Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 11

Mama i dziecko
Zaczyna się jedenasty miesiąc w życiu maluszka. Wiele już za wami, ale jeszcze tyle wyzwań czeka na was! Warto wiedzieć, czego możesz spodziewać się po swoim dziecku w kolejnym miesiącu. Sprawdź kalendarz rozwoju dziecka na jedenasty miesiąc.
Mama i dziecko

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 11

Rozwój fizyczny dziecka

Zauważ, jak zmienił się czas snu dziecka – nie przesypia już ponad 16 godzin dziennie. Teraz wystarczy mu zaledwie 13, z czego tylko 6 w nocy. Śpi także w dzień, zwłaszcza, gdy jest zmęczone zabawą lub syte. Oznacza to, że musisz poświęcać mu jeszcze więcej uwagi.

Dziecko próbuje także wstawać. W zasadzie wychodzi mu to całkiem nieźle. Jest w stanie ustać dłuższą chwilkę, nie stoi tak bardzo chwieje jak dotychczas. Może nawet kucnąć – jednak z tej pozycji nie podniesie się z powrotem do pionu. Aby to zrobić musi klęknąć. Maluch wstaje zazwyczaj z czyjąś pomocą – mogą być to meble, ściany – wszystko, o co tylko może się wesprzeć.

Maluch z łatwością otwiera zamykane na magnes szafki, wysuwa lżejsze szuflady i otwiera tekturowe pudełka, by wysypać z nich zawartość.

Zmienia się wzrok dziecka – jest ono w stanie zatrzymywać wzrok na dłużej na różnych przedmiotach, dostrzega więcej szczegółów, śledzi ruchome obrazy.

Polecamy: Sposób na kąpiel bez płaczu

Zmianie ulega także siła rączek dziecka. Nie dość, że posługuje się nimi o wiele sprawniej niż wcześniej, to jeszcze jest w stanie użyć ich do otwierania lżejszych szuflad, podnoszenia nieco cięższych przedmiotów. Jego palce są także o wiele sprawniejsze – jest w stanie złapać jakąś rzecz dokładnie w tym miejscu, w którym tego potrzebuje.

Dziecko potrafi trzymać rzecz za trzonki lub zakończenia używając do tego nie tylko całej dłoni, ale także palcem wskazującym i kciukiem (chwyt szczypcowy).

W końcu przyszedł czas na wymawianie pierwszych słów! Są one zazwyczaj dwusylabowe, jednak ile radości sprawia fakt, że maluch wie co mówi! Dziecko ma także świadomość swego imienia – aby uporządkować jego świat używaj imion w stosunku do pozostałych domowników. Dziecko przyswaja sobie różne nazwy – może nawet odpowiadać na proste pytania.

Zazwyczaj dziecko w wieku jedenastu miesięcy potrafi już powiedzieć dwa do trzech wyrazów.

Maluch coraz więcej je i jeśli tylko pozwoli na to pediatra, może spróbować większości potraw, które jedzą pozostali domownicy.

Polecamy: Podróż samolotem z dzieckiem

Rozwój psychiczny dziecka

Zobacz, jak zdecydowane staje się twoje dziecko – wyraźnie pokazuje, że nie ma na coś ochoty. Maluch ma świadomość, że czegoś mu nie wolno – czasem jednak będzie to robił, by sprawdzić, na jak wiele mu pozwolisz. Czasem marudzi podczas jedzenia – kręci główką, a czasem nawet wypowiada „nie”.

Maluch bywa zazdrosny, szczególnie o mamę. Pamiętaj, że jesteś dla niego najważniejsza – pokazuj mu zachowania, to co można, a czego nie. Okaż mu dużo cierpliwości.

Jak najczęściej ucz dziecko rozpoznawać poszczególne części ciała. Maluch szybko zrozumie gdzie jest nosek, gdzie są oczka, a także rączki.

Dziecko w tym wieku lubi naśladować dźwięki, wydawane przez zwierzęta. Gdy podczas oglądania książeczki pokażesz maluchowi pieska czy kotka, doskonale będzie wiedział co to za zwierzę.

Polecamy: Jak rozmawiać z niemowlakiem

Maluch coraz częściej sięga po kredki – lubi rysować i lubi patrzeć gdy robi to ktoś inny.

Dziecko bawi się także w inny sposób - umie już wkładać i wyjmować zabawki z różnych miejsc, potrafi nawet układać je na sobie. Taka zmiana perspektywy zabawy poszerza mu horyzonty - skoro jest w stanie chować jedną zabawkę do drugiej, to potrafi także ukrywać różne przedmioty np. w szufladach lub szafkach. I tu pojawia się problem  - musisz uważać, aby próbując swoich sił nie przytrzasnął sobie palca lub nie schował czegoś, co jest przydatne lub jadalne.

Rozwijają się także zmysły dziecka - odczuwa już wszystkie smaki i zapachy. Zmieniają się także jego upodobania smakowe. Możesz podawać mu różne potrawy - nawet te wymagające żucia i gryzienia. Dziecko ćwiczy w ten sposób mięśnie twarzy i żuchwy. Jeśli nie jest alergikiem, nie ma żadnych przeciwwskazań, by nie prowadzić wspólnej kuchni dla wszystkich domowników!

Wskazówki dla rodziców:

  • Zachęcaj dziecko do turlania się z pleców na brzuch oraz do siadania. Kładąc malucha  jak najczęściej na podłodze, a po jego obu stronach umieszczaj  zabawki tak, by były bodźcem do przewrotu.

Aby zobaczyć, jak twoje dziecko się rozwija sprawdź kalendarz rozwoju dziecka na kolejny miesiąc!

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 12

Redakcja poleca

REKLAMA