POLECAMY

Jakie produkty mogą wywołać alergię u dziecka?

Czemu małe dziecko nie powinno jeść soi? Jakim mlekiem zastąpić mleko krowie, które może uczulić? Kiedy wprowadzić do diety białko, a kiedy żółtko jajka kurzego?
Jakie produkty mogą wywołać alergię u dziecka?

Alergia to choroba

Objawy alergii pokarmowej mogą być charakterystyczne, ale i zmienne. Mimo że unikanie reakcji alergicznych wiąże się z rezygnacją z niektórych pokarmów, nie należy układać dla dziecka alergicznego diety na własną rękę. Nie można także zrezygnować ze wszystkiego, na co dziecko źle reaguje. W takich sytuacjach konieczne jest zastępowanie poszczególnych pokarmów innymi.

Produkty, które uczulają

  • Mleko krowie

Najczęściej uczula białko mleka krowiego. W takich okolicznościach należy zrezygnować nie tylko z niego, ale i jego przetworów oraz mleka mamy (jeśli nadal karmisz piersią). Pamiętaj, że mleka krowiego nie można zastąpić owczym lub kozim! W alergii na mleko krowie stosuje się preparaty mlekozastępcze, czyli hydrolizaty dostępne w aptekach na receptę.

Jeśli Twoje dziecko uczulone jest na mleko, a nadal karmisz piersią, wypróbuj zamienniki takie jak mleko ryżowe, sojowe czy owsiane. Nadają się one także do ciast, kawy, koktajli, naleśników itp.

  • Gluten

Często zdarzają się także uczulenia na mąkę, a dokładniej gluten, czyli białko roślinne. Dzieci na diecie bezglutenowej nie mogą spożywać ziaren pszenicy, owsa, jęczmienia i żyta, dlatego należy zrezygnować z pieczywa, makaronu, kaszy manny i jęczmiennej, ciast i słodyczy oraz płatków owsianych. Te braki można uzupełnić dzięki produktom na bazie mąki żytniej i kukurydzianej.

  • Białko jajka kurzego

Uczulającym składnikiem jest białko jajka kurzego. Dlatego właśnie na początku podaje się maluchowi samo żółtko, a białko wprowadza się do diety z czasem. W tej sytuacji można wypróbować jajko przepiórcze i pamiętać o wyeliminowaniu wszelkich produktów na bazie kurzych jaj.

Czytaj także: Jajko w diecie niemowlęcia

  • Soja

Soja to kolejny niebezpieczny dla malucha składnik. Pokładano w nim wielkie nadzieje, z myślą że zastąpi białko zawarte w mleku krowim. Mimo że soja jest ulubionym produktem alergików i wegetarian, wiele dzieci źle na nią reaguje. W przypadku soi należy uważać podwójnie: jest dodawana do bardzo wielu produktów.

  • Inne

Innymi produktami uczulającymi małe dzieci są cytrusy, truskawki i inne owoce drobnopestkowe, orzechy każdego gatunku, czekolada, a także ryby.

Polecamy: Produkty niebezpieczne w diecie dziecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Nie wiem kto to pisał, ale uczulającym składnikiem może być równie dobrze żółtko, jak i białko jaja kurzego. Jajo przepiórcze bardzo mało różni się od jaja kurzego, dlatego zamienne stosowanie go zamiast jaj kurzych może być bardzo niebezpieczne dla osób uczulonych. Warto poczytać np. artykuły profesora rudzkiego na ten temat. http://www.mp.pl/artykuly/?aid=15845