W jaki sposób wspomóc rozwój małego dziecka?

Najlepszym sposobem, w jaki możemy wspomóc dziecko w rozwoju, zarówno umysłowym jak i ruchowym jest zabawa. Ważna jest ona szczególnie w początkowych etapach życia dziecka. Maluch chłonie wtedy całym sobą wszystko to, co go otacza. Dlatego warto zadbać o to, by przedmioty w jego otoczeniu były ładne, kolorowe, spełniały funkcje edukacyjne i zachęcały maluszka do zabawy, w trakcie której będzie poznawał świat.
/ 29.08.2013 11:03

Rozwój ruchowy

Już od pierwszych chwil życia warto ćwiczyć z dzieckiem powtarzanie niektórych ruchów. Ćwiczenia  powinny być dostosowane do wieku dziecka – nie można na przykład za wcześnie rozpoczynać ćwiczeń pomagających dziecku w nauce siadania czy chodzenia, gdyż jego układ kostny musi być na to przygotowany. Jednakże stopniowe rozwijanie koordynacji ruchowej pomoże mu utrwalić nowo nabywane umiejętności. Doskonałą zabawą dla takiego malucha jest wyciąganie rączek po zabawki, potrząsanie grzechotkami, a nawet dotykanie przedmiotów o rożnych strukturach.

Polecamy: Jak dzieci reagują na kolory?

Książeczka Maluszek Patrzy Zestaw/ fot. materiały prasowe babymama.pl

Ćwiczenie wzroku

Dziecko zaraz po urodzeniu nie widzi tak samo jak dorosły człowiek. Z początku wszystko jest rozmazane, lecz stopniowo narząd wzroku polepsza swoje działanie i dziecko widzi coraz wyraźniej, a z czasem dochodzi u niego do etapu, kiedy kształtuje się koordynacja wzrokowo-ruchowa. W rozwoju dojrzałości wzrokowej pomoże dziecku oglądanie prostych kształtów, form i wzorów o wyraźnej, stymulującej psychiczny rozwój dziecka kolorystyce. Takie obrazki można dla dziecka stworzyć samemu lub też zakupić zestaw obrazków, jakim jest Książeczka Maluszek Patrzy. Są to cztery książeczki, z których każda zawiera inne obrazki, ich tytuły to: Kwiatki, Kształty, Groszki i Moja pierwsza Książeczka. Książeczki takie jak te, tworzone są z myślą o dzieciach w wieku od 3 do 6 miesięcy.

Rozwój mowy

Także ze starszymi dziećmi warto oglądać książeczki z różnymi obrazkami, również bardziej skomplikowanymi – przedstawiającymi zwierzęta, przedmioty i rośliny. Warto opowiadać o wszystkim, co nas otacza i odpowiadać na pytania dziecka. W taki sposób pomagamy mu ćwiczyć rozwój mowy i wzbogacamy znacznie jego słownictwo.

Książeczka Maluszek Patrzy Zestaw 4 szt. dostępny jest w sklepie babymama.pl, cena 54 zł

Źródło: materiały prasowe Pawłowska Media/ (dr)

Zobacz także: Jaki wpływ na rozwój dziecka mają kwasy omega-3?