Jakie składniki kryją się w kosmetykach dla dzieci?

Skóra dziecka jest dużo cieńsza niż u osoby dorosłej i wymaga specjalnej pielęgnacji. Dlatego też kosmetyki przeznaczone dla najmłodszych zawierają specjalną mieszankę składników. Sprawdź, co zawiera w sobie niemal każdy kosmetyk, który kupujesz swojemu dziecku.
/ 22.02.2013 09:35

Niemowlę i pielęgnacja skóry / Fot. Fotolia

Delikatna skóra dziecka

Skóra dziecka jest bardzo cienka przez co z łatwością mogą przez nią przeniknąć do organizmu różne substancje znajdujące się w kosmetykach. Dlatego też do jej pielęgnacji należy stosować kosmetyki przetestowane i opracowane z myślą o najmłodszych. Pamiętajmy, że choć nie wszystkie składniki w nich zawarte są naturalne, to wszystkie muszą spełniać kryteria bezpieczeństwa.

Polecamy: Jak pielęgnować skórę noworodka?

Jakie składniki znajdują się w kosmetykach dla dzieci?

Pantenol

Pantenol, to witamina B5, która charakteryzuje się właściwościami nawilżającymi i łagodzącymi. Kosmetyk, który zawiera ten składnik, odżywi i zregeneruje skórę malucha. Warto go stosować zwłaszcza w przypadku stanów zapalnych skóry lub podrażnień.

Alantoina

Alantoina odżywia, wygładza skórę dziecka. Pomocna jest także w przypadku odparzeń, które doskonale leczy.

Polecamy: Jak pielęgnować suchą skórę niemowlęcia?

Olejki roślinne

Najczęściej na opakowaniach widnieje jako Vegetable Oils. Najpopularniejszy jest olejek migdałowy, który jest pełen nienasyconych kwasów tłuszczowych. Możemy także spotkać się z olejkiem z wiesiołka, ogórecznika i z wyciągu z owsa.Olejki doskonale łagodzą i odżywiają delikatną skórę dziecka.

Gliceryna

Gliceryna doskonale nawilża i wzmacnia działanie innych składników, na przykład alantoiny.

Płynna parafina

Płynna parafina nawilża i natłuszcza skórę dziecka. Jest częstym składnikiem wykorzystywanym w produkcji płynów do kąpieli i oliwek.

Polecamy: Pieluszkowe zapalenie skóry - jak zapobiegać i leczyć?

Mydło

Najczęściej pojawia się jako Sodium Laureth Sulfate (syntetyczny środek powierzchniowo czynny). Zbyt duża ilość mydła w kosmetyku może przyczynić się do przesuszenia skóry dziecka.

Tlenek cynku

Tlenek cynku na opakowaniach widnieje jako Zinc Oxide .Składnik ten wykorzystywany jest do produkcji kremów ochronnych na słońce, ponieważ odbija jego promienie. Tlenek cynku skutecznie wysusza skórę, dlatego też  jest skutecznym lekiem w przypadku wystąpienia u dziecka pieluszkowego zapalenia skóry.

Alkohole

Alkohole są dodawane do kosmetyków natłuszczających. Mają także właściwości zagęszczające. Do produkcji kosmetyków dla dzieci najczęściej stosuje się takie alkohole jak: stearynowy, decylowy, cetearylowy, palmitynowy.

Pamiętaj, że wybierając kosmetyki dla swojego dziecka postaraj się kupić produkty jednej firmy. Dzięki temu będziesz miała pewność, że działanie kosmetyków doskonale się uzupełnia.

Zobacz także: Atopowe zapalenie skóry - co to takiego?