POLECAMY

Jak odciągać i przechowywać mleko z piersi?

Odciąganie mleka z piersi łagodzi ból. Jak jednak to zrobić i gdzie przechowywać odciągnięty pokarm? Czy wolno go zamrażać i w jaki sposób należy podgrzewać? Poznaj zasady higienicznego postępowania z mlekiem z piersi, by nie zaszkodzić swojemu dziecku.
Jak odciągać i przechowywać mleko z piersi?

Odciąganie mleka

Większość matek karmiących w pewnym momencie musi zacząć odciągać mleko z piersi. Ja sama przekonałam się, że gdy moje piersi miały za dużo mleka, odciąganie pokarmu łagodziło ból.

Czasami również odciągałam mleko do butelek tak, aby mój mąż lub opiekunka mogli nakarmić dziecko, gdy zajdzie taka potrzeba. To wcale nie jest trudne zadanie.

Instrukcja obsługi

Zawsze przed odciągnięciem pokarmu umyj ręce. Potem włóż czysty pojemnik pod pierś i połóż na niej jedną rękę, kciukiem do góry. Łagodnie ściskaj pierś rytmicznymi ruchami, pociągając kciukiem w kierunku aureoli. Najłatwiej jest opanować tę technikę wtedy, gdy
piersi są pełne mleka.

Możesz również zastosować ręczny lub elektryczny odciągacz pokarmu. Jest on bardzo przydatny w sytuacjach, gdy musisz regularnie odciągać mleko z piersi do butelek. Postępuj zgodnie z instrukcją producenta, a jeśli masz taką możliwość, poproś o pomoc doświadczoną koleżankę.

Po zakończeniu odciągania pokarmu umyj i wysterylizuj urządzenie najszybciej, jak to możliwe.

Zobacz też: Jak często karmić piersią?

Przechowywanie mleka z piersi

Zasady dotyczące przechowywania mleka z piersi są bardzo ścisłe. Od razu po odciągnięciu pokarmu do butelki należy włożyć ją do lodówki lub zamrażarki (jeśli znajdujesz się poza domem, użyj torby termoizolacyjnej).

Mleko powinno zostać zużyte w ciągu 24 godzin od włożenia do lodówki lub trzech miesięcy od zamrożenia. Jeśli zamierzasz je przechowywać przez dłuższy czas, naklej na nim informację z datą odciągnięcia danej partii.

W przypadku zamrażania nie stosuj szklanych butelek ani nie wypełniaj pojemników do samego końca, ponieważ zamrożone mleko zwiększa swoją objętość.

Inny kolor? Nie martw się!

Schłodzone lub zamrożone mleko z piersi może zmienić swój wygląd — jest to skutek oddzielenia się tłuszczu od płynu. Wydzielenie się dwóch warstw nie świadczy o zepsuciu mleka.

Zobacz też: Jakie są zalety karmienia piersią

Rozmrażanie mleka

Po wyjęciu butelki z lodówki czy też zamrażarki wstaw ją pod kran albo włóż do miski z gorącą wodą. Nie zostawiaj mleka do rozmrożenia w temperaturze pokojowej.

Nie podgrzewaj go również w mikrofalówce ani na płycie kuchenki. Mleko z piersi traci swoje właściwości ochronne przy nadmiernym ogrzaniu, a nierówne podgrzanie w mikrofalówce grozi poparzeniem dziecka. Nigdy nie zamrażaj ponownie tego samego mleka.

Fragment pochodzi z książki „Córeczka. Instrukcja obsługi dla rodziców” Theresy Foy DiGeronimo (Wydawnictwo Helion, 2009). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 lat temu
ankaes jakoś ja bzdur w tym nie widzę.. Chociaż zastanawiam się czy aby na pewno mleko można trzymać do 3 miesięcy (zamrożone) w lodówce.
/6 lat temu
Sama odciągałam pokarm przez miesiąc, bo czekał mnie zabieg w szpitalu i pobyt 4 dniowy. Aby malutka nie musiała pić innego mleczka, sciągałam partiami w ciągu dnia moje mleko ale elektryczną ściągaczkę Medela (inaczej chyba zapłakałabym się). Mąż zakupił pojemniczki wyjałowione tzw na mocz w aptece i w tych pojemniczkach mroziliśmy mleczko dla córki. W szpitalu aby nie utracić laktacji sciągałam z obu piersi co 6 godzin mleko i niestety wylewałam je.
/6 lat temu
bzdury prosze panstwa:)