Uczulenie na mleko... matki
Skąd się bierze uczulenie dziecka na mleko matki? Łączy się to z możliwością przechodzenia alergenów przez naczynia krwionośne i chłonne matki z przewodu pokarmowego do gruczołu piersiowego, a w konsekwencji wraz z mlekiem do przewodu pokarmowego dziecka. W mleku matki notuje się obecność uczulających białek, co świadczy o ich przenikaniu z diety. Powstawaniu objawów alergicznych sprzyja fakt, że jelito niemowlęcia jest jeszcze niedojrzałe i alergeny z łatwością przenikają przez nabłonek jelitowy.
Objawy alergii na mleko matki
Pierwsze objawy uczulenia na mleko matki występują średnio między pierwszym 2. tygodniem a 3. miesiącem życia niemowlęcia. Możliwe jest także wystąpienie objawów w okresie kilku godzin lub dni po narodzinach, co świadczy o możliwości przenikania alergenów także przez łożysko matki jeszcze podczas ciąży.
Typowymi objawami uczulenia na mleko matki jest swędząca wysypka skórna głównie na policzkach, tułowiu dziecka, ale również nagminne wymioty i ulewania, kolki, biegunka lub zaparcia. Także zatkany nos bez wydzieliny, zapalenia oskrzeli z dusznością, świszczenie w płucach czy przedłużające się przeziębienia.
Co sprzyja alergii na mleko matki?
Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii na mleko kobiece jest większe u niemowląt, u których w rodzinie występowały już przypadki alergii. Także narażenie dziecka na pewne czynniki środowiskowe mogą wyzwolić alergię pokarmową: kurz, futro zwierząt domowych, grzyby pleśniowe, także dym papierosowy, współistniejące zakażenia bakteryjne i wirusowe, leczenie antybiotykami, stosowanie preparatów farmakologicznych zawierających np. kazeinę.
Polecamy: Jak uchronić dziecko przed alergią?
Jaki jest zestaw alergenów?
Zestaw alergenów, które mogą uczulać przez mleko matki jest właściwie taki sam jak alergenów, które bezpośrednio powodują uczulenie. Należą do nich m.in.: mleko krowie oraz jego przetwory, białka jaja kurzego, mięso wołowe i cielęce, mięso ryb morskich, cytrusy, czekolada, soja, orzechy.
Jak leczyć alergię na mleko matki?
Z uwagi na jednak niezwykle korzystny wpływa mleka matki na zdrowie dziecka zaleca się kontynuowanie karmienia niemowlęcia piersią, jednak z wyłączaniem z diety matki pokarmów, które mogą uczulać.
Dodatkowo do jadłospisu dziecka powinno z opóźnieniem włączać się pokarmy stałe (nie wcześniej niż w 6. miesiącu życia), a zwłaszcza te, które mogą zawierać silne alergeny: białko jaja kurzego, cytrusy, mięso cielęce itp. (nie wcześniej niż w 13. miesiącu życia). Należy wziąć pod uwagę także to, że wiele alergenów nie traci swoich uczulających właściwości nawet podczas obróbki technologicznej, ograniczyć należy także przetwory z wyżej wymienionych pokarmów. Dziecko nie powinno być narażone również na czynniki środowiskowe sprzyjające rozwojowi alergii jak np. dym tytoniowy.
W przypadku eliminacji niektórych produktów z diety matki należy uwzględnić w jej jadłospisie produkty zastępcze, aby nie doprowadzić do niedoborów składników odżywczych. W przypadku zastosowania u matki diety bezmlecznej powinna ona stosować preparaty mlekozastępcze hipoalergiczne.
Jeśli powyższe zalecenia nie skutkują, do leczenia włącza się preparaty farmakologiczne dla dziecka i/lub matki. Jeśli połączenie zaleceń dietetyczno-farmakologicznych nie skutkuje, dopiero wtedy konieczna staje się całkowita rezygnacja z karmienia piersią.
Zobacz też: (Nie)zdrowe mleko?