„Szczęśliwą, ale obolała i zmęczona- oto najlepszy opis mamy tuż po narodzinach dziecka. Przez pierwsze dni po porodzie możesz czuć się jak bokser po dwunastu rundach walki-wygranej! Nie ma w tym nic dziwnego- twoja ciało ma za sobą ogromny wysiłek.”- pisze Kasia Cichopek
Na łamach książki wypowiada się znany dr n. med. Tomasz Rutkowski- specjalista ginekolog-położnik, który radzi jak złagodzić poporodowe dolegliwości.
Polecamy: Czy mama to też kobieta
Niespodzianki po porodzie
Ból piersi
Karmienie na początku nie zawsze jest przyjemne: brodawki sutkowe mogą pękać, a nawet krwawić. Do tego mniej więcej w trzeciej dobie po porodzie pojawia się nawał pokarmu: piersi stają się nabrzmiałe, twarde i tkliwe. W tych dniach karm dziecko jak najczęściej (nawet co godzinę), aby nie dopuścić do zastoju mleka w piersi.
Polecamy: Jak zadbać o dietę podczas karmienia piersią?
Kłopoty w łazience
Wiele młodych mam tuż po porodzie odczuwa trudności z wypróżnianiem. Częstą przyczyną kłopotów jest obawa przed bólem gojącego się krocza i rozerwaniem szwów. Trzeba jednak ten strach przezwyciężyć. Pomoże w tym picie dużej ilości płynów i jedzenie suszonych śliwek, otrębów, pełnoziarnistego pieczywa.
Polecamy: Pomysł na oryginalna pamiątkę z czasu ciąży?
Skurcze w dole brzucha
Są spowodowane obkurczaniem się macicy. Najczęściej pojawiają się w pierwszych dniach po porodzie, szczególnie podczas karmienia piersią. To efekt działania hormonu zwanego oksytocyną. Nie są objawem czegoś niepokojącego i ustępują po kilku dniach.
Uderzenia gorąca
Fale gorąca albo zimna są spowodowane burzą hormonalną w organizmie młodej mamy. Mijają kilka dni po porodzie.
Fragment pochodzi z książki Kasi Cichopek "Sexy Mama"
Zobacz także: Co i jak ćwiczyć po porodzie?