O tym, że skóra składa się z trzech warstw pewnie pamiętasz jeszcze ze szkoły. To największy narząd zmysłu. Naskórek, pełniący funkcję ochronną, skóra właściwa z kolagenem, który zapewnia jej jędrność i elastyczność oraz tkanka podskórna, która chroni narządy wewnętrzne przed urazami mechanicznym i stanowi magazyn energetyczny całego organizmu. Jednak nie wszystkie te funkcje spełnia skóra malutkiego dziecka. Wykształcenie ich zajmuje mniej więcej pierwsze dwa lata życia. Jednak dopiero około 4. urodzin staje się nieprzepuszczalna i osiąga strukturę właściwą dla skóry osoby dorosłej. W tym czasie powinnaś zadbać o prawidłową pielęgnację i ochronę dziecięcej skóry, łagodzić wszelkie podrażnienia i przeciwdziałać infekcjom. Pamiętaj, że bycie mamą to praca na pełny etat, ale zapewniamy, że tak przyjemnej pracy jeszcze nie miałaś.
Pierwsze cztery lata są najważniejsze
Powierzchnia, dojrzałość poszczególnych warstw, rozmieszczenie i wielkość gruczołów - różnice anatomiczne między skórą niemowlęcia a osoby dorosłej są widoczne gołym okiem. Ale to nie wszystko! Z punktu widzenia rodzica bardziej istotne dla prawidłowego rozwoju malucha są czynniki fizjologiczne, takie jak: mniej sprawna termoregulacja, niższa produkcja melaniny oraz przede wszystkim zwiększona podatność na zakażenia (np. bakteryjne czy grzybicze), zanieczyszczenia i inne szkodliwe czynniki zewnętrzne, co wynika ze zwiększonej przepuszczalności naskórka. Warto wiedzieć, że do drugiego roku życia nie są jeszcze dobrze wykształcone mechanizmy regulujące poziom nawilżenia skóry. Na odwodnienie skóra dziecka jest szczególnie narażona w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia.
Można się w tym pogubić, ale wszystkie czynniki są niezwykle istotne. Jako mama masz w sobie bezwarunkowy dar, dzięki któremu jesteś wyczulona na nawet najmniejsze zmiany skórne pojawiające się u swojej pociechy. Nic w tym dziwnego – dla nas najważniejsze jest zdrowie dziecka.
To zagraża maluchowi
Zaczerwieniona i sucha skóra malucha może świadczyć o atopowym zapaleniu skóry. Jeśli towarzyszy temu świąd i pęcherzyki czy grudki, możesz mieć pewność, że to właśnie AZS. W tej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa. Atopowe zapalenie skóry to wyjątkowo nieprzyjemna choroba, szczególnie jeśli dotyczy dzieci, które jeszcze nie do końca rozumieją słowa mamy: „nie drap się” lub „nie dotykaj”. Rodzice powinni okazać zrozumienie i cierpliwość, ale przede wszystkim dobrze poznać zasady prawidłowej pielęgnacji. Poza leczeniem ważna jest profilaktyka. Unikaj czynników, które mogą dodatkowo podrażniać delikatną skórę dziecka. Zalicza się do nich: środki chemiczne (nieodpowiednie kosmetyki, środki piorące), syntetyczne tkaniny, wysoką temperaturę i wilgoć, a także działanie słońca i mrozu. Na te wszystkie (nie tylko chemiczne) czynniki skóra może reagować nadwrażliwością oraz alergią.
Pielęgnacja delikatnej skóry
Razem z dzieckiem w twoim domu, oprócz sterty zabawek i miśków, pojawia się również półka pełna emulsji do kąpieli, zasypek, oliwek, maści i kremów. Skóra dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji i troski, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsza z nich brzmi: nie ma kosmetyków uniwersalnych. Jeśli twój maluch ma wyjątkowo wrażliwą skórę, ze skłonnościami do alergii lub cierpi na AZS, używaj tylko specjalnych preparatów. Prawidłową pielęgnację skóry atopowej zapewni m.in. ZIAJA MED KURACJA DERMATOLOGICZNA AZS. Produkty te możesz stosować u niemowląt już po pierwszym miesiącu życia. Ich receptury zawierają wszystkie niezbędne składniki, takie jak: emolienty, substancje nawilżające, przeciwświądowe oraz łagodzące nadwrażliwość. W linii ZIAJA MED KURACJA DERMATOLOGICZNA AZS znajdziesz dermokosmetyki do kompleksowej higieny i pielęgnacji ciała, twarzy, włosów oraz dłoni, których skuteczność potwierdzają badania dermatologiczne.
Jeśli ty lub twoje dziecko zmagacie się z AZS to wypróbujcie natłuszczający olejek myjący do kąpieli i pod prysznic z serii ziaja med kuracja dermatologiczna AZS. Czym wyróżnia się ten kosmetyk?
- Delikatnie natłuszcza i łagodnie oczyszcza skórę
- Chroni przed wysuszeniem już podczas mycia
- Redukuje szorstkość oraz nadmierne łuszczenie naskórka
- Zapobiega swędzeniu skóry i powstawaniu podrażnień
- Może być używany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych
Każda mama urodziła małego bohatera, któremu nie straszne nawet atopowe zapalenie skóry. W takiej sytuacji wystarczy mu tylko pomóc odpowiednią pielęgnacją.
Materiał powstał we współpracy z marką Ziaja