Dziecięce buty na lato – jakie wybrać?

Odpowiednie dziecięce buty na lato powinny być przewiewne, wygodne, elastyczne i lekkie. Dobrze, jeśli mają odblaski (zapewnią dziecku bezpieczeństwo nocą) i są zapinane na rzepy. Jak wybrać dobre letnie buty dla dziecka?
/ 16.07.2013 11:50

Aktywność fizyczna wydłuża życie nawet o 5 lat!

W dobie telewizji i internetu nie łatwo jest zachęcić młodego człowieka do spacerów czy biegania na świeżym powietrzu. Specjaliści są zgodni, że brak ruchu ma zgubny wpływ na rozwijający się młody organizm.

Choroby sercowe i wszelkiego typu alergie, bóle kręgosłupa, czy nawet problemy natury psychologicznej to tylko część konsekwencji wynikających z braku aktywności fizycznej. Tymczasem, jak dowodzą badania przeprowadzane w Danii i Wielkiej Brytanii, regularna i umiarkowana aktywność fizyczna może wydłużyć życie człowieka o 3–5 lat!

Zalecenia dotyczące ruchu

Zgodnie z obowiązującą wiedzą, uważa się, że najlepsze efekty zdrowotne uzyskuje się, uprawiając aktywność fizyczną przez większość, jeśli nie przez wszystkie dni tygodnia.

Według organizacji American Heart Association 60 minut dziennie na aktywność fizyczną o umiarkowanej lub dużej intensywności fizycznej to zalecana dawka dla dzieci i młodzieży.

Wybierz dla dziecka przewiewne buty

Żeby się ruszać, nie potrzeba wiele. Wystarczy trochę chęci, luźny strój i obowiązkowo wygodne buty, które pozwolą na to, by stopa właściwie się rozwijała, a dziecko czuło się w nich komfortowo. Takie buty zachęcą młodego człowieka do aktywności fizycznej i tym samym pomogą przeciwdziałać otyłości i problemom z nią związanym.

Na lato wybierzmy buty przewiewne, w których stopa może swobodnie oddychać. Dobrze, jeśli buty dziecka są zrobione z naturalnej skóry i mają specjalną skórzaną wkładkę, która odprowadza nadmiar potu i zabezpiecza przed grzybicą stóp.

Zobacz też: Jak dobierać buty do wieku dziecka?

Rzepy i odblaski – ważne elementy dziecięcego obuwia

Wakacje (np. wyprawy nad morze) sprzyjają bieganiu bosaka. Zapięcia na rzepy to ważny element butów, który, w razie potrzeby, umożliwia szybkie zdjęcie i założenie bucików.

Warto zwrócić również uwagę, że dobre buciki poprawiają bezpieczeństwo dziecka na drodze. Kiedy wieczory są cieplejsze, częściej zdarzają nam się wspólne spacery po zmroku. Odblaski sprawiają, że dziecko jest widoczne w świetle reflektorów nawet z odległości 200 metrów.

Buty dziecka muszą być przy tym lekkie i elastyczne. To bardzo ważne, ponieważ odpowiednia podeszwa umożliwia prawidłowe stawianie kroków (w przeciwnym wypadku, kiedy but jest zbyt mało elastyczny, dziecko stawia kroki jak kaczka).

Zobacz też: Jak zmieniają się stopy dziecka w czasie jego rozwoju?