Na co uważać podczas kąpieli malucha?

Na co uważać podczas kąpieli malucha?

Kąpiel dziecka w rożnego typu akwenach może okazać się dla niego szkodliwa. Z czego to wynika? Z dobierania niewłaściwych zabawek do kąpieli! Zobacz, czego powinnaś unikać, aby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo w wodzie.
/ 09.11.2010 15:28
Na co uważać podczas kąpieli malucha?

Co drugi dmuchany produkt do pływania nie powinien w ogóle znaleźć się w sprzedaży. Zawiera zbyt dużo trujących związków chemicznych albo stwarza inne zagrożenie.

Niska jakość, zanieczyszczenie szkodliwymi substancjami, małe części, którymi dziecko może się udławić i niemowlęce foteliki do kąpieli, których użytkowanie grozi utonięciem – to wyniki zakrojonego na szeroką skalę badania 88 nadmuchiwanych produktów do pływania, zakupionych w nadmorskich kurortach trzech europejskich państw.

Ryzykowne plażowanie

Wszystkie produkty do testu zostały kupione bezpośrednio przy ulubionych plażach europejskich urlopowiczów: we Włoszech, we Francji i w Holandii. Stamtąd trafiły do specjalistycznego laboratorium, gdzie eksperci niemieckiego Instytutu TÜV Rheinland poddali je szczegółowym badaniom. Wyniki są alarmujące: spośród 88 przetestowanych produktów w Unii Europejskiej nie można sprzedawać aż 43.

Nie spełniają one norm bezpieczeństwa i wymogów dotyczących oznakowania. Największym problemem okazały się trujące substancje wykryte w materacach i zabawkach do kąpieli w morzu czy jeziorze. Chodzi głównie o ftalany (inaczej zmiękczacze). W 29 przebadanych produktach ich poziom przekracza dopuszczalne limity.

– Konsumenci, którzy przy plaży kupią dmuchany materac, koło do pływania czy nadmuchiwane zwierzęta, często otrzymają produkt niskiej jakości, ale co gorsza, taki zakup naraża zdrowie konsumentów, w tym w szczególności dzieci – mówi Friedrich Hecker, prezes TÜV Rheinland.

Zobacz też : Domowe trucizny

Zabawki pełne ftalanów

82 z przetestowanych produktów to zabawki, co oznacza, że muszą spełniać unijne rozporządzenie o zabawkach. Tymczasem właśnie w 29 tych przeznaczonych specjalnie dla dzieci produktach badacze wykryli groźne ftalany. Te związki chemiczne są podejrzewane o działanie rakotwórcze i zaburzanie pracy układu hormonalnego.

Z technicznego punktu widzenia ftalanów z powodzeniem można by uniknąć w produkcji zabawek. Niestety części wytwórców najwyraźniej nie zależy na bezpieczeństwie i zdrowiu najmłodszych konsumentów. Smutny rekord bije dmuchany delfin zakupiony we Włoszech. Naukowcy wykryli w jego wentylu do nadmuchiwania zmiękczacz o nazwie DEHP (ftalan dietylheksylu) w stężeniu aż 36%, podczas, gdy dopuszczalna zawartość to… 0,1%.

Zdradliwe foteliki

Oprócz analiz na zawartość szkodliwych substancji badacze przeprowadzili także testy mechaniczne. Chodziło przede wszystkim o oszacowanie ryzyka połknięcia przez małe dzieci części wentyli, co może doprowadzić do uduszenia. Jaki był wynik tych badań? Trzy produkty nie przeszły egzaminu na bezpieczeństwo.

Kolejne zagrożenie, jakie mogą kryć dmuchane produkty do kąpieli to niewłaściwa konstrukcja pływających fotelików dla niemowląt i małych dzieci, która stwarza ryzyko, że maluch wpadnie do wody i się utopi. Takie produkty również nie powinny być sprzedawane w krajach Unii Europejskiej. Tymczasem badacze znaleźli wśród testowanych wyrobów sześć takich niebezpiecznych dmuchanych fotelików. Produkty te są tym bardziej niebezpieczne, że w świadomości rodziców stwarzają wrażenie, iż dziecko na wodzie jest zabezpieczone, a to usypia ich czujność.

Zobacz też : Zawsze mieć dziecko na oku

Zanim kupisz – 9 praktycznych wskazówek

Niezależnie od tego, czy wybieramy nadmuchiwane koło ratunkowe, materac, krokodyla do zabawy w wodzie czy fotelik do pływania dla malucha, przy jego zakupie powinniśmy brać pod uwagę nie tylko cenę, ale też jakość i bezpieczeństwo. Na co więc zwracać uwagę, kiedy robimy zakupy na plażę?

  • Kupuj w sklepach godnych zaufania: Sklepy specjalistyczne czy znane sieci handlowe zwykle mają swoją wewnętrzną kontrolę jakości. Właściciele budy na plaży czy stoiska przy nadmorskiej promenadzie często nie przywiązują takiej wagi do bezpieczeństwa produktów.
  • Uważaj na pomoce do nauki pływania: One nie mogą być skonstruowane tak jak zabawka. Poza tym dobrze, gdy mają znak jakości „GS” (Geprüfte Sicherheit), co oznacza, że ich bezpieczeństwo zostało skontrolowane przez niezależny instytut badawczy. Do tego na opakowaniu powinniśmy znaleźć informację „bez ftalanów”.
  • Do pomocy do nauki pływania i fotelików do pływania dla dzieci muszą być dołączone ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa oraz wskazówki użytkowania. Muszą one też spełniać unijną normę EN 13138-1, a informację o tym powinniśmy znaleźć na opakowaniu. Natomiast oznakowanie „EN 71” dotyczy tylko zabawek, lecz ani pomoc do nauki pływania, ani fotelik nimi nie są. 
  • Zawsze zwracaj uwagę na ograniczenia wiekowe i wagowe oraz ostrzeżenia umieszczone na opakowaniu kupowanego produktu. 
  • Niech dzieci towarzyszą ci podczas zakupów, bo to w końcu dla nich kupujesz dmuchaną zabawkę lub pomoc do nauki pływania. 
  • Sprawdź jakość wentyli i spojeń plastiku. Jeżeli są źle wykończone, rzuca to cień na jakość całego produktu. Z takiego zakupu lepiej zrezygnować. 
  • Zrób test węchowy. Jeśli plastikowe produkty do kąpieli mają silny zapach, włącz swoją czujność. Może to oznaczać, że zawierają szkodliwe substancje, na przykład rozpuszczalniki. 
  • Oznaczenie producenta lub importera na opakowaniu musi być czytelne. To ważne w przypadku reklamacji. 
  • Zabawka dla dzieci poniżej trzeciego roku życia nie może mieć żadnych małych części, które mogą odpaść i zostać przez malucha połknięte. Ponadto na takich produktach musi być podana grupa wiekowa, dla jakiej jest on przeznaczony oraz ostrzeżenia i wskazówki dotyczące użycia.

Najważniejsze, by podczas beztroskiej zabawy w wodzie nigdy nie pozostawiać dzieci bez opieki. Nawet gdy jest płytko, nigdy nie spuszczajmy dzieci z oczu, kiedy bawią się w morzu lub jeziorze.

Więcej informacji : Pro-Test.pl