Pleśniawki u niemowląt pojawiają się jako efekt kontaktu ust dziecka z bakteriami. Pleśniawki trzeba szybko zdiagnozować i leczyć, by nie przedostały się do krtani.
Spis treści:
- Co to są pleśniawki i jak wyglądają
- Pleśniawki - pierwsze sygnały i objawy
- Pleśniawki u niemowląt - leczenie
- Pleśniawki - zapobieganie
Pleśniawki u niemowląt mają postać białego nalotu/kożucha na języku. Przypominają resztki mleka, ale w rzeczywistości są swędzące i drażniące. Konieczny jest lek na receptę.
Co to są pleśniawki i jak wyglądają
Pleśniawki wywołują drożdżaki, czyli grzyby i ich nazwa kojarzy się - prawidłowo - z kożuchem pleśni, ale w kolorze białym. Występują u niemowląt, które na co dzień - zwłaszcza w okresie ząbkowania - biorą do ust wiele przedmiotów, wielokrotnie podnoszą z podłogi swoje zabawki i wkładają do buzi. Oblizany przez rodzica smoczek czy niewysterylizowana butelka również może zapoczątkować atak pleśniawek.
Pleśniawki - pierwsze sygnały i objawy
Objawy zapalenia jamy ustnej są z reguły dość podobne, chociaż ich nasilenie może być różne. Na początku rodzic dostrzeże pojedyncze, punktowe białe ślady przypominające krostkę czy aftę i to już pierwszy sygnał świadczący o pleśniawkach. Próbując ją usunąć, może doprowadzić do rozdrapania i krwawienia - pod żadnym pozorem nie należy dotykać pleśniawki u dziecka ani nie usuwać gazikiem.
Objawy pleśniawek:
- biały nalot na języku, ustach, a nawet w całej jamie ustnej,
- biały kożuch pokrywający język,
- rozdrażnienie,
- brak apetytu,
- odmowa ssania,
- płaczliwość,
- próby przyniesienia sobie ulgi przedmiotami, np. gryzakiem,
- podwyższona temperatura.
Na wszelki wypadek sprawdź, czy w buzi dziecka nie ma nadżerek lub owrzodzeń, czasem krwawiących albo pokrytych nalotem (białym, brudnoszarym, zielonkawym).
Pleśniawki u niemowląt - leczenie
Pleśniawki rozwijają się w zastraszającym tempie i łatwo o zaniedbanie, jeśli będzie się zwlekać z wizytą u pediatry - a ta jest konieczna. Leczenie pleśniawek u niemowląt polega na wprowadzeniu (najczęściej strzykawką) Nystatyny - leku w proszku rozrabianego z wodą.
Lek na pleśniawki ma krótki termin przydatności i musi być przechowywany w lodówce. Zaleca się też namaczanie gazika w Nystatynie i pocieranie miejsc w jamie ustnej (tzw. pędzlowanie), ale skuteczniejsze jest wprowadzanie leku doustnie łyżeczką lub strzykawką.
Pleśniawki - zapobieganie
- pamiętaj o sterylizacji butelek, smoczków, zabawek,
- nie zapominaj o praniu akcesoriów, pluszaków i kołderek,
- unikaj sytuacji, w których dziecko bierze do ust np. pilot do telewizora,
- zadbaj o czystość powierzchni, po których pełza lub raczkuje,
- wyeliminuj z jego zasięgu wzroku klucze, kapcie, puste butelki po napojach (odkręcone),
- nie pozwól, by dziecko bawiło się w łazience w niebezpieczny sposób (np. klapą od sedesu, gdzie jest mnóstwo bakterii).
Zobacz teraz: Niemowlęcy odruch Moro - kiedy powinien niepokoićCiemiączko - jak pielęgnować
Jak dbać o higienę intymną dziecka