Czy możliwe jest bezbolesne karmienie piersią?

Pierwsze próby karmienia dziecka piersią mogą przysporzyć młodej mamie dużo bólu i kłopotów. U niektórych kobiet już sam moment rozpoczęcia laktacji sprawia, że brodawki robią się bardzo wrażliwe i na mocniejszy dotyk reagują bólem. Czy istnieje sposób na bezbolesne karmienie piersią?
/ 26.07.2013 09:52

Karmienie piersią/ fot. materiały  prasowe Pawłowska Media

Z karmieniem wiąże się też kilka innych dolegliwości, np. zatory kanalików mlekowych, które bardzo często występują przy nawale pokarmu. Między innymi z uwagi na strach przed bolesnością piersi, wiele młodych mam - nie próbując - rezygnuje z naturalnego karmienia. Niekiedy ból czy rany są tak duże, że wymuszają konieczność przerwania podawania piersi dziecku na czas leczenia. Jednakże jak w każdym przypadku, lepiej zapobiegać lub działać przy pierwszych objawach niż później zdać się na konieczność przyjmowania silnych leków i odstawienie dziecka od piersi. Istnieją różne sposoby na złagodzenie bólu i podrażnień w czasie karmienia piersią. Są to zarówno sposoby domowe, z jakich z powodzeniem korzystały już nasze prababki, jednakże warto zapoznać się również z tymi, jakie wykorzystują najnowsze technologie i wyniki długoletnich badań.

Polecamy: Ból przy karmieniu piersią

Sok ze świeżej kapusty

Wyciągi z soku ze świeżej kapusty znane są ze swoich właściwości ściągających oraz łagodzących. Między innymi dlatego już od wielu lat z powodzeniem zaleca się jako pierwszy środek łagodzący przyłożenie schłodzonego, ponakłuwanego widelcem liścia białej kapusty do obolałej piersi. Chłód łagodzi ból, zaś sok wydobywający się z nakłuć przenika do skóry i łagodzi obrzęki. Działa również delikatnie antyseptycznie.

Polecamy: Karmienie piersią - problemy

Nakładki silikonowe

Ogromną popularnością cieszą się nakładki silikonowe, które są elastyczne i dzięki dziurkom, jakie się w nich znajdują, umożliwiają karmienie piersią. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że nie każde dziecko będzie chciało ssać pierś z nakładką i nie w każdym przypadku one pomogą.

Używając takich silikonowych nakładek i tak należy dodatkowo kupić maść łagodzącą podrażnienia.

Nakładki na piersi z metali szlachetnych/ fot. Materiały prasowe Pawłowska Media

Nakładki z metali szlachetnych

Zupełnie inaczej wygląda sprawa, jeśli chodzi o nakładki na piersi wykonane z metali szlachetnych takich jak na przykład srebrne nakładki na brodawki piersiowe Silverette , które po raz pierwszy były używane przez włoskie mamy. Są to dwie malutkie nakładki wykonane ręcznie ze srebra najwyższej próby (925). Są higieniczne, łatwe w użyciu i bardzo skuteczne. Chronią i dezynfekują brodawki piersiowe, przez co zapobiegają powstawaniu ran i podrażnień.

Silverette są używane i polecane na oddziałach położniczych wielu włoskich szpitali, co świadczy o medycznym charakterze produktu.

Srebrne nakładki na brodawki piersiowe Silverette dostępne są w sklepie babymama.pl, cena 220zł

Źródło: Materiały prasowe Pawłowska Media/ (dr)

Zobacz także: Jak poprawnie karmić niemowlę piersią?