POLECAMY

Kiedy iść na spacer z noworodkiem?

Za oknem przepiękna słoneczna pogoda, która aż kusi, aby wyjść z nowonarodzonym dzieckiem na spacer, a Ty się zastanawiasz, czy jesteście już gotowi? Nic prostszego, wystarczy przeczytać poniższy artykuł i rozpocząć przygotowania do pierwszego spaceru!
Kiedy iść na spacer z noworodkiem?

Kiedy rozpocząć spacery z noworodkiem?

Już od pierwszego tygodnia życia noworodka można wychodzić z nim na spacerem. Oczywiście wiele zależy od pory roku, w jakim dziecko przyszło na świat. Zimą, gdy temperatury spadają poniżej 0 stopni Celsjusza, zaleca się 2-3 tygodniowy okres aklimatyzacji w domu i tzw. werandowanie, czyli umieszczanie ubranego jak na spacer dziecka przy otwartym oknie, stopniowo wydłużając czas owego werandowania. Ma to na celu przygotowanie dziecka do wyjścia na bardzo niską temperaturę.

Jak długie powinny być spacery z noworodkiem?

Długość spaceru zależy głównie od ruchliwości dziecka oraz organizacji dnia mamy i taty. Nie ma zasady, co do długości ich trwania. Zaleca się jedynie, aby pierwszy spacer nie przekraczał 15-20 minut. Kolejne mogą być stopniowo wydłużane. Jeżeli dziecko lubi spacery, a Ty masz dużo wolnego czasu – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wędrować nawet 2-3 godziny.

Jak ubrać dziecko na spacer?

Przed każdym wyjściem wiele mam zastanawia się, jak ubrać dziecko, aby nie zmarzło. Zasada jest bardzo prosta: dziecko w domu ubieramy tak jak siebie, dodatkowo nakładając na nie jedną warstwę. Pamiętajmy, że dziecko, które nie odczuwa żadnego dyskomfortu, będzie spokojnie spało, a spacer będzie dla nas idealnym czasem relaksu.

Polecamy: Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Co ze sobą zabrać?

Podczas codziennych wędrówek mogą Ci się przydać:

 • tetrowe pieluchy (na przykład do wytarcia buzi po karmieniu lub ulewaniu),
 • pieluchy jednorazowe (na wszelki wypadek),
 • krem,
 • wilgotne chusteczki do mycia,
 • dodatkowy kocyk,
 • mleko (jeżeli nie karmisz dziecka piersią),
 • książka do czytania (szczególnie, gdy na spacer z dzieckiem wyruszasz sam/a).

Jaki wybrać wózek?

Wybór wózka, w jakim będziemy wozić noworodka, zależy głównie od stylu życia rodziców oraz od tego, jakie spacery będą najczęściej odbywać z maluchem – krótkie spacery wokół domu czy odległe wycieczki. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wózków, najpopularniejsze z nich to:

 • głęboki – nieodzowny w pierwszych miesiącach życia, następnie można go przerobić na wygodną spacerówkę,
 • z półką – przydaje się szczególnie, gdy trzeba przewieźć zabawki lub zakupy,
 • jogger – trójkołowy wózek, wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla aktywnej fizycznie mamy, lubiącej szybkie tempo życia,
 • składany – polecany szczególnie na krótkie dystanse.

Warto wiedzieć: Jak obniżyć wysoką temperaturę u niemowląt?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 lat temu
Ja ze swim wczesniakiem wyszlam na krotki spacer po tygodniu. Dzidzius urodzil sie w lutym.
/5 lat temu
Ja z moim maluchem wyszłam po 3 tygodniach. Fajnie dla mamy na spacer sprawdza się pas na biodra i talię, daje fajne ciepło i chroni przed odsłonięciem pleców w czasie pochylania się. Ja mam taki z Hippsy i sprawdza się.
/6 lat temu
soajfoiwjefoinaoiewrnv