POLECAMY

7 zaleceń przed porodem

Przygotuj się!
7 zaleceń przed porodem fot. Fotolia

To, jak przygotujesz się do porodu, może znacząco zmienić jego przebieg. Warto o tym pamiętać i zadbać o pewne rzeczy co najmniej na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu. Możesz bardzo sobie ułatwić moment przyjścia na świat swojego maleństwa. Co warto robić w ramach przygotowań przedporodowych? Podpowiadamy!

Zalecenia przed porodem

Te czynności wykonuj nawet do kilku tygodni przed porodem:

1. Pij napar z liści malin

Napar z liści malin jest znany i stosowany od stuleci w Afryce, Azji i Ameryce jako środek ułatwiający poród. Pamiętaj jednak, że można go pić dopiero od 38. tygodnia ciąży i że najlepszy będzie napar właśnie z liści, a nie z owoców. Wpływa na wzmocnienie mięśni macicy, przyśpiesza i skraca poród.

2. Potrenuj pozycje porodowe

Zamiast leniuchować przed telewizorem, lepiej poćwicz pozycje przynoszące ulgę podczas porodu, np. leżenie na boku z podniesioną nogą (tą od strony zewnętrznej), na czworaka (dzięki niej można odpocząć, pochylając się do przodu między skurczami), siedzącą (okrakiem na krześle z pochyleniem do przodu) albo w kucki (na czas parcia). Później o wiele łatwiej będzie ci urodzić. Ostatnie tygodnie przed porodem nie muszą być czasem nieustannego leżakowania.

3. Wykonaj masaż krocza

Najbardziej narażony na pęknięcia podczas porodu jest odcinek między pochwą a odbytem. Już od połowy ciąży (a przynajmniej na 1–2 miesiące przed porodem) warto uelastyczniać to miejsce delikatnym masażem. Dzięki temu tkanki będą bardziej rozciągliwe. Jak to robić? Codziennie przez pięć minut masuj ruchami okrężnymi okolice wokół pochwy. To naprawdę pomaga!

A już w trakcie porodu...

4. Masuj brodawki

Delikatny masaż brodawek powoduje wydzielanie się w organizmie naturalnej oksytocyny, hormonu, który powoduje skurcze macicy. Jeśli w czasie pierwszej fazy porodu skurcze nie postępują, warto skorzystać z tego prostego sposobu na przyśpieszenie akcji porodowej. To o wiele lepsze niż sztuczne podanie oksytocyny przez lekarza, bo taki nagły jej skok może spowodować popękanie krocza.

5. Pamiętaj o odpoczynku, relaksuj się

W czasie porodu bardzo ważna jest umiejętność relaksowania się. Jeśli masz taką możliwość, weź ze sobą na salę porodową np. płytę z kojącą muzyką lub aromatyczną świecę. W czasie akcji porodowej dbaj o rozluźnienie całego ciała. W pierwszej fazie porodu najlepszym sposobem na odpoczynek jest skorzystanie z kąpieli w ciepłej wodzie, która relaksuje, łagodzi ból i uspokaja. Dobrym rozwiązaniem jest też przyłożenie termoforu do bolących miejsc.

6. Pomóż maluszkowi, nie leż!

Pozycja na plecach jest niewygodna, bo „zamyka” miednicę i utrudnia dziecku pokonywanie drogi przez kanał rodny. Pozycja pionowa natomiast ułatwia dziecku zsuwanie się w dół, ponieważ w szybszym porodzie pomaga grawitacja – główka dziecka naciska szyjkę macicy, a ta szybciej się rozwiera. Podczas porodu warto więc jak najwięcej chodzić, kucać, kręcić biodrami, podskakiwać na piłce albo kucać przy poręczy łóżka. Na szczęście te czasy, gdy kazano kobietom wyłącznie leżeć na łóżku porodowym, dawno minęły.

7. Mobilizuj się do działania

Potraktuj poród jako zadanie. Masz zrobić wszystko, by je jak najszybciej i jak najlepiej wykonać. Rozkładaj siły, nie popadaj w rezygnację. Zastanów się wcześniej, co najlepiej mobilizuje cię
do działania. Pamiętaj też, że ból, nawet jeśli bardzo doskwiera, wkrótce minie, a właśnie dzięki niemu dzidziuś szybciej pojawi się na świecie. A ta chwila zrekompensuje wszelkie niedogodności. Bądź tego pewna!

Sprawdź też inne artykuły o ciąży i porodzie:

Na podstawie artykułu Łucji Tolak w magazynie Będę Mamą

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/6 miesięcy temu
no pewnie lewatywę się robi zawsze ;) tak przynajmniej słyszałam. Znam te czopki i czasem je biorę, ale na całe szczęście mam bardzo rzadko zaparcia :D
/6 miesięcy temu
Wszystko ok ale ta świeca na porodówce to chyba lekka przesada. AgaB ja sobie zrobiłam lewatywę w domu w komfortowych warunkach. Co do czopków to ja bym spróbowała. Na pewno ich aplikacja jest przyjemniejsza niż lewatywa. Ja o czopkach usłyszałam dopiero po porodzie, a szkoda bo w ciąży męczyłam sie z zaparciami.
/9 miesięcy temu
Nie mam ochoty na szpitala lewatywę :( więc zastanawiam się czy warto przed porodem, jeszcze w domu zastosować jakis środek na przeczyszczenie żeby opróżnić jelita? Ja mam zaparcia w ciąży i stosuję evaqu więc pomyślałam że może warto to zastosować przed pójściem do szpitala.
POKAŻ KOMENTARZE (3)