POLECAMY

Głód i złe odżywianie a bezsenność dziecka

Jeśli małe dzieci budzą się w nocy kilka razy, możliwe, że ma to związek z ich odżywianiem. Niektóre potrawy, a także niedożywienie, mogą być przyczyną bezsenności maluchów.
Głód i złe odżywianie a bezsenność dziecka

Powodów, dla których dziecko nie może w nocy spać, może być kilka, m. in. przemęczenie. Jeśli zabawy dziecka za dnia odbywają się w nieregularnych porach, mogą mieć wpływ na jego podstawowe potrzeby – jedzenie i sen. Także odżywanie nie pozostaje bez znaczenia.

Nocne karmienie

We wczesnym okresie życia dziecko często wybudza się w nocy, domagając się dodatkowego karmienia. Jeśli tak się dzieje, oznacza to, że nie dbamy wystarczająco o jego dzienną dietę – odpowiednią ilość jedzenia i picia, bogatego w składniki odżywcze.

Jeśli malec, albo nawet starsze dziecko, otrzymuje w ciągu dnia za mało pożywienia, to w nocy nie będzie mógł się obejść bez dodatkowej porcji. Następnego dnia będzie z kolei zbyt syty z powodu nocnego posiłku, co może prowadzić do rozregulowania cyklu żywieniowego i błędnego koła.

Zobacz też: Sny dzieci

Harmonogram

Ten problem narasta z wiekiem, jak przyzwyczajenie. Trzeba natomiast pamiętać, by wraz ze wzrostem dziecka podawać mu większe porcje mleka i wydłużać czas jego snu, dbając, by dzienne karmienie było ściśle, godzinowo zorganizowane. Harmonogram posiłków należy jednak dostosować do indywidualnych potrzeb dziecka – powinno otrzymywać pokarm wtedy, gdy jest głodne.

Dziecko od dwóch do ośmiu tygodni będzie jadło 5-6 razy na dobę, poczynając od godziny 2.00-3.00, 6.00-7.00, przez okolice 10.00, 14.00, 17.00, 18.00, kończąc na 22.00-23.00. Starsze dzieci (dziesięć tygodni – pięć miesięcy) wciąż jedzą ok. 5 razy dziennie, ale pierwszy posiłek można podać o 7.00.

Półroczny maluch otrzymuje już tylko 3 posiłki, pierwszy rano, dwa pozostałe popołudniu i wieczorem. Jeśli zastosuje się tą metodę już od wczesnych lat życia dziecka, możliwe, że uniknie się problemu nocnego wybudzania.

Kalendarzyk diety

Także niektóre produkty mogą być przyczyną bezsenności małych dzieci. Mamy powinny ograniczyć ich spożywanie w przypadku karmienia piersią. Są to wszystkie przetworzone produkty (zwłaszcza w nadmiernych ilościach) zawierające cukier, sztuczne słodziki, czekoladę, soki, koncentraty owocowe, alkohol i kofeinę.

Dobrym wyjściem jest prowadzenie kalendarzyka diety mamy i dziecka – można w ten sposób sprawdzić, co źle wpływa na dziecko, jakie reakcje wywołują poszczególne produkty. Naukowcy zaobserwowali negatywny wpływ (np. w formie alergii) na niektóre dzieci takich produktów, spożywanych przez matkę, jak: truskawki, grzyby, cebula, pomidory, banany lub zbyt duża ilość marchewki.

Zobacz też: Czy spanie ze zwierzęciem jest niezdrowe?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/3 lata temu
Fajny tekst krytyczny czytałam o syropku na bezsenność http://www.rzeczpospolitababska.pl/index.php/2015/01/syrop-tulleo-utuli-dziecko-do-snu-i-uzalezni/
/5 lat temu
Ja akurat znalazłam http://www.naturala.pl/tag/249/bezsennosc_u_dzieci , dladzieci z bezsennością
/8 lat temu
moja corka ma prawie 4 lata i od samego urodzenia ma problemy z zasypianiem,chodzimy spac bardzo pozno ok 23, rano sila budze ja o 8, w poludnie czesto jest tak ze sama pada w pokoiku ze zmeczenia ok 16-17 i wtedy jest najgorzej bo mala nie idzie dobudzic,gryzie bije jak sie ja budzi po czym znowu pada, budzi sie ok 20 no i wtedy sie zaczyna...ja padam o 21 22 i mam kompletnie dosyc tego wszystkiego,sa moze jakies herbatki a moze tabl ktore reguluja sen?od samego urodzenia mala przyzwyczajam tak sam0.do godz 20 przewaznie wykapana najedzona i ona dostaje energi,mam wszystko pogaszone a mala spac nie chce,ratunku...
POKAŻ KOMENTARZE (5)