęzi drzewa.

Karmnik dla ptaków z kokosa

Kokos przecinamy brzeszczotem do metalu na pół lub w 3/4 jego wysokości. Wykorzystujemy mleko i miąższ. Zaznaczamy trzy punkty w jednakowej odległości od siebie, blisko górnej krawędzi zbiornika (w obu miskach z kokosu). Wiercimy otwory na sznurek o średnicy 0,3 cm. Przez otwory w zbiorniku i daszku przeplatamy sznurki, a ich końce zakotwiczamy w skorupie zbiornika, robiąc podwójny węzeł. Skorupę napełniamy smalcem i nasionami  po czym opuszczamy daszek, pozostawiając pod nim kilkucentymetrową szczelinę. Zawieszamy karmnik w miejscu zacisznym i nienasłonecznionym.

Karmnik ze skórki pomarańczowej

Z pomarańczy odkrawamy czapeczkę grubości kilku centymetrów. Usuwamy miąższ, aby powstała miseczka. Przeciągamy sznurek po obu stronach pomarańczy, aby powiesić karmnik na drzewie. Wsypujemy nasiona.

Najlepsze miejsce na karmnik

Można postawić karmnik na balkonie lub nawet parapecie. Z czasem ptaki ośmielą się i tu przyfruną. Ale najlepiej, gdy ptasi bar znajduje się w miejscu ustronnym, w ogrodzie, w pobliżu gęstego krzewu lub na drzewie. Idealnie, gdy jest to miejsce oddalone od ulicy, trudno dostępne dla kotów i psów. Ptaki będą się tam czuły bezpieczniej, bo będą miały gdzie się schronić jeśli, poczują się zagrożone.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)