3-miesięczny chłopiec, zarażony opryszczką przez własną matkę (ZDJĘCIA nie dla wrażliwych)

dziecko z opryszczką fot. Adobe Stock
Dlaczego nie wolno całować niemowląt w usta? Odpowiedzi na to pytanie może dostarczyć przypadek 3-miesięcznego chłopca, zarażonego opryszczką przez własną matkę
Marta Kosakowska / 24.04.2018 07:04
dziecko z opryszczką fot. Adobe Stock

Po raz kolejny sprawdza się prawda naszych babć i mam, które wielokrotnie powtarzały, że nie należy całować niemowląt w usta. To, co kiedyś było wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie, dziś ma swoje odzwierciedlenie w badaniach naukowych. Ale nie tylko - ten konkretny przypadek 3-miesięcznego chłopca doskonale potwierdza tezę, że słodkie buziaki dawane maluchom mogą być niebezpieczne dla ich zdrowia.

Całowanie niemowląt w usta - dlaczego nie wolno?

Kiedy na świat przychodzi słodkie, pucołowate niemowlę - aż chce się je całować. Dzieko nierzadko jest całowane nie tylko przez własnych rodziców, ale też dziadków, ciotki, znajomych i wszystkich, którzy akurat wpadną z wizytą. Pozwalanie na takie zachowanie nie jest najlepszym pomysłem. Przykładem jest sytuacja, która wydarzyła się w Chinach.

3-miesięczny chłopiec trafił do szpitala w Zhejiang Province z licznym bąblami i strupami, pokrywającymi niemal całe ciało. Rodzice byli przerażeni. Nie wiedzieli, co dolega ich dziecku. Początkowo również lekarze nie byli pewni, co jest powodem dolegliwości skórnych niemowlęcia. Myśleli, że może to być jakaś choroba skóry. Po badaniach okazało się, że powodem silnej reakcji skórnej było zarażenie wirusem HSV-1, który powoduje opryszczkę wargową.

Chłopca prawdopodobnie zaraziła jego matka, która nie stroniła przed całowaniem niemowlęcia w usta. Szczęśliwie, lekarzom udało się opanować sytuację. Niemowlę ma się już lepiej i wraca do zdrowia. Jego zdjęcia obiegły media na całym świecie. Są ostrzeżeniem przez całowaniem niemowląt w usta. Doskonale pokazują, jak w skrajnych przypadkach mogą się skończyć pozornie niewinne całusy.

Wirus opryszczki wargowej groźny dla niemowląt

Opryszczka wargowa jest przykrą dolegliwością, którą wywołuje wirus Herpes simplex 1 (HSV-1). Przyjmuje się, że nosicielami wirusa jest 90% populacji. W wielu przypadkach zakażenie wirusem przebiega bezobjawowo. W niektórych - w okolicach ust lub nosa pojawia się tzw. "zimno". Sama opryszczka nie jest groźna, gdy dotyka osób dorosłych. Jednak u niemowląt, których układ odpornościowy nie jest jeszcze ukształtowany, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. W skrajnych sytuacjach może doprowadzić do uszkodzenia mózgu, a nawet śmierci dziecka.

A jak to było z Waszymi dziećmi? Zdarzało Wam się dawać im buziaki w usta? A może unikałyście tego jak ognia?

Źródło: Daily Mail

Przeczytaj:
Kiedy niemowlę ma wzmożone albo obniżone napięcie mięśniowe?
Ciężarna myślała, że to zwykłe rozstępy. Okazało się, że to alergia na... ciążę!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA