Bez względu na to, jak dużą posiadasz wiedzę o prawidłowym odżywianiu swojego dziecka, od początku życia malucha poznajesz jego organizm. Masz okazję obserwować jego reakcje na różne substancje i pokarmy, poznajesz jego gust kulinarny. Jest to bardzo ważny proces dla Was obojga, dlatego że zachowanie Twojego dziecka niesie informacje o jego stanie zdrowia. Sprawdź czy wiesz, co może jeść Twoje dziecko!
Przyczyny i skutki alergii
Alergia jest chorobą, która ujawnia się z biegiem czasu podczas kontaktu organizmu z alergenem. Reakcją alergiczną są obrzęki, duszności, zmiany skórne oraz biegunki ze śluzem. Sposobem na precyzyjne określenie na co uczulone jest Twoje dziecko są testy wykonywane u alergologa. Jednak nie ma potrzeby ich wykonywania, jeśli organizm Twojej pociechy reaguje na wszelkie substancje odpowiednio. Aby uniknąć zagrożenia należy zwyczajnie zrezygnować uniemożliwić dziecku kontakt z alergenem.
Czytaj też: Jak dziecko uczy się jeść?
Przyczyny i skutki nietolerancji pokarmowej
Nietolerancja pokarmowa to odrzucenie przez organizm konkretnych składników objawiające się podobnie do alergii. Jednak nietolerancja wynika z przebytych chorób zakaźnych lub jest po prostu wynikiem niedojrzałości przewodu pokarmowego dziecka. Czasami wystarczy dać dziecku czas i zapewnić odpowiednie warunki (bezpieczna dieta), by malutki organizm dojrzał i wzmocnił się. Przy tej dolegliwości można podawać dziecku pokarmy zawierające alergen, jednak w ograniczonych ilościach.
Dzieci uczulone na białko mleka krowiego mogą reagować alergicznie nawet, gdy w powietrzu znajdują się opary lub w pokarmach znajdują się śladowe jego ilości. Dlatego należy wykluczyć z diety malucha nie tylko samo mleka, ale także wszelkie jego przetwory i zastąpić innymi, równie wartościowymi. Natomiast dzieci z nietolerancją pokarmową na białko mleka krowiego mogą dobrze przyjmować np. zupy z odrobiną mleka czy śmietany, lub małe porcje sera czy jogurtu, a większe porcje będą szkodzić.
Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko źle reaguje na określone pokarmy natychmiast udaj się do lekarza! Diagnoza jest bardzo ważna, gdyż samodzielne eksperymenty mogą okazać się niebezpieczne.
Polecamy: Jakie produkty mogą wywołać alergię u dziecka?