Personel na porodówce. Kto jest kim na oddziale położniczym?

Personel i kobieta w ciąży  na porodówce
Rodząc po raz pierwszy możesz czuć się niepewnie widząc personel na porodówce. Nie wiesz jakie zadania na porodówce mają ginekolog, położna, neonatolog i pielęgniarka noworodkowa? Spokojnie! Dzięki naszemu przewodnikowi dowiesz się, kto jest kim na oddziale położniczym!
/ 17.05.2012 14:31
Personel i kobieta w ciąży  na porodówce

Położna

W izbie przyjęć

Położna będzie z pewnością pierwszą osobą, którą spotkasz w izbie przyjęć. Wykona badanie niezbędne do przyjęcia do szpitala. Oceni stopień zaawansowania porodu, podłączy KTG, a także zmierzy ciśnienie. Przeprowadzi z tobą krótki wywiad, w którym zada ci pytania dotyczące twojego stanu zdrowia, przebytych zabiegów, chorób, poprzednich ciąż i porodów, a także historii obecnej ciąży. Poprosi cię także o pokazanie karty ciąży i wyników badań, m.in. grupy krwi, morfologii, posiewu z pochwy.  Dlatego też pakując torbę do szpitala koniecznie zabierz wyniki ze sobą!

Wywiad i badanie są na ogół przeprowadzane na osobności. Jednak jeśli wrazisz zgodę, twój partner może ci towarzyszyć.

Jeżeli przeprowadzone badanie potwierdzi, że poród się rozpoczął zostaniesz zaprowadzona na salę porodową.

Polecamy: Co cię czeka po porodzie?

W sali porodowej

Położna z bloku porodowego skieruje cię na salę porodową i w czasie całego porodu będzie nad tobą czuwać. Nie oznacza to jednak, że będzie przy tobie cały czas. Jeśli nie ma żadnych komplikacji, zostawi cię samą lub z osobą towarzyszącą, której podpowie, jak ci pomagać.  Nie martw się jednak na zapas, ponieważ położna cały czas będzie czuwać nad ogólną sytuacją. Do obowiązków położnej należy monitorowanie stanu dziecka i wspieranie przyszłej mamy. Z pewnością udzieli ci wskazówek, jak można zmniejszyć ból i przyspieszyć poród. Jeżeli wszystko będzie przebiegać bez komplikacji , może zaproponować zmianę pozycji, spacer, siedzenie na specjalnej piłce gimnastycznej czy ciepły okład. Jeżeli zdarzy się coś niepokojącego i sytuacja będzie wymagała podania leku albo użycia specjalistycznego sprzętu, położna jak najszybciej wezwie lekarza ginekologa.

Jeśli jednak wszystko przebiega prawidłowo to właśnie położna przyjmie poród. Będzie czuwać nad urodzeniem łożyska i sprawdzi czy urodziło się w całości. W razie pęknięć pierwszego stopnia, a także nacięć może zszyć twoje krocze. Na koniec położna obserwować będzie , czy macica kurczy się prawidłowo i czy krwawienie jest w granicach normy.

Polecamy: Jak wrócić do formy po ciąży

Na oddziale położniczo – noworodkowym

Po około dwóch godzinach po porodzie zostaniesz przewieziona ze swoim maleństwem na oddział położniczo – noworodkowy. Tutaj czeka na was cały zespół położnych. W każdym momencie możesz jedną z nich poprosić o pomoc.

Do zadań położnych na tym oddziale jest obserwacja ogólnego twojego stanu po urodzeniu dziecka, a także wykonanie badań i czynności zaleconych przez ginekologa: pobranie krwi, zmierzenie temperatury i podanie leków. Z pewnością położna udzieli ci także kilku rad, jak najlepiej pielęgnować dziecko, a także w jaki sposób przystawiać do piersi (jeśli w szpitalu nie ma konsultantki laktacyjnej).

Położna zajmie się też twoim maluszkiem. Wykona badania przesiewowe, pobierze krew i zaszczepi dziecko. Jeśli zajdzie taka potrzeba poda mu leki i wykona zlecone przez lekarza zabiegi.

Konsultantka laktacyjna

Do zadań konsultantki laktacyjnej należy wspieranie mamy w karmieniu piersią. Na ogół znajdziesz ją na oddziale położniczo – neonatologicznym lub w poradni przy szpitalu. Konsultantka z pewnością odwiedzi cię w  sali po porodzie i zaproponuje swoją pomoc. Podpowie jakie są najlepsze techniki karmienia, skoryguje ułożenie dziecka przy piersi, a także rozwieje twoje obawy dotyczące laktacji.

Niestety do dnia dzisiejszego nie każdy szpital zatrudnia u siebie taką osobę. Dlatego wybierając szpital upewnij się czy będziesz mogła skorzystać z takiej pomocy.

Anestezjolog

Anestezjolog pojawi się podczas porodu naturalnego, jeśli poprosisz o znieczulenie miejscowe. Z pewnością zada ci pytania uzupełniające wywiad przeprowadzony na izbie przyjęć. Pytania będą dotyczyły głównie twoich ewentualnych urazów kręgosłupa (zwłaszcza tego odcinka, w który będzie się wkuwał), a także reakcji na leki znieczulające. Po zadaniu szeregu pytań, anestezjolog wykona wkłucie i poda pierwszą dawkę znieczulenia. Podczas porodu pojawi się jeszcze kilka razy, by podać kolejne dawki.

Ginekolog – położnik

Rodząc siłami natury spotkasz się z ginekologiem zaledwie kilka razy w ciągu całego pobytu w szpitalu.

Jeżeli natomiast pojawią się komplikacje lub twoja ciąża była powikłana, pomoc ginekologa będzie z pewnością potrzebna.

Polecamy: Pierwsze oznaki zbliżającego się porodu

W sali porodowej

Lekarz ginekolog, który obecnie dyżuruje na bloku porodowym jest systematycznie informowany o stanie rodzących znajdujących się pod jego opieką. Zdarza się, że osobiście odwiedza każdą z pacjentek i sam ocenia stan akcji porodowej. Jeżeli jednak wszystko przebiega poprawnie, zwykle wystarczą mu informacje od położnej i pojawia się w sali porodowej dopiero w czasie drugiego okresu porodu, czyli wtedy gdy maluszek pojawia się już na świecie. Wtedy to lekarz monitoruje rodzenie się łożyska, a także ocenia jego stan. Jeżeli pojawią się większe pęknięcia zszywa krocze kobiety.

Gdy dzieje się coś niepokojącego, ginekolog zostaje wezwany do sali porodowej. Może to nastąpić wtedy gdy poród się przedłuża, gdy dziecko układa się nieprawidłowo w kanale rodnym mamy, gdy zachodzi konieczność podania antybiotyku, gdy wzrasta ciśnienie krwi matki czy też trzeba zastosować specjalistyczny sprzęt. Ginekolog odpowie także na wszystkie twoje wątpliwości dotyczących porodu, znieczulenia.  W razie dalszych powikłań to on przyjmie poród.

Na oddziale położniczo – noworodkowym

Na oddziale położniczo – noworodkowym ginekolog będzie monitorował twój stan po porodzie. Jeżeli wszystko jest w porządku i nie ma powodów do niepokoju, ginekolog odwiedza swoje pacjentki po porodzie w czasie obchodów. Pamiętaj, że zawsze w razie potrzeby masz prawo poprosić o dodatkową konsultację!

Pielęgniarka neonatologiczna/ noworodka

Do zadań tej pielęgniarki należy opieka nad noworodkiem. Pojawia się ona zwykle jeszcze przed porodem i zadaje pytania dotyczące ewentualnych powikłań ciąży, przyjmowanych leków, a także zdrowia przyszłej mamy. Pielęgniarka pojawia się ponownie w sali porodowej w drugim okresie porodu.

W sali porodowej

Wspólnie z położną, pielęgniarka noworodkowa odbiera maluszka i kładzie go zwykle na brzuchu mamy. Do obowiązków  pielęgniarki należy ocena stanu dziecka w skali Apgar. Następnie pomaga mamie przystawić maluszka do piersi. Po upływie około dwóch godzin po porodzie, gdy maluch już poleży na brzuchu mamy i skończy ssać pierś, pielęgniarka waży go, mierzy i ubiera. Później maleństwo z powrotem wraca do mamy.

Do zadań pielęgniarki noworodkowej należy także decyzja o tym, czy można poczekać z pełnym badaniem neonatologicznym, czy jest też ono natychmiast potrzebne.  Jeżeli pojawią się kłopoty z maluchem -  na przykład gdy dostanie mniej niż 10 punktów albo gdy w czasie pierwszych kilku godzin pojawią się komplikacje – pielęgniarka wzywa lekarza neonatologa.

Na oddziale położniczo – noworodkowym

Pielęgniarka noworodkowa cały czas wspiera mamę w opiece nad dzieckiem. Udziela rad, jak pielęgnować, przewijać, ubierać, kąpać i karmić maluszka. To właśnie ona pobiera krew dziecku, szczepi je i wykonuje wszelkie zlecone przez lekarza czynności przy maluchu.

Lekarz neonatolog/ pediatra

Do głównego zadania lekarza neonatologa należy opieka nad noworodkiem. Czasami zastępuje go pediatra.

W sali porodowej

Zdarza się (choć już coraz rzadziej), że to właśnie lekarz neonatolog obserwuje noworodka i przyznaje mu punkty w skali Apgar. Jednak zazwyczaj lekarz bada dziecko dopiero kilka godzin po porodzie, a podczas pierwszych 24 godzin czuwa nad maleństwem. W niektórych placówkach szpitalnych zagląda do dziecka co kilka godzin, a w innych zleca to położnej lub pielęgniarce środowiskowej.

W trakcie kolejnych dób bada dziecko podczas obchodów. Jeśli dzieje się coś niepokojącego z maleństwem obserwuje dziecko i jego stan, omawia z mamą wyniki badań i przedstawia przebieg dalszego leczenie. Lekarz neonatolog cały czas informuje rodziców o stanie zdrowia maluszka i decyduje, kiedy dziecko może zostać wypisane ze szpitala i wrócić do domu z rodzicami.

Najważniejsze zadanie stoi przed tobą. Poród wymaga od ciebie wysiłku, ciężkiej pracy, która zakończy się wspaniałą nagrodą. Pamiętaj jednak, że nie jesteś zdana tylko na siebie. Personel pracujący na porodówce jest po to, aby ci pomóc i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zobacz także: Szpitalna wyprawka - co zabrać ze sobą do szpitala?

Redakcja poleca

REKLAMA