Jak odstawić dwuletnie dziecko od piersi?

Jak odstawić dwuletnie dziecko od piersi?
Karmienie piersią to ważne chwile w życiu matki i dziecka oraz okres, w którym utrwala się bliska więź między rodzicem a dzieckiem. Jest to okres ważny na początku z dwóch powodów: żywieniowych i emocjonalnych, potem pokarmu jest coraz mniej, ale dziecko nadal potrzebuje tak bliskiego kontaktu z matką.
/ 31.01.2011 20:16
Jak odstawić dwuletnie dziecko od piersi?

Odstawienie dziecka od piersi jest zadaniem trudnym, choć w niektórych rodzinach przebiega wyjątkowo sprawnie. Szczególnie w odniesieniu do dzieci dwuletnich i starszych odstawienie ich od piersi wydaje się zadaniem nader trudnym.

Dlaczego dzieci walczą o karmienie piersią

Częstą reakcją dziecka na próby pozbawienia go ssania piersi jest bunt, płacz i niemalże wewnętrzny ból jaki odczuwa dziecko. Odczucia te mają swoje uzasadnienie w bliskości emocjonalnej z matką. Ssanie piersi pozwala się z nią zjednoczyć, poczuć bezpiecznie, wtulić się w jej ciało.

Dla większości dzieci możliwość wtulenia się w matczyne ciało jest źródłem wielkiej przyjemności, spokoju i poczucia bezpieczeństwa bez względu na wiek. Kiedy odmawiasz dziecku ssania piersi czuje się ono odepchnięte, porzucone, boi się, że utraci szanse na tak bliski kontakt z matką.

Co możesz zrobić, by odstawić dwuletnie dziecko od piersi?

Przede wszystkim zaspokój potrzebę bezpieczeństwa. Kiedy mówisz, że nie możesz już karmić córki czy syna wyciągnij w kierunku dziecka ręce, przytul je mocno. Powtarzaj, że je kochasz, że jest dla ciebie ważne. Nie odmawiaj dziecku bliskości. Wiele mam zauważa, że szczególnie dzieci zmęczone, smutne, chore - przeziębione, z temperaturą czują wielką potrzebę ssania piersi.

Tak naprawdę to chcą one poczuć znów tę bliskość, która gwarantowało karmienie piersią. Dlatego, gdy zauważysz takie zachowania u swojego dziecka - okazuj mu wtedy czułość.

Polecamy: Jak zachowuje się roczne dziecko?

Fortele rodziców, aby odstawić dziecko od piersi?

Rodzice radzą sobie z taką sytuacją w różny sposób. Niektóre mamy opowiadają historie o tym, że "cycuś" jest chory i musi odpocząć, inne wyjeżdżają na całodniowe szkolenie. Niektóre mamy wysyłają dziecko z tatą do dziadków. Każde dziecko jest inne i każde na swój własny sposób zareaguje na próby odstawienia go od piersi, pamiętaj jednak o zapewnieniu mu w tym czasie opieki i emocjonalnego wsparcia. 

Czytaj także: Jak odzwyczaić malucha od smoczka?

Redakcja poleca

REKLAMA