POLECAMY

5 wskazówek, jak nosić niemowlaka

Sprawdź, jak to robić, by było wygodnie i bezpiecznie.
5 wskazówek, jak nosić niemowlaka fot. Fotolia

Niewprawione młode mamy często mają opory przed noszeniem niemowląt, bojąc się, żer niechcący zrobią im krzywdę. Owszem, z maleństwem należy obchodzić się delikatnie, ale pewnie. Z czasem każda mama sama nabiera wprawy i wie, jak nosić malucha, by było najwygodniej i jemu i jej, a także by zachować wymaganą ostrożność. Zanim jednak nauczy się tego z doświadczenia, powinna skorzystać z kilku rad. Oto one:

Jak nosić niemowlaka?

1. Nie rób gwałtownych ruchów

Dziecko bardzo nie lubi, gdy bierzesz je z łóżeczka znienacka, szybko chwytasz i wyciągasz. Pamiętaj, by za każdym razem, gdy chcesz wziąć niemowlę na ręce, robić to spokojnie i nie nerwowo.

2. Przytrzymuj główkę, by się nie chwiała

Maleńkie niemowlę nie potrafi jeszcze samo trzymać główki pionowo, więc musisz mu ją przytrzymywać. W przeciwnym razie będzie mu się chwiała na boki, do tyłu i do przodu, co nie jest wskazane. Pamiętaj o tym zawsze do momentu, aż zobaczysz, że dziecko już samo utrzymuje główkę w odpowiedniej pozycji.

3. Nie ograniczaj ruchów niemowlaka

To bardzo ważne, byś trzymała dziecko pewnie, ale nie uciskała go i nie utrudniała poruszania się. Dziecko potrzebuje mieć swobodę, by mogło machać nóżkami czy ruszać rączkami, gdy jest u ciebie w ramionach.

4. Zmieniaj pozycje

Nie tylko dla własnej wygody, lecz także dla zdrowego rozwoju dziecka. Nie przyzwyczajaj niemowlaka do wyłącznie jednej pozycji - czy to jest u ciebie w ramionach, czy w łóżeczku. Przekładaj go z boku na bok, by rozwijał się prawidłowo, a nie z jakimś skrzywieniem.

5. Kołysz i bujaj

Dziecko czuje się wtedy bardzo bezpiecznie. Lubi razem z tobą przemieszczać się po mieszkaniu czy na mieście. Dzięki temu poznaje świat. Kiedy jest w ramionach, wie, że jest kochane i że ktoś się nim opiekuje. To bardzo wspomaga jego rozwój. Nie słuchaj tych, którzy odradzają noszenie niemowląt na rękach, twierdząc, że to za bardzo je rozpieszcza.

Więcej porad na temat pielęgnacji niemowląt:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)