Pierwszy tydzień życia noworodka fot. Fotolia

Pierwszy tydzień życia noworodka - zmiany

Pierwszy tydzień na świecie może być szczególnie trudny dla maluszka.
Milena Oszczepalińska / 28.01.2016 11:26
Pierwszy tydzień życia noworodka fot. Fotolia

Kiedy noworodek pojawia się na świecie, może doznać szoku. Dotąd był ciągle w brzuchu mamy, nie odczuwał głodu, nie było mu zimno, nic nie doskwierało, a teraz ciągle coś jest nie tak. Zanim dziecko przyzwyczai się do tej zmiany, może minąć trochę czasu. Pierwszy tydzień życia jest zatem dla niego dość trudnym okresem. Co się wówczas dzieje?

Pierwszy tydzień życia noworodka

Jest to okres, w którym dziecko może znacząco schudnąć. Mama nie musi się jednak martwić, że coś jest nie tak. To zupełnie normalne, że noworodek w pierwszych dniach życia traci około 10 proc. swojej wagi. Naturalny spadek wagi wynika z faktu oddawania przez dziecko moczu, wysychania pozostałości po odciętej pępowinie oraz utraty wody przez skórę.

Dziecko w tym czasie może też wyglądać nieco inaczej, niż byśmy tego chcieli i to również nie powinno nas niepokoić. To naturalne, że:

  • główka nie będzie okrągła, ale lekko spiczasta;
  • skóra nie będzie gładka i jędrna, tylko pomarszczona, zaczerwieniona;
  • skóra może nie być gładka, ale pokryta delikatnym meszkiem płodowym.

Te zmiany powinny jednak ustąpić po kilku dniach od narodzin. Dopóki lekarze nie stwierdzą, że dziecko nie rozwija się prawidłowo, nie należy niczym się niepokoić. Dzieci tuż po urodzeniu są badane co kilka dni właśnie po to, by jak najszybciej wykryć wszelkie ewentualne wady.


Sprawdź też inne porady dotyczące noworodków:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)