Jak karmić dziecko z nadwagą?

Małe dzieci potrzebują tych samych składników pokarmowych co dorośli, ale w mniejszych ilościach
Karmienie małych dzieci bywa trudne, zwłaszcza, kiedy zaczynają zbyt szybko przybierać na wadze. Jak uniknąć nadwagi u dziecka? Co zrobić z okrąglutkim malcem? Poniższy artykuł odpowie na to pytanie.
/ 08.11.2010 15:35
Małe dzieci potrzebują tych samych składników pokarmowych co dorośli, ale w mniejszych ilościach

Małe dzieci potrzebują tych samych składników pokarmowych co dorośli, ale w mniejszych ilościach. Rodzice i opiekunowie gubią się w opracowywaniu rozmiarów posiłków, jakie dziecko powinno spożywać, by rosnąć zdrowo. Dodatkowo jedzenie słodyczy czy picie napojów gazowanych oraz ciągły brak ruchu może powodować niekontrolowane przybieranie malucha na wadze. Produkty wysokokaloryczne szybko zapełniają brzuszki, nie zostawiając miejsca na wartościowe składniki, których dziecko bardzo potrzebuje.

Rodzice pierwszymi nauczycielami zdrowego trybu życia

To, co dziecko je od urodzenia, ma ogromny wpływ na całe jego życie. Już w okresie dziecięcym formowany jest metabolizm, a do tego, poprzez dziecięce posiłki uczymy się wzorców odżywiania. Rola rodziców w tym procesie jest ogromna, dlatego to właśnie oni powinni kłaść szczególną uwagę na nauczenie dziecka życia w zdrowy, aktywny sposób. Przecież w zdrowym ciele zdrowy duch, a od zdrowego ducha zależą także oceny w szkole i wyniki w późniejszym życiu!

Polecamy: Jak gotować, żeby nie przytyć?

Zastąpienie niezdrowych przekąsek

Dziecko nie powinno być poddawane drakońskim dietom. Nie znaczy to jednak, że powinno jeść jak najwięcej. Przede wszystkim należy zrezygnować ze wszystkich wysokokalorycznych posiłków, które w czasie dnia przyjmuje malec. Dania typu fast food, cukierki, słodycze i napoje gazowane można w zdrowy i smaczny sposób zastąpić domowymi posiłkami, których wartości odżywcze łatwiej kontrolować. Do szkoły, zamiast kieszonkowego czy pączka, lepiej jest spakować dziecku owoce i wodę lub niesłodzony sok owocowy.

Sport codziennym towarzyszem!

Zwiększ aktywność fizyczną, wychodząc z dzieckiem na spacery, a gdy podrośnie, zapisz je na zajęcia sportowe. Nie musisz codziennie podwozić dziecka; maluch może chodzić pieszo lub jeździć do szkoły na rowerze. Towarzysz mu w tych wyprawach lub zorganizuj sąsiedzki spacer albo wycieczkę rowerową w dni, w które nie możesz go odprowadzić.

Dzieci potrzebują dla pełnego zdrowia zarówno spontanicznych zabaw, jak i instruowanych ćwiczeń. Idealnym rozwiązaniem są zajęcia w szkole - minimum pół godziny dziennie. Malca z nadwagą nie należy zwalniać z zajęć wychowania fizycznego - lepiej przedyskutować z nauczycielem strategię działania i w razie potrzeby poprosić o radę.

Zabawa najlepsza dla zdrowia

Oprócz zajęć szkolnych możesz zdecydować się na zapisanie dziecka na basen czy lekcje tańca. Jeśli dziecko jest otyłe, może się spotykać z docinkami ze strony rówieśników  - należy o tym rozmawiać i zapewniać o swoim wsparciu i pomocy w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Odpowiednie zajęcia sportowe są dopasowane do wieku i mogą dać dziecku dużo radości.

Polecamy: Co jedzą szczupłe narody świata?

Gry i zabawy pomagają dzieciom na rozwój umysłowy, fizyczny, społeczny i emocjonalny. Wyłącz telewizor czy komputer i odwiedź z dzieckiem swoje podwórko, sąsiedztwo, plac zabaw czy park. Regularnie proponuj dzieciom gry takie jak: guma, skakanka, hula hop, bumerang, siatkówka czy badminton. Poza tym, zależnie od pory roku, organizuj rodzinne wyjścia na kręgle, basen czy lodowisko.

Redakcja poleca

REKLAMA