Wszystko o diecie dziecka

Nieleczona fenyloketonuria prowadzi do uszkodzenia mózgu/ fot. Fotolia
Jak wygląda schemat żywienia dziecka w pierwszym roku życia? Jak rozszerzyć dietę niemowlęcia w 6. miesiącu? Dowiedz się, kiedy można wprowadzać do diety maluszka poszczególne pokarmy, jaką konsystencję powinna mieć zupka dla niemowlęcia i jakie napoje może pić małe dziecko, a także jak karmić dziecko z nadwagą.
Nieleczona fenyloketonuria prowadzi do uszkodzenia mózgu/ fot. Fotolia

Dieta niemowlęcia

Przez pierwszy rok życia nasz dzidziuś osiąga największe w życiu tempo rozwoju. Dlatego potrzebuje właściwego odżywiania. Jak karmić niemowlę? To proste: dziecko karmi się piersią do 4. miesiąca życia lub mlekiem początkowym do 6. miesiąca.

Czytaj: Żywienie dziecka w pierwszym roku życia – miesiąc po miesiącu

Zupki dla niemowląt

Pierwsze zupki mogą pojawić się w diecie dziecka po skończonym 6. miesiącu życia. Zupka powinna być warzywna i kremowa, o prawie płynnej konsystencji. Dopiero po ok. 2 tygodniach można zacząć wzbogacać zupkę o różne składniki, w tym mięso.

Zobacz też: Zupki dla niemowląt

Rozszerzanie diety

Zobacz tabelę rozszerzania diety dziecka karmionego sztucznie lub pokarmem mieszanym. Pamiętaj, że każde dziecko inaczej reaguje na nowe składniki w diecie. Najlepiej skonsultować przełomowe zmiany z dietetykiem lub pediatrą.

Polecamy: Rozszerzanie diety niemowlęcia – tabela

Napoje w diecie

Kiedy w diecie naszego maluszka mogą pojawić się napoje, takie jak herbata, kawa czy soki? Słabą, zieloną herbatkę możemy wprowadzić do diety dziecka nawet po 12. miesiącu. Soki, najlepiej w postaci przecierów, powinny stanowić jedynie urozmaicenie diety. Kawa zbożowa od 18. miesiąca – ale tylko, jeśli dziecko nie jest uczulone na gluten.

Zobacz też: Napoje w diecie dziecka – poradnik

Uwaga na alergeny w diecie

Alergia pokarmowa, objawiająca się występowaniem reakcji alergicznych na dany produkt spożywczy, to choroba. Jakie produkty najczęściej uczulają dziecko? Co robić w przypadku objawów alergii dziecka na mleko, gluten, białko jaja kurzego?

Dowiedz się: Jakie produkty mogą wywołać alergię u dziecka?

Dieta dla dziecka z nadwagą

Dziecko potrzebuje tych samym składników pokarmowych, co wszyscy dorośli – jednak w mniejszych ilościach. Pokusą dzieciństwa są niestety także słodycze i wysokokaloryczne przekąski. Jeśli dochodzi do tego brak ruchu, dziecku grozi nadwaga.

Czytaj też: Jak karmić dziecko z nadwagą?

Redakcja poleca

REKLAMA