jak pobudzić laktację fot. Fotolia

Jak pobudzić laktację – praktyczne porady

Zastanawiasz się jak pobudzić laktację? Podajemy kilka sprawdzonych sposobów!
Katarzyna Krajewska / 03.11.2016 17:26
jak pobudzić laktację fot. Fotolia

Jak pobudzić laktację? Wbrew pozorom nie jest to nic niemożliwego. Istnieje kilka skutecznych sposobów na zwiększenie ilości mleka matki.

Nie można liczyć na to, że już w szpitalu nasza laktacja się unormuje. Potrzeba czasem nawet dwóch miesięcy, żeby mleka matki było tyle, ile go dziecko potrzebuje. Jednak nie musimy czekać tak długo i zaraz po porodzie zacznijmy pobudzać laktację naturalnymi sposobami.

Jak pobudzić laktację poprzez odpowiednie odżywianie?

Wiele kobiet zaraz po porodzie zaczyna ograniczać swój jadłospis lub po prostu źle się odżywia i często nie zdaje sobie z tego sprawy. Jak zatem pobudzić laktację poprzez właściwą dietę? Mama powinna się postarać, żeby jej jadłospis składał się w większości z:

  • kasz: jaglanej, gryczanej, jęczmiennej (niezależnie od tego, czy przygotowujemy śniadanie, obiad czy kolację),
  • gotowanych warzyw (najlepiej sezonowych, świeżych),
  • ciepłych kompotów,
  • zup.

Przynajmniej raz w tygodniu warto ugotować zupę na wołowinie lub cielęcinie a także zjeść tłustą rybę. Takie zdrowe, ciepłe i pełnowartościowe posiłki powinny już w ciągu tygodnia pobudzić laktację.

Jak pobudzić laktację za pomocą przyjmowanych płynów?

Mamy często zajęte maluszkiem zapominają o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Nie chodzi tu o piciu na siłę. Wystarczająca ilość to 1,5 l wody, ziół lub kompotu plus płyny dostarczane z pożywieniem.

Najlepsza jest woda gotowana przynajmniej przez 10 minut, którą pijemy mniej więcej po kilka łyków co pół godziny. Woda powinna być ciepła. Inną propozycją jest kompot, który również pijemy ciepły lub letni oraz zioła, takie jak: koperek czy anyż. Najważniejsze, żeby nie były to głównie surowe soki lub woda prosto z butelki.

Problem z laktacją

Jak pobudzić laktację za pomocą częstego przystawiania dziecka do piersi?

Równie ważne jak prawidłowe odżywianie i przyjmowanie płynów jest częste przystawianie dziecka do piersi, bo właśnie ssanie pobudza laktację. Istotne jest również, żeby robić to prawidłowo. Jeśli mamy z tym problem, poprośmy o pomoc położną z przychodni.

Jak pobudzić laktację zmieniając swoje nastawienie?

Często laktację blokuje nasza psychika. Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele zależy od naszego nastawienia i spokoju.  Denerwowanie się tylko pogarsza sprawę. Trzeba dać sobie czas. Jest to trudne, gdy dziecko budzi mamę płaczem nawet kilkanaście razy w ciągu nocy, ale warto przynajmniej spróbować.

Zastój pokarmu - co robić?

Jest wiele sposobów na pobudzenie laktacji i warto je wypróbować zanim zaczniemy podawać dziecku mleko modyfikowane.