Niebezpieczne okrywanie wózka pieluchą fot. Adobe Stock

Ten błąd popełnia wielu młodych rodziców. Nigdy nie rób tego swojemu dziecku, to bardzo niebezpieczne!

Jako rodzice chcemy dla dzieci jak najlepiej. Jednak ten jeden konkretny błąd popełniają młodzi rodzice zupełnie nieświadomie.
/ 02.06.2020 12:24
Niebezpieczne okrywanie wózka pieluchą fot. Adobe Stock

Bezpieczeństwo dziecka powinno być dla rodziców priorytetem i zapewne jest nim także dla tych, którzy spacerując w upalny dzień starają się osłonić niemowlęta przed słońcem. Zupełnie nieświadomie doprowadzają jednak do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Czy ty też przykrywasz wózek pieluchą?

Okrywanie wózka pieluchą jest niebezpieczne dla dziecka

W upalne i słoneczne dni chcemy, by dziecko miało choć trochę cienia. Niestety - okrywanie wózków za pomocą pieluchy lub kocyka to zły pomysł. Dziecku wcale nie będzie chłodniej - wprost przeciwnie.

Jak dowodzą szwedzcy naukowcy, nawet zastosowanie z pozoru przewiewnej tkaniny, z jakiej wykonane są pieluszki, jest niebezpieczne. Sprawia, że pod budką wózka robi się gorąco niczym w piekarniku, nie ma także potrzebnej cyrkulacji powietrza.

Dowodzi tego prosty eksperyment. Wystarczy zmierzyć temperaturę w wózku bez okrycia oraz w tym przykrytym pieluchą. W ciągu 30 minut wózek nagrzeje się do wartości zagrażających życiu dziecka.

Niemowlę z oczywistych względów nie powie opiekunom, że źle się czuje. Może zacząć płakać, ale z kolei niczego nieświadomi rodzice płacz dziecka mogą zinterpretować na opak. Stwierdzą, że być może dziecko zbyt mocno prażą promienie słoneczne.

Jak zadbać o właściwe schłodzenie dziecka w upalny dzień?

Pamiętaj, by podczas spaceru regularnie sprawdzać, jak czuje się dziecko. Alarmujące powinny być przyspieszony oddech, zaczerwieniona, wilgotna lub gorąca skóra. W ciepły dzień pamiętaj o częstszym podawaniu płynów.

Zamiast kocyka czy pieluchy i przykrywania wózka lepszym sposobem na ochronę przed słońcem jest zastosowanie parasolki przeciwsłonecznej. Staraj się nie spacerować z dzieckiem wtedy, gdy temperatury są najwyższe - lepiej wybrać się na dwór rano lub wieczorem.

Wybierając model wózka lepiej kupić ten w jasnym kolorze, warto też zwrócić uwagę na to, czy w budce wózka są elementy wykonane z siatki wentylacyjnej.

I ostatnia, bardzo ważna rada: nie przegrzewaj dziecka. Nie daj sobie wmówić, że trzeba je ubierać cieplej niż dorosłego. Latem wybieraj cienkie i przewiewne tkaniny, zrezygnuj też z czapeczki.

Źródło: Parents.com

To też może cię zainteresować:Brajan i Dżesika już nie szokują. Oto najbardziej nietypowe imiona nadawane dzieciomJak nauczyć dziecko sikać na nocnik?Zgrzytanie zębami u dzieci - to bruksizm czy pasożyty?