Laktacja

Niestety musiałam odstawić dziecko od piersi, mały ma 5 miesięcy, a ja z powodów zdrowotnych musiałam to zrobić natychmiast.
/ 11.05.2009 12:14
Laktacja

Mam pytanie... niestety musiałam odstawić dziecko od piersi, mały ma 5 miesięcy, a ja z powodów zdrowotnych musiałam to zrobić natychmiast (biorę antybiotyki). Wiem, że to niedobrze i strasznie się tego bałam, ale dziś jest już 2. dzień, jak mały pije z butelki i nie jest tak źle, jest tylko taki trochę marudny. Moje pytania: Ile on powinien dziennie zjadać mleka z butelki? Co zrobić, żeby nie przedobrzyć? Drugie pytanie to moje piersi: co mam zrobić, żeby zanikła mi laktacja? Do teraz, czyli te 2 dni, odciągam mleko - jak czułam zgrubienie i jak miałam przepełnione. Tak tylko trochę, żeby poczuć ulgę. No i trzecie pytanko: kiedy po odstawieniu od piersi pojawia się miesiączka? Z góry dziękuję za odpowiedź.


Agnieszka

Jedno pytanie. Tylko zbudowane z kilku. Proszę się tak nie martwić tym, że odstawiła pani maluszka od piersi - bo to nie pani widzimisię tylko "przymus" panią do tego nakłonił. Dla pocieszenia powiem, że WHO, tzn. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią przez 6 miesięcy - więc pani prawie się udało wykonać zalecenie. Przez 5 miesięcy maluszek przyjął to, co powinien - immunoglobuliny itp. z mleczkiem mamusi. Do innych mam, które czytają tę odpowiedź - nie zachęcam do zaprzestania karmienia po 5 miesiącach!!! Proszę tak tego nie odczytać! Kto ma możliwość, niech karmi piersią nadal. Synek jest marudny dlatego, że stało się to tak nagle - nie zdążył się przygotować. Ale jeśli okaże mu pani dużo czułości, miłości i zainteresowania, będzie dobrze (taka rekompensata).
Według schematu sztucznego karmienia, to pięciomiesięczny maluszek powinien zjadać:

5. miesiąc - 5 * 180 ml
To znaczy:
4 * mleko następne
60 ml soku z owoców lub 100 g skrobanego jabłka
1 * papka jarzynowa

6. miesiąc - 5 * 180 ml
To znaczy:
4 * mieszanka mleczna
1 * zupa (papka jarzynowa + 10 g gotowanego mięsa)
140 g przecieru owocowego

U pani zacznie się wprowadzanie pokarmu stałego - najlepiej, żeby na początku było to starte jabłko lub marchewka. Pokarm należy stopniowo wprowadzać, tzn. jednego dnia podać dziecku 1/2 łyżeczki "papki jabłkowej" i obserwować, jak organizm dziecka reaguje - czy nie pojawia się wysypka, czy nie ma biegunki itd. (proszę poczytać odpowiedzi na pytania o wprowadzeniu pokarmu stałego).

Myślę, że w pani przypadku najlepiej byłoby przyjmować tabletki na zahamowanie laktacji (np. Bromergon). Tabletki te przepisuje lekarz ginekolog - dlatego niezbędna jest wizyta. Odciąganie pokarmu chwilowo przynosi ulgę, ale z drugiej strony powoduje produkcję mleka (odciąganie - bodziec do przysadki, żeby produkować pokarm - bo "ktoś" z niego "korzysta"). Może pani stosować bandażowanie piersi - taki "opatrunek uciskowy" (należy piersi unieść wyżej i zabandażować klatkę piersiową). Mówi się, że herbatka z szałwii też ma działanie hamujące laktację. Tyle tylko, że te sposoby nie przynoszą efektu od razu, tylko po pewnym czasie.

Brak miesiączki w czasie karmienia to tzw. laktacyjny brak miesiączki. Generalnie miesiączka pojawia się pod koniec okresu karmienia piersią lub po jego zaprzestaniu. Nie można określić, kiedy dokładnie powróci miesiączka - cierpliwości.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/06.06.2016 00:03
Co za bzdurzyska!! Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią wyłącznie pokarmem matki przez pół roku a następnie kontynuacje karmienia piersią do 2 rż. Bądź dłużej oczywiście plus uzupełnianie pokarmami stałymi. Po drugie nie bandażujemy piersi!!! Gruczoł piersiowy to najbardziej delikatna tkanka u kobiet, możemy go uszkodzić! Poza tym ucisk piersi powoduje obrzęk> zastój> zapalenie> ropień!! Ech Położna.
/14.04.2015 12:41
też mam problemy z laktacją i stoję przed decyzja czy zacząć dokarmiać dziecko butelką.
/03.03.2014 18:33
Tak, to jest prawda. A mało tego, widze ze jednak coraz wiecej kobiet własnie sięga po taką suplementacje.
POKAŻ KOMENTARZE (5)