Wiaderko czy wanienka – pierwsza kąpiel noworodka

Kąpiel dziecka fot. Fotolia
Jakie korzyści wynikają z kąpieli niemowlęcia? Czy kontakt z rodzicem podczas kąpieli malucha może wpływać na rozwój emocjonalny dziecka? Kiedy warto zdecydować się na zmianę metody kąpieli? Jakie są plusy i minusy kąpania dziecka w wanience oraz w wiaderku? Czy kąpiel może być wstępem do nauki pływania?
/ 21.01.2013 09:32
Kąpiel dziecka fot. Fotolia

Na co zwrócić uwagę podczas kąpieli malucha?

Najważniejszym celem kąpieli niemowlęcia jest utrzymanie higieny całego ciała. Aby to osiągnąć, należy dokładnie umyć wszystkie fałdy i załamania na ciele dziecka. Najważniejsze okolice to szyja, pachwiny, miejsca intymne, zgięcie łokci, pod paszkami. Swobodny dostęp do tych miejsc umożliwi najlepiej pozycja horyzontalna ciała. A taką najlepiej uzyskać w wanience.

Podczas mycia należy także staranie przemywać skórę na głowie, delikatnie obmywając ją ręką. Ta czynność zapobiegnie powstawaniu tzw. ciemieniuchy. Tu również najlepiej sprawdzi się wanienka.

Kąpiel a rozwój emocjonalny dziecka

Dodatkowo, poprzez stały kontakt wzrokowy i słowny z dzieckiem ułożonym wzdłuż przedramienia, i z bezpiecznym trzymaniem jego głowy powyżej lustra wody, rodzic może nawiązywać pozytywne relacje z maluszkiem. Ta wspólna zabawa zaowocuje w przyszłości zbudowaniem wzajemnego zaufania i rozbudzi potrzebę wspólnego spędzania czasu.

Warto wiedzieć: Pierwsza kąpiel noworodka – jak się przygotować?

Kąpiel – preludium do nauki pływania

Wanienka to także dobry wstęp do polubienia przez dziecko środowiska wodnego, przyszłych kąpieli zarówno na basenie jak i w morzu czy w jeziorze. Swoboda ruchu kończyn, a szczególnie odciążenie jakie daje woda, służy dziecku w prawidłowym rozwoju stawów i zakresu ich działania. 

Wady i zalety wanienki i wiaderka

Owszem kąpiel w wanience wymaga – szczególnie na początku, kiedy rodzic jest jeszcze niewprawiony – większej uwagi i koncentracji podczas mycia niemowlaka, ale późniejsze korzyści wynagradzają to potem z nawiązką. 

Mycie dziecka w wiaderku wydaje się rodzicom na początku wygodniejsze, ale są to tylko pozory. Poza tym dziecko ma ograniczone ruchy, umycie głowy staje się nie lada problemem, a i przyjemności jest także niewiele.

Kiedy kąpać dziecko w wiaderku, a kiedy w wanience?

Co innego, kiedy mamy starsze dziecko, wtedy wiaderko bardzo się przydaje. Wiaderko jest bezpieczne, a swoje zadanie, czyli utrzymanie higieny ciała, odpowiednio dobrze spełnia.

Podsumowując: wanienkę dobrze jest wybrać w pierwszych miesiącach życia dziecka, a następnie po około 9 miesiącach stosować zamiennie raz kąpiel w wanience, a raz w wiaderku.

Autor: Katarzyna Wójcik-Brylska, Doula.

Zobacz także: Pierwszy miesiąc życia dziecka

Redakcja poleca

REKLAMA