Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 7
Rozwój fizyczny dziecka
W siódmym miesiącu życia dziecko podwaja swoją wagę urodzeniową – mały szkrab waży około 9 kg. Robi się zatem coraz cięższy, a jego wzrost wynosi około 65 cm. Maluch próbuje swoich sił w każdej dziedzinie – podciąga się do pozycji siedzącej, choć siedzi krótko i niepewnie. Za to na podłodze czuje się jak w raju – pełznie wszędzie, próbuje nawet pełzać do tyłu.
Także turlanie sprawia mu ogromna radość, choć nie jest w stanie przewidzieć, gdzie się potoczy. Dlatego dalej musisz uważać na niego – pogódź się jednak z tym, że siniaków nie da się uniknąć.
Polecamy: Wybieramy fotelik samochodowy dla dziecka - galeria
Inną doskonałą zabawą jest „kicanie”. Gdy tylko podtrzymasz niemowlę mocno pod paszkami, rytmicznie zacznie uginać i prostować nóżki, niczym mała sprężynka. Uwielbia też podniebne loty. Połóż je na brzuszku na swoim przedramieniu i „przelećcie” przez pokój.
Być może ostatnio ulubioną rozrywką dla twojego malucha jest upuszczanie jak i podnoszenie przedmiotów. Dziecko chwyta przedmioty w nowy sposób – używa do ich podniesienia palca wskazującego i kciuka. Często także używa rączek jak grabek – przeciąga nimi po dywanie zgarniając wszystko, co tylko znajdzie się w jego zasięgu.
Maluch jest już w stanie całkiem dobrze utrzymać kubek (trzymając go oburącz).
Gdy podciągniesz dziecko za rączki do góry z pewnością spróbuje samodzielnie ustać. Niestety, nie wychodzi mu to najlepiej, jednak powinniście ćwiczyć. Jest to dobry sposób na rozwój koordynacji dziecka oraz na jego poczucie równowagi. Maluch na pewno będzie zachwycony tym, że pomagasz mu odnaleźć się w nowej pozycji. Dodatkowo podciąganie dziecka za rączki do góry ćwiczy mięśnie karku.
Polecamy: Gdzie najlepiej szukać opiekunki
Maluszek ma coraz sprawniejsze rączki i paluszki. Chwyta nimi różne przedmioty, poznaje dotykiem, używa ich do zabawy. Wszystko bierze do buzi, dlatego też należy być czujnym, by się nie zadławiło.
Maluch odkrywa nowy sposób chwytania – ujmuje przedmiot kciukiem i palcem wskazującym (niczym szczypcami), nie używając dłoni.
Pamiętaj, że dziecko w tym okresie jest niezwykle ruchliwe dlatego nie spuszczaj go z oka nawet na minutę. Żeby zapewnić mu dodatkowe rozrywki często wychodź z nim na spacer – do parku lub do zoo – tam jest tyle ciekawych rzeczy dla małego odkrywcy!
W siódmym miesiącu życia większość dzieci może poszerzyć swoją dietę o nowe smaki. Oprócz ryżowej lub kukurydzianej kaszki i purée z jabłka lub gotowanej marchewki czy ziemniaka, możesz maluchowi podać kolejno: przetarte czarne jagody, dziką różę, morele, gruszki i maliny. Masz też do dyspozycji cały bukiet warzyw. Zacznij od delikatnej w smaku dyni, by następnie dołączyć do niej kalafior, brokuły, cukinię, kabaczek, pietruszkę, seler, fasolkę szparagową, zielony groszek, kalarepę, buraki i por (jeśli w waszej rodzinie występuje alergia, z podaniem dwóch ostatnich lepiej poczekaj do 10. miesiąca)
Pamiętaj jednak, że już na tym etapie rozwoju maluch potrafi dać wyraźnie do zrozumienia, że coś mu nie smakuje i wypluje pokarm, który nie jest w jego guście.
Polecamy: Jak zapobiec próchnicy butelkowej?
Rozwój psychiczny dziecka
Na pewno ucieszy Cię to, że dziecko rozpoznaje już pewne przedmioty po nazwie. Samo jeszcze nie mówi, ale słysząc jak wypowiadasz poszczególne słowa jest w stanie zorientować się o czym mówisz. Jeśli zawołasz je po imieniu – zareaguje odwróceniem głowy! Staraj się mówiąc do dziecka pokazywać rzecz, o której mówisz. Pomoże to dziecku rozbudować jego słownictwo.
Najbardziej zachwycają dziecko wielofunkcyjne zabawki – najlepiej te kolorowe, hałasujące i święcące w jednym.
Niemowlę stara się wyrazić swoje upodobania zarówno przez mimikę, mowę ciała, jak i płacz. Przeważnie źle reaguje na obce osoby – płacze, krzyczy, próbuje uciekać.
Maluch uczy się odmawiania. Jeśli czegoś nie chce, będzie dawać do zrozumienia, że mu się to nie podoba.
Wskazówki dla rodziców:
- Pozwól maluchowi na próby stania, jest to dobre ćwiczenie siły mięśniowej i poczucia równowagi.
- Spraw dziecku kubek z dwoma uszami i dziobkiem, aby mogło ćwiczyć trzymanie i samodzielne picie.
Zobacz także kalendarz rozwoju dziecka na miesiąc 8, aby mieć pełny obraz zachowania i rozwoju malucha!
Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 8