Co to jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry jest to choroba alergiczna objawiająca się zwykle między 2 a 6 miesiącem życia dziecka. U większości dzieci objawy ustępują w wieku przedszkolnym.
Jakie są przyczyny choroby?
Przypuszcza się, że głównym czynnikiem predysponującym do wystąpienia choroby jest czynnik genetyczny. Czasem rodzice zauważają, że zmiany skórne występują jedynie po zjedzeniu jakiegoś produktu lub po kontakcie z określonym detergentem (np. szamponem). Dowodzi to, że przyczyną atopowego zapalenia skóry jest kontakt z określonym alergenem.
Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?
Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry to czerwone wypryski pojawiające się na twarzy (zwykle w okolicach policzków). Następnie wyprysk przekształca się w wysypkę, a w innych miejscach na skórze zaczynają pojawiać się łuszczące się plamy. Najbardziej uciążliwym objawem choroby jest świąd. Dziecko, drapiąc się, powoduje powstanie jeszcze bardziej rozległych zmian, gdyż niszczy warstwę ochronną skóry. Często atopowemu zapaleniu skóry towarzyszą także inne objawy np. katar sienny i zapalenie spojówek.
Przeczytaj: Krwawienie z nosa u dziecka - co robić?
Jak pomóc dziecku z atopowym zapaleniem skóry?
• Staraj się znaleźć alergen i wyeliminować go z otoczenia dziecka. Najmniejsze dzieci zwykle alergizują się na pokarmy. Jeśli zauważysz, że po zjedzeniu jakiegoś produktu pojawiają się zmiany skórne, wyeliminuj go z diety. Najczęstszymi alergenami pokarmowymi są owoce cytrusowe, mleko krowie, orzechy, jaja i truskawki. Starsze dzieci częściej uczulone są na alergeny wziewne, np. roztocza kurzu domowego, pyłki roślin czy sierść zwierząt. Aby pomóc dziecku, staraj się nie narażać go na zbytnią ekspozycję na kurz czy bliski kontakt ze zwierzętami.
• Do mycia dziecka używaj bezzapachowych hipoalergicznych mydeł czy szamponów. Ubrania najlepiej prać w płatkach mydlanych lub specjalnych łagodnych proszkach.
• Aby zapobiec swędzeniu i nadmiernemu łuszczeniu się skóry, należy stosować specjalne maści i kremy. Najlepiej udać się z dzieckiem do lekarza, który zaleci odpowiednie preparaty.
• Pomagaj dziecku radzić sobie ze stresem, staraj się nie narażać go na czynniki stresujące. Badania wykazały, że zmiany skórne często występują w odpowiedzi na stresującą sytuację życiową dziecka.
Wytłumacz dziecku, że zmian skórnych nie należy drapać. W ten sposób niszczy się warstwę ochronną naskórka, co sprzyja wnikaniu alergenów
Polecamy również: Białaczka u dzieci - jak ją leczyć?