Kąpiel dziecka fot. Fotolia

Wiaderko czy wanienka – pierwsza kąpiel noworodka

Jakie korzyści wynikają z kąpieli niemowlęcia? Czy kontakt z rodzicem podczas kąpieli malucha może wpływać na rozwój emocjonalny dziecka? Kiedy warto zdecydować się na zmianę metody kąpieli? Jakie są plusy i minusy kąpania dziecka w wanience oraz w wiaderku? Czy kąpiel może być wstępem do nauki pływania?
/ 21.01.2013 09:32
Kąpiel dziecka fot. Fotolia

Na co zwrócić uwagę podczas kąpieli malucha?

Najważniejszym celem kąpieli niemowlęcia jest utrzymanie higieny całego ciała. Aby to osiągnąć, należy dokładnie umyć wszystkie fałdy i załamania na ciele dziecka. Najważniejsze okolice to szyja, pachwiny, miejsca intymne, zgięcie łokci, pod paszkami. Swobodny dostęp do tych miejsc umożliwi najlepiej pozycja horyzontalna ciała. A taką najlepiej uzyskać w wanience.

Podczas mycia należy także staranie przemywać skórę na głowie, delikatnie obmywając ją ręką. Ta czynność zapobiegnie powstawaniu tzw. ciemieniuchy. Tu również najlepiej sprawdzi się wanienka.

Kąpiel a rozwój emocjonalny dziecka

Dodatkowo, poprzez stały kontakt wzrokowy i słowny z dzieckiem ułożonym wzdłuż przedramienia, i z bezpiecznym trzymaniem jego głowy powyżej lustra wody, rodzic może nawiązywać pozytywne relacje z maluszkiem. Ta wspólna zabawa zaowocuje w przyszłości zbudowaniem wzajemnego zaufania i rozbudzi potrzebę wspólnego spędzania czasu.

Warto wiedzieć: Pierwsza kąpiel noworodka – jak się przygotować?

Kąpiel – preludium do nauki pływania

Wanienka to także dobry wstęp do polubienia przez dziecko środowiska wodnego, przyszłych kąpieli zarówno na basenie jak i w morzu czy w jeziorze. Swoboda ruchu kończyn, a szczególnie odciążenie jakie daje woda, służy dziecku w prawidłowym rozwoju stawów i zakresu ich działania. 

Wady i zalety wanienki i wiaderka

Owszem kąpiel w wanience wymaga – szczególnie na początku, kiedy rodzic jest jeszcze niewprawiony – większej uwagi i koncentracji podczas mycia niemowlaka, ale późniejsze korzyści wynagradzają to potem z nawiązką. 

Mycie dziecka w wiaderku wydaje się rodzicom na początku wygodniejsze, ale są to tylko pozory. Poza tym dziecko ma ograniczone ruchy, umycie głowy staje się nie lada problemem, a i przyjemności jest także niewiele.

Kiedy kąpać dziecko w wiaderku, a kiedy w wanience?

Co innego, kiedy mamy starsze dziecko, wtedy wiaderko bardzo się przydaje. Wiaderko jest bezpieczne, a swoje zadanie, czyli utrzymanie higieny ciała, odpowiednio dobrze spełnia.

Podsumowując: wanienkę dobrze jest wybrać w pierwszych miesiącach życia dziecka, a następnie po około 9 miesiącach stosować zamiennie raz kąpiel w wanience, a raz w wiaderku.

Autor: Katarzyna Wójcik-Brylska, Doula.

Zobacz także: Pierwszy miesiąc życia dziecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/03.12.2016 06:29
Hmmm... Korzystamy z wiaderka od 3 miesięcy. Synek - wcześniak nabawił sie urazu do kąpieli w wannie w szpitalu. Płakał do czerwoności. Wiaderko było dla nas wybawieniem. Skończyły sie wrzaski i stres związany z kąpielą. Juz przy pierwszej kąpieli nie było płaczu. Nie wierzyłam, ze dzieci same miga sie odpowiednio ułożyć ale tak naprawdę jest. Jakby od razu wiedział o co chodzi. To dla niego naturalna pozycja z łona, czego nie można powiedzieć o wanience. Jest wreszcie dokładnie umyty i nie wzbrania sie przed tym. Rehabilitant wypowiedział sie pozytywnie pod warunkiem żeby pilnować pozycji embrionalnej, ale to zapewnia sama konstrukcja wiaderka. Synek uwielbia kąpiele, jest ruchliwy w wodzie, czym zmniejszył sobie dolegliwości brzuszne. Dziwi mnie zalećenie używania wiaderka od 9 miesiąca. Niby dlaczego ? Tym bardziej ze wiaderko służy do roku. Wystarczy przeczytać informacje producenta. Zdecydowanie polecam zwłaszcza jako remedium na stres przy kąpieli. Jeśt sama zabawa i dużo cieplej bo całe ciałko jest zanurzone w cieplej wodzie no i mniejsza powierzchnia parowania wiec woda dłużej ciepła. Głowę zostawiam suchą i myję na końcu.
/26.05.2015 12:04
U mnie też tylko wanienka, słyszałam o wiaderkach, ale nawet nie wiem jak to się robi i nie widzę potrzeby. Dziecko musi się potaplać w wodzie. I dodatkowo polecam kąpać maluch w krochmalu http://www.twojecentrum.pl/informacje_matka_i_dziecko.php?id=624 Na szczególną uwagę zasługuje ninio biolife. Zobaczysz różnicę w wyglądzie skóry :)
/08.07.2014 08:04
My tradycyjnie od początku wanienka, jakoś nie mogę się przekonać do wiaderka. CO do samej kąpieli bywa różnie, największy kłopot zawsze z myciem główki. Ale w sumie odkąd mamy kubek do spłukiwania główki taki BabyOno z dwoma komorami jest lepiej.
POKAŻ KOMENTARZE (1)